Spor, yediden yetmiş yediye herkesin ve her bünyenin ihtiyaç duyduğu bir aktivitedir. Ancak bazı bünyeler, bu ihtiyacı birkaç adım daha öteye taşıyarak daha ciddi antrenmanlar; daha profesyonele yatkın süreçler izlemektedir. Tam bu noktada da takviye gıda ürünlerine olan ihtiyacın doğuşu söz konusudur. Elbette ilk akla gelenlerden birisi de protein tozu kullanımı olmaktadır. Ancak her gıda takviyesinde veya ek ürün kullanımında olduğu gibi bu tercihte de protein tozu kullanma yaşı ve yöntemi oldukça düşündürücü olmakta; bilhassa çocuklar için protein tozu ne zaman kullanmaya başlanmalı sorusunun sorulması gerekmektedir.

Protein Tozu Kullanımına Ne Zaman Başlamalıyım?

Çocuklar Kaç Yaşında Protein Tozu Kullanmalı?

Yurt dışında, pek çok spor kampı benzeri aktivitelere küçük yaşlardan itibaren katılan çocuklar vakidir. Elbette bu çocuklar doğrudan doğruya belirleyici unsur kabul edilmez ancak bir kullanım örneği sunacaktır. Nihayetinde, ebeveynleri yedi yaşından itibaren ciddi anlamda sporla ilgilenen çocukların beslenmelerine çok özen göstermektedir. Elbette unutulmaması gereken en önemli nokta, protein tozu doğru kullanımı birebir uygulansa dâhi protein içerikli taze gıdalar kadar etkili olamayacağıdır. Dolayısıyla, ebeveynleri yedi yaşından itibaren beslenmesine çok dikkat ettikleri çocuklarının ihtiyaçlarının üst düzeye çıkması hâlinde 16 – 18 yaşlarından itibaren protein tozu kullanma zamanı geldiğine kanaat getirerek günde 15’er gramı geçmeyecek şekilde takviye almalarına müsaade etmektedir.

Çocuklarda Protein İhtiyacı

Her yaş için önem teşkil eden protein ihtiyacı, büyüme çağındaki bir çocuk için çok daha fazla öneme sahiptir. Aktif bir biçimde yüzme, basketbol veya futbol gibi kas gücüne dayalı sporlarla uğraşan çocuklarda ise kas dokusunun yeterince amino asit ile beslenmesi gerekliliği ortadadır. 16 yaşında, faal bir biçimde spor yapan bir çocuğun günlük protein ihtiyacı kilogram başına 2 gram olarak şekillenebilmektedir. Bu tarz çocuklarda, protein tozu kullanmak ilk akla gelen çözüm gibi olsa da protein ihtiyacını bilhassa yetişme döneminde olabildiği ölçüde doğal besinlerden karşılaması gerekmektedir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Çocuklarda Protein Tozu Kullanımı

Aktif bir biçimde sportif faaliyetlerde bulunan çocuğunuzun 12 yaşını geçmesine mukabil yeterince protein alamadığına inanmanız hâlinde günlük maksimum 15 gram aromasız ve amino asit katkısı olmayan süt proteini tüketmesi tavsiye edilebilmektedir. Ancak burada protein tozu kullanımı yerine protein açısından zengin besinlerin tercih edilmesi, sağlıklı gelişim açısından daha faydalı olacaktır. “Çocuklarda protein tozu kullanımı nasıl olmalı?” sorusunun en ideal cevabı ise normal şartlar altında 16 ilâ 18 yaş arasında süt ve yoğurda eklenmek suretiyle kullanılmalı, 18 yaş sonrasında ise sporla birlikte düzenli kullanımı söz konusudur şeklinde verilebilmektedir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu ile Kilo Almak Mümkün mü?
Sonraki İçerikProtein Tozu Nasıl Hazırlanır?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ