Modern dönemin takviye edici gıda ürünleri arasında en çok tercih edilenler listesinde zirveye adını yazdıran protein tozu ile ilgili olarak her gün yeni bir haberle ve yeni bir iddiayla karşılaşıyoruz. Bu haberler ve iddiaların temelinde yatan olumsuz geri bildirimler ve kullanıma bağlı olarak ortaya çıktığı öne sürülen sorunları yazımızda ele alırken, protein tozu kullanımının gerçekten gerekli olup olmadığına yanıt arayacağız. Zira spor salonu kültürünün gelişmesiyle beraber çok sayıda tüketicinin kullanımı hakkında merak ettiği protein tozu ile ilgili en çok merak edilen sorulardan birisi de kullanımın gerekliliği hakkında..

Hemen Protein Tozlarını Keşfet! >

Protein tozu ne işe yarar?

Vücuttaki neredeyse tüm organ ve dokularla ilişkisi bulunan proteinin, günlük olarak besinlerden yeterli miktarlarda alınması gerekir. Özellikle vücutta kas dokusunun yenilenmesi ve gelişmesi adına önemli bir rolü üstlenen proteinin egzersiz programıyla birlikte, alımının da arttırılması halinde vücut geliştirme adını verdiğimiz kas kütlesinin artışı ortaya çıkar.

protein tozu gerçekten gerekli mi

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Kas geliştirmede protein tozunun kullanımı mutlak bir şart değil. Kişi eğer günlük olarak tükettiği öğünlerinde yeterince protein alıyorsa, protein takviyesine ihtiyaç duymaz. Ancak planlanan egzersiz programıyla birlikte alınması gereken protein miktarı arttıkça, gerekli olan proteinin temin edilebilmesi de zorlaşır. Günde beş hatta altı öğün tüketmek gerekirken, bu öğünleri tüketecek zamanı yaratabilmek çoğu zaman zor olur. Özellikle antrenman sonrası protein alımının kas dokusunun gelişmesinde en fazla etkisi olduğu düşünüldüğünde, antrenman sonrası protein yönünden zengin bir öğün hazırlamaya haliniz kalmadığında protein tozları adeta bir kurtarıcı olurlar.

Güne hızlı ve enerjik bir başlangıç yapmak istediğinizde protein tozları bu anlarda da oldukça başarılı bir performans sunarlar. Protein ağırlıklı bir kahvaltı için harcayacak zamanınız kalmadığında; muz, yulaf, süt ve protein tozuyla hazırlayacağınız karışımınızı dışarıya çıkarken yanınıza alabilir ve iş yaparken dahi tüketebilirsiniz.

Protein tozu, whey adı verilen ve sütten elde edilen peynir altı suyundan meydana gelir. Çeşitli filtreleme teknikleriyle toz haline getirilen whey proteini, kana hızlıca karışan ve dokulara hızlı bir şekilde taşınan protein türü olduğundan hem profesyonel hem de amatör sporcular için oldukça avantajlı bir protein kaynağıdır demek yanlış olmaz.

Günlük besin programında protein tozuna yer vermek, ekonomik açıdan da avantaj sağlar ve verimli bir sonuç verir. Çünkü günlük olarak ihtiyacınız olan proteini hayvansal besinlerden karşılamaya çalıştığınızda ortaya çıkacak olan maliyet oldukça fazladır. Özellikle güncel ekonomik şartlar altında bunu gerçekleştirebilmek birçok kişi için zor olabilir ancak protein tozu aracılığıyla ara öğünlerinizde protein yönünden zenginleştirilmiş alternatifler yaratabilir ve maliyetinizi azaltabilirsiniz. Burada unutmamanız gereken en önemli husus ise protein tozunu ana öğünlerin yerine geçirmemek. Protein tozu temel olarak yalnızca protein alımınızla ilgilenen bir takviye edici gıda olduğundan, doğal gıdaların içerdiği diğer mineraller ve vitaminler yönünden ihtiyacınızı karşılamak konusunda yetersiz kalır.

protein tozu gerçekten gerekli mi

Protein tozunun ne gibi katkıları var?

Aslında bu sorunun yanıtını önceki paragraflarda vermiş olduk ancak tekrar altını çizmek gerekirse; protein tozuyla tıpkı doğal gıdalarda olduğu gibi protein temini sağlanır. Kas kütlesinin yapı taşı olarak kabul edilen amino asitler yönünden güçlü bir içeriğe sahip olan protein tozu destekleyici olarak kullanıldığında, kısa sürede kas yapısının güçlenmesine ve büyümesine yardımcı olur.

Kullanıcıların bilinçli olarak kullanmaları halinde oldukça verimli ürünler olan protein tozları ile ilgili bilinmesi gereken kritik bir konu ise bu ürünlerin çok sayıda firma tarafından piyasaya sunulduğu ve buna bağlı olarak tercih edilecek olan üründe kalite standartlarına dikkat edilmesidir. Genel anlamda piyasada yer alan protein tozları çeşitli denetlemelere tabii tutularak raflarda yerini aldığından, sağlık sorunu yaşatmaları beklenmez fakat kimi markaların ürünlerinde yer verdiği doğal olmayan renklendiricilerin ve tatlandırıcıların uzun vadede faydalı olmadığını da unutmamak gerek.

protein tozu gerçekten gerekli mi

Protein tozu nasıl kullanılmalı?

Protein tozundan alınan verimi arttırabilmek için özellikle egzersiz öncesi ve sonrasında tüketilmesi önerilir. Protein tozunu tüketmek için bir içecekten yararlanmanız gerekir. İçecek olarak süt, su ya da meyve suyu tercih edebilirsiniz. İsterseniz internetten bulabileceğiniz tariflerden de yararlanarak protein yönünden zenginleştirilmiş bir öğün hazırlayabilirsiniz. Ne şekilde alırsanız alın egzersiz öncesi ve sonrasında protein alımınızı arttırdığınızda vücudunuzun toparlanma süreci hızlanır.

Eğer ileri seviye spor faaliyetleriyle ilgileniyorsanız günde beş ölçek kadar protein tozu kullanmanız yeterli olacaktır denilebilir. Bu oranı belirlemek konusunda antrenörünüz ve hekiminizden destek isteyebilirsiniz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Erkekliği Öldürür Mü?
Sonraki İçerikProtein Tozu Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ