Erkek sporcuların kafasını karıştıran ve özellikle medyada yer alan başlıklarla gündeme gelen protein tozunun erkeklik üzerindeki etkileri merak edilen bir konu. Son dönemde kullanımı büyük ölçüde yaygınlaşan protein tozunun genel sağlık üzerinde sayısız etkisi vardır ancak bu etkiler arasında erkeklerin cinsel hayatını olumsuz etkileyebilecek herhangi bir durum yoktur. Bunun yanı sıra konuyla ilgili olarak gerçekleştirilen bilimsel çalışmalara göre protein tozu kullanımı, erkeklerde cinsellik açısından olumlu etkilere sahip.

Hemen Protein Tozlarını Keşfet! >

Hangi cinsiyetten olursanız olun, cinsel sağlığınız hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan hayatınızı etkileyen bir unsur. Zira birçok kişinin bu alanda yaşadığı sorunlar sonrasında çekingenlik göstererek hekimlere açılamaması da bu alandaki hassasiyeti arttıran bir durum. Hal böyle olunca aslında yalnızca protein tozu için değil binlerce gıda ürünü için ortaya atılan “cinsel hayatı olumsuz etkiliyor” iddiası karşımıza çıkıyor.

protein tozu erkeklik

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein Tozu ile Cinsellik İlişkisi

Modern dönemde gıdaların hızlı ve kolay tüketilebilir olması adına ortaya çıkan  gelişmeler sonrasında birçok kimyasal da hayatımıza hızla giriş yapmış durumda. Ancak protein tozu bu anlamda kimyasallarla doldurulmuş bir mamul değil; öncelikle bunu bilmek gerek. Protein tozu, sütten elde edilen whey ve kazein adı verilen sıvıların kurutulmasından elde edilen bir üründür. Firmalar, ürettikleri protein tozunu bir takım işlemlerden geçirerek, çözünebilir ve içilerek tüketilebilir hale getirirler. Bu süreçte doğal olarak toz formundaki proteinin içeriğine birtakım bileşenler de karışır ancak bu bileşenlerin oranı oldukça düşük olmakla birlikte, firmalar içerik bilgisini ambalajlarında belirtirler. Sizin için sağlıklı olmadığını düşündüğünüz bir ürün yerine içeriğinde sizin için uygun olan bileşenleri barındıran bir başka markanın ürününü tercih edebilme şansına sahipsiniz.

protein tozu cinsellik

Protein Tozu ve Ereksiyon

Protein tozu bir önceki paragrafta da ele aldığımız üzere doğal proteinlerden oluşan bir mamul. Yani et ve süt ürünlerinden aldığınız proteinden herhangi bir farkı yok. Bu anlamda protein tozu kullanımından cinsel yaşamınıza zarar geleceğini düşünüyorsanız, o halde süt ve et tüketiminden de cinsel hayatınızın zarar göreceğini düşünmeniz gerekiyor.

Protein tozunun erkekliğe zarar verdiği yönündeki iddialara karşılık olarak yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı ispatlanmıştır. Zira protein tozu aracılığıyla günlük olarak ihtiyaç duyduğu protein miktarını karşılayan erkeklerin cinsel yaşamlarının, protein alımını yeterli olarak gerçekleştiremeyen erkeklere kıyasla daha verimli olduğunu açıklayan analizler de mevcuttur.

Whey proteinlerinden oluşturulan protein tozunun, vücutta penis dahil olmak üzere vücuttaki tüm kasların kan dolaşımını arttırdığı biliniyor. Öte yandan ereksiyon problemlerine neden olan faktörün kan akışındaki yetersizlik olduğu düşünüldüğünde, whey proteinin olumsuz değil olumlu bir etkisinin olacağı basitçe anlaşılabilir bir durum. Ereksiyonun gerçekleşmesi, arterlerin genişlemesini sağlayan kan akışı faktörünün artmasına bağlı. Damarlarda daralma meydana geldiğinde, penisin kan akışı kısıtlanacağından ereksiyon üzerinde olumsuz bir etki ortaya çıkar. Yani kan basıncını dengeleyici ve kan akışını arttırıcı etkisi olan her şey ereksiyon sorununun giderilmesine yardımcı olur. Whey proteini de bu noktada ereksiyona yardımcı olan bir besin demek doğru olur.

protein tozu cinselliğe faydalı

Protein tozunun cinselliğe faydası

Doğru egzersiz programı ve dengeli beslenme programıyla birlikte protein tozu kullanarak ihtiyaç duyulan günlük protein alım miktarı karşılandığında, protein tozu ereksiyon sorunlarının önüne geçmenin yanında vücutta genel kas kütlesinin gelişmesine katkı sağlayacağından tüm fiziksel aktivitelerde performans artışı olacağını söyleyebiliriz.

Pek tabii ki protein tozunun cinsel hayata zararı değil, faydası var demekle kullanımı arttırdığınızda elde edeceğiniz faydanın da artacağı ve daha ötesinde cinsel performansınızın güçleneceğini düşünmemelisiniz. Zararsız olduğunu düşündüğümüz tüm besinlerin fazlasının vücudumuz için sağlıksız hale gelebileceğini unutmadan, protein tozunu da ihtiyacınız olan miktarda ve doğru bir şekilde kullanmalısınız.

Eğer protein tozu kullanımı sonrasında herhangi bir sağlık sorunuyla karşı karşıya kalıyorsanız, kullanımı durdurarak mutlaka bu durumu bir hekime bildirmelisiniz ve kontroller yaptırmalısınız. Alerji ve hassasiyet gibi durumlarda kullandığınız protein tozunun markasını ve kullanım oranını değiştirmeniz gerekebilir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Doping Mi?
Sonraki İçerikProtein Tozu Gerçekten Gerekli Mi?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ