Protein, bireylerin genel sağlığını yakından ilgilendiren en önemli unsurlardan birisi. Günlük olarak yeterli miktarda alınmaması halinde genel sağlığın işleyişinde önemli sorunların ortaya çıkması söz konusu olabileceği gibi yeterli miktarda alımına paralel olarak egzersiz programı izlendiğinde protein, vücudun her noktasında direnci ve işleyişi arttırır.

Hemen Protein Tozlarını Keşfet! >

Son dönemlerde Türkiye’de de spor salonlarına olan ilginin artmasıyla beraber ortaya çıkan vücut geliştirme kültürünün artık önemli parçalarından birisi haline gelen protein tozu, bireylerin günlük olarak yeterli miktarda protein alımı yapabilmesine olanak tanıyan ve diyet programlarını şekillendirmede başrol olarak destek veren ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Bu alanla henüz yeni tanışan ve spor salonlarında tanık oldukları protein tozu kullanımlarına yabancı olanların aklında ise genel olarak beliren soru; “protein tozu gerçekten ile yarıyor mu?” oluyor. Yazımızın içeriğinde protein tozunun kullanımına bağlı olarak nasıl bir sürecin başladığına, protein tozlarının ne gibi bir etkisi olduğuna değineceğiz.

protein tozu gerçekten işe yarıyor mu

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein tozu nedir?

Protein tozu, sütten peynir üretilirken ortaya çıkan suyun filtrelenerek toz haline getirilmesinden ortaya çıkan bir mamuldür. Peynir altı suyunun filtrelenmesi sürecinde ürünün protein yönünden zenginleştirilmesi hedeflenir ve süreç tamamlanıp protein tozu elde edildiğinde, mamul ambalajlanarak protein tozu olarak satışa çıkarılır. Bir nevi proteinin toz formu olarak tabir edebileceğimiz protein tozu, sıvı gıdalarla karıştırılarak tüketilir ve böylelikle vücudun günlük olarak ihtiyacı olan protein miktarını karşılamak mümkün olur.

Whey, peynir altı suyundan elde edilen kısımken bu süreçte artan %80’lik kısım ise kazein olarak tabir edilen protein çeşididir. Wheyin kazeinden farkı vücutta daha çabuk sindirilip, emiliyor olması. Kazein ise daha uzun sürede emilir ancak her ikisinin de işlevi benzerdir.

Popülerlik kazanması özellikle modern dönemde gerçekleşen whey kavramı, geçmişte daha ender kullanılıyordu ve yalnızca profesyonel olarak vücut geliştirmeyle ilgilenen sporcular tarafından tercih ediliyordu. Zamanla vücut geliştirmenin her kesim tarafından önemsenen bir unsur haline gelmesiyle beraber, whey de otomatik olarak yaygınlık kazanmış oldu.

protein tozu gerçekten işe yarıyor mu

Yazımızın temel sorusunun yanıtına geçmeden önce protein tozu hakkında bilinmesi gereken önemli bir gerçeğin altını çizmemiz gerekiyor. Protein tozu başta olmak üzere, hiçbir takviye edici gıda ürünü doğal besinlerin bire bir alternatifi olamaz. Doğal gıdalarla beslenmeye devam ederken yalnızca tamamlayıcı unsur olarak bu ürünlerin kullanılması gerekir. Örnek olarak yoğun yaşam temposu içerisinde uyulması gereken diyetin ancak bazı öğünlerinin yerini doldurabilmek adına bu ürünlerden yararlanmak gösterilebilir.

Protein tozunun faydaları neler?

Protein tozundan elde edilen protein sayesinde vücuttaki antioksidan düzeyi yükselir ve kanın trigliserit değerleri düşer. LDL kolesterol değerleri gerilerken, HDL kolesterol seviyesi ise artışa geçer. Protein tozu sayesinde gerekli olan günlük protein alımının tamamlanması sağlanır. Egzersiz ardından toparlanma süresi düşer ve yoğun geçen antrenman sonrasında ortaya çıkan semptomlar azalır. Otoimmun sistemine bağlı çeşitli fonksiyonlar desteklenir. Eğer protein alımına paralel olarak antrenman programı iyi planlanırsa kas kütlesi kısa sürede artar.

protein tozu gerçekten işe yarıyor mu

Protein tozu işe yarıyor mu?

Merak edilen cevabın değerlendirmesini yapmak için artık gerekli bilgileri toparlamış bulunuyoruz. Önceki paragraflarda da işaret ettiğimiz üzere protein tozu, temel olarak vücudun ihtiyacı olan proteini karşılamak konusunda yardımcı bir ürün. Bu özelliği ile hem diyet programının şekillendirilmesine hem de egzersiz programının desteklenmesine önemli katkılar sağlayan protein tozları, doğal bir hammaddenin işlenmesi sonucunda oluşturulduğundan işe yararlığını tartışmak anlamsız kalır. Tıpkı süt ürünleri tüketerek vücuda kazandırılan proteine benzer yapıdaki protein tozunun artısı, tek seferde daha fazla protein yüklemesi yapılabilmesi. Öte yandan firmalar, ürettikleri protein tozlarını çeşitli meyve ve sebzelerden elde edilen besin değerleriyle donatarak hazırlamakta. Bu sayede doğal öğünlerden alınması gereken bazı vitamin ve mineraller de protein tozları aracılığıyla kazanılabilmekte. Dahası dilerseniz protein tozunuzu çeşitli yemek ve kokteyl tariflerinde kullanarak, protein yönünden zenginleştirilmiş doğal öğünler yaratabilmeniz de mümkün.

protein tozu gerçekten işe yarıyor mu

Protein tozunun işe yaradığı gerçeğini, ağırlıklı olarak protein tozu kullanarak ürünün daha fazla fayda sağlayacağı düşüncesiyle karıştırmamak gerekiyor. Her bireyin günlük olarak ihtiyaç duyduğu protein miktarı birbirinden farklıdır ve protein tozu aracılığıyla alınan proteinin belirli bir seviyenin üzerinde olmaması gerekir. Bu konuyla ilgili olarak vücut değerlerinizi inceleyerek size bilgi sağlayabilecek bir hekime danışabilir, spor salonlarındaki profesyonel antrenörlerden protein tozu kullanımıyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Gerçekten Gerekli Mi?
Sonraki İçerikProtein Tozu Günde Ne Kadar Alınmalıdır?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ