Amatör veya profesyonel olarak sporla ilgilenenler kadar, kilo vermek veya kilo kontrolünü sağlamak isteyenler arasında da protein tozu kullanımı oldukça revaçtadır. Protein tozu kullanımı ve bu kullanım sırasında vücuda katkısı düşünüldüğünde, bu yaklaşım hiç de yanlış olmayıp; aksine düşünülenden çok daha olumlu sonuçlar doğurabilir. Protein tozu kullanarak kilo vermek konusunda çekinceleri olanlar için, protein tozu nasıl kullanılır ve vücuttaki etkileri nelerdir gibi soruların cevaplanması yeterli gelecektir.

Kilo Vermek İçin Protein Tozu Kullanımının Püf Noktaları

Kilo Verme ve Protein Tozu

Protein tozu faydaları, aslında günlük protein ihtiyacının giderilmesine sunduğu destekle oldukça belirginleşmektedir. Temelde, protein vücudun enzim ve hormon üretiminde, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmasında, dokuların onarımı ve kas güçlendirilmesinde aktif pay sahibidir. Dolayısıyla, özellikle kas oluşumuna sunduğu hız için protein tozu tavsiye edilmektedir. Bileşeninde oldukça fazla miktarda amino asit, süt, soya proteini ve yumurta barındıran protein tozları; çalışan kasların sahip olduğu yıkımın onarılması noktasında devreye girmektedir. Protein tozu ve kilo arasındaki ilişki ise protein tozu kullanımı ve beslenme düzeni arasındaki bağlantıyla doğrudan alakalıdır. Günlük tüketilmesi gereken protein miktarı gözetilerek, bu miktarı aşmayacak şekilde protein beslenmesi ve takviye olarak protein tozu kullanımına başvurulması hâlinde kilo alımı gibi bir sonuçla karşılaşılmayacaktır. Ancak protein ağırlıklı bir beslenme söz konusuysa, protein tozu kullanımı kilo almaya neden olabilir.

Düzensiz Beslenme ve Protein Tozu Kullanımı

Kilo vermeye dönük ilerlenen yolda dikkat edilmesi gereken en önemli husus, düzensiz beslenmenin zararlarıdır. Nitekim düzensiz beslenen veya vücut tipine uygun olmayan, yanlış bir diyet programı uygulayan kişilerin protein tozu kullanmaları, kilo almalarına neden olacaktır. Dolayısıyla ilk olarak beslenme sisteminde bir düzen oturtmak, ardından diyet programının vücut tipine uyumundan tamamen emin olmak gerekmektedir. Düzensiz ve uyumsuz bir program sürdürenler için protein tozu tavsiye edilmemektedir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

İdeal Protein Tozunu Bulmak

Ortalama bir kullanıma dönük ideal protein tozu önerisi, %80 oranında proteinden ve %20 oranında karbonhidrattan oluşmaktadır. Eğer protein tozu bu oranın haricinde, daha fazla karbonhidrat içeriyorsa kullanımı kilo alma ile sonuçlanabilir. Bileşeninde %20’den az oranda karbonhidrat barındıran protein tozları ise kilo aldırmamaktadır. Kilo verme amacıyla protein tozu tüketimini tercih edenler için “Protein tozu ne zaman içilir?” sorusunun cevabı, spor yapıp yapmadıklarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Yapılan spora göre tüketim zamanı belirlenen protein tozunu, sadece kilo verme amacıyla kullanmanız hâlinde gün ortasında, öğlen yemeği sonrasında tüketebilirsiniz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikKahvaltılarınıza Özel Protein Pancake Tarifleri
Sonraki İçerikProtein Tozu ile Kahve Tüketimi Zararlı mı?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ