en iyi protein tozu hangisi

Binlerce çeşit protein tozundan hangisini kullanmanın sizin için en iyisi karar veremiyorsanız yazımızı okumanız gerekiyor çünkü kafanızdaki tüm soruları yazının ilerleyen bölümlerinde cevaplamış olacağız.

“Eğer hızlı kas yapmak yapmak, protein tozu kullanmalısınız”

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Herkesin sıkça söylediği bu laf % 100 yanlıştır.

Bakın arkadaşlar böyle bir kesinlikle doğru değildir. Protein tozları sizin kasınız direkt olarak hızlandırmaz. Vücudunuzu yeterli seviyede protein almanızı hızlandırır. Fakat burada illa bu proteini protein tozlarından alacaksınız gibi bir kaide yoktur. Günlük olarak tüketebileceğimiz bir çok yiyecekten protein ihtiyacınızı karşılayabilir.

Peki o halde neden bu supplementler piyasada oldukça popüler ve yaygın olarak kullanılır? Hangisi sizin için en iyisidir ve neden?

İşte şimdi bu makalemizde sizlerle bunu tartışacağız. Sonunda ise kararlarınızı ve tercihlerinizi çok daha bilinçli olarak yapıyor olacaksınız. Haydi başlayalım!

Protein Tozuna İhtiyacınız Var mı?

Bir kere bu ürünleri kullanmanız size doğrudan kas yapmanıza veya kilo vermenize sebep olmaz. O zaman herhangi birine ihtiyacınız var mı? Veya bunların “yağ yakıcı” veya “kas yapıcı” olarak nitelendirilmeleri tamamen bir pazarlama taktiği mi?

Hmm.. Tam olarak değil, yani pazarlama taktiği değil gerçekten işe yarıyorlar ancak doğrudan değil sadece yardım ediyorlar.

Bilirsiniz, protein almanız için bir çok yiyecek vardır. Bunlar et, deniz ürünleri, süt, yumurta, baklagiller ve bazı tohumlardır.

İhtiyacınız olan tüm proteini doğada bulunan bu yiyeceklerden almak sizin için biraz zahmetli ve yorucu olabilir:

 • Özellikle zaman açısından; alışverişe çıkma, hazırlama, pişirme, yeme, temizleme gibi uğraşma.
 • Önceden yapılmış veya uzun süre beklemiş yemeklerin tüketimi sağlıklı olmayabiliyor.
 • Yüksek protein içeren çok az yiyecek olduğu için sürekli onları tüketmekten sıkılabilirsiniz.

Peki protein tozu kullanırsanız..

 • Kolay ve hızlı tüketerek protein alırsınız
 • Herhangi bir öğünü protein shake içerek hızlıca geçebilirsiniz
 • Düşük karbonhidrat ve yağ içerdiğinden vücudunuza diğer yiyecekler gibi amacınız dışında ekstra bir bileşen almamış olursunuz
 • Aldığınız gram başı fiyatı çok uyguna geliyor 🙂

İşte bu ana sebepler aslında protein tozunun neden bu kadar popüler olduğunu açıklıyor.

En İyi Protein Tozu Çeşitleri

en iyi protein tozu whey

Eğer sizde hangi protein tozunun iyi olduğuna karar veremiyorsanız, şunu bilin ki yalnız değilsiniz. Çünkü çok fazla marka, seçenek ve çeşit var.

Mesela Whey’le mi ilerlemeliyim, yoksa kazein mi, soya mı veya başka bir protein mi ne kullanayım?

Şunu net olarak söyleyebilirim ki bir ürünü diğerinden iyi veya kötü yapan belli başlı kriterler var.

 • Ekstra amino asitler ve sindirim enzimleri içermesi
 • Dekstroz ve sakkaroz gibi basit karbonhidrat içermeleri
 • Yapay tatlandırıcı barındırması
 • Telaffuz edemeyeceğimiz diğer yabancı kimyasalların olması

Şimdi gelin, hep birlikte protein tozlarını değerlendirebileceğimiz kriterleri bir yargılayalım.

Kişisel olarak ben bir protein tozu alacağım zaman yüksek oranda protein içermesine bakıyorum. Bunun yanı sıra karbonhidrat ve yağ oranı en az olanı tercih ediyorum. Yapay tatlandırıcıymış, kimyasallarmış, şekermiş bunlardan mümkün olduğunca kaçtığım için alacağım üründe de olmamasına dikkat ediyorum. Tadının güzel olması, karışımının iyi olması ve tabi fiyatının da kabul edilebilir olması hesaba kattığım diğer etmenler.

Bir de şöyle bir durum var ben zaten normal gıda alırken vücuduma bir sürü karbonhidrat ve yağ alıyorum. Bir de neden kullandığım protein tozundan onları alayım ki? Kulağa bile çok saçma geliyor.

Yapay tatlandırıcıların zararlı olmadığını iddia eden insanlar oluyor, her ne kadar onlar söylese de bazı araştırmalar vücuda negatif etkisi olduğunu kanıtladı bile. Dolayısıyla vücuda alacaksam bile bunu en aza indirmem gerekiyor.

En İyi Whey Protein Tozu

Bildiğiniz üzere protein tozlarının kralı Whey’dir. Hatırlayacağınız üzere daha önceki yazımızda detaylı olarak whey proteinin ne olduğunu açıklamıştık. Whey bir kere en çok satan, en popüler, en etkili, en pahalı üründür buna hiç şüphe yok. Zaten bu yüzden tüm vücut geliştiricileri, atletler bunu tercih etmektedir.

Whey protein tozları kullanan kişiye gram başına çok yüksek oranda protein sağlamaktadır. Tadları çok güzeldir ve özellikle içerdiği amino asitler vücut geliştirmek isteyen kişilerin işini fazlasıyla görmektedir.

Whey Protein Nedir?

whey protein tozu nedir

Peynir altı suyundan elde edilen whey aslında filtreden süt ürünü diyebiliriz. Burada elde edilen sıvı çok yüksek protein oranına ve saflığına sahip olduğu için zaten en kaliteli protein tozu whey’dir diyebilmekteyiz. Örnek olarak aşağıdaki sürahide henüz işlenmemiş bir peynir altı suyunu görmektesiniz.

Zaten sütten iki tür protein elde edilir biri whey diğeri kazeindir. Kazein proteininin ne olduğunu anlatan yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Bilim adamlarının yaptığı çalışmalarda whey’in önemli bir amino asit olan lösin bakımından çok zengin olduğu görülmüştür. Lösin kaslarda protein sentezlenmesini uyaran, tetikleyen bir amino asit olarak çok önemlidir. Zaten kendisi bir BCAA’dır.

Neyse sonuç olarak çok hızlı ve güçlü etki göstermesi sebebiyle besin desteği üreticileri bu ürünü ticarileştirerek şu yukarıdaki sürahideki suyu kurutup toz haline getirerek satmaya başladılar buna da whey protein tozu dediler.

WHEY Protein Tozu Çeşitlerini Keşfedin! >>

Whey Protein Tozu Çeşitleri

Piyasada whey proteinin 3 farklı çeşidi vardır, bunlar konsantre, izole ve hidrolizedir.

Konsantre en az işlem görmüş ve en ucuz olarak tüketiciye sunulan bir üründür. Yağ ve laktoz içerir. Kalitesine göre değişmekle beraber ortalama bir konsantre whey’de %35 ila %80 arasında bir protein vardır.

İzole ise konsantreye göre daha fazla işlem görmüştür, ayrıca yağ ve laktozdan tamamen arındırılmıştır, bunları içermez. Ortalama bir izole üründe %90’dan fazla protein vardır, işleme süreci de daha fazla olduğundan maliyetlidir. Tabi bu üretim maliyeti son kullanıcıya da yansımaktadır, dolayısıyla fiyatı pahalıdır.

Hidrolize whey ise artık bunlarında en kralı olan bir türdür. Burada hidrolize metoduyla içerisinde bulunan amino asit zincirleri parçalanarak emilimi ve sindirimi vücut tarafından çok daha kolay bir hale getirilmiştir. Bu yüzden en pahalısı ve kalitelisi budur.

Aslında burada farklılıkları yaratan şey ürünlerin işlemden geçme sayıları diyebilirim. Mesela hidrolize whey en düşük konsantre whey ile en yüksek kalitedeki izole whey’e kadar her türlü peynir altı suyundan üretilebilir. Şu an piyasadaki tüm hidrolize whey’ler bu şekilde üretilmektedir.

Hangi En İyi Protein Tozunu Almalıyım?

Besin desteği ürünü satan firmalar sizi en iyi sonuçları almanız için her zaman izole veya hidrolize whey protein tozu almaya yönlendirirler. Fakat bunun arkasını dolduran destekleyici sebepler pek yeterli olmayabiliyor.

Mesela %30 oranında protein içeren konsantre whey olduğu gibi %80 oranında içeren de var. İkiside konsantre olmasına rağmen fiyat farkı çok yüksektir çünkü içerisindeki oranlar farklı. Yani kısacası konsantre olan her zaman en ucuz olacak diye bir kaide yoktur. Her ucuz olan konsantre whey’dir de diyemezsiniz.

Şöyle de bir durum var, hadi diyelim %30 protein içeriyor, o zaman demek ki %70 oranında diğer ek gıda elementleri içeriyor.

Saf izole whey protein tozunu seçmenin bir faydası da minimum etken madde ile saf proteine en yakın proteini vücudunuza alabiliyorsunuz. Bir diğer artısı ise laktoz içermemesi ki bu sayede daha kolay sindirim olurken bu daha az mide bulantısı demek.

Ya kısacası hani bir deyim var ya “parasının hakkını veriyor” diye işte whey protein tozları sizin paranızın sonuna kadar hakkını veren ürünlerdir.

Bakın size şunu çok net söyleyeyim eğer ki aldığınız whey protein tozuna kilogram başına 100 liradan az ödüyorsanız aldığınız şeyin size hiçbir faydası olmayacaktır.

Hani bir laf vardır ya ucuz ürün alacak kadar zengin değilim diye. İşte burada esas nokta aslında budur.

Tabi biz şimdi bunu dediğimiz zaman şöyle bir algı da olmasın; en pahalı whey en iyisidir. Böyle bir şey yok, eğer siz bilinçli olarak yukarıda bahsettiğimiz kriterlere bakarsanız bunu çabucak kıyaslayıp mantıklı bir fikre sahip olabilirsiniz.

Çünkü ismini vermeyeceğimiz bazı merdiven altı firmalar düşük kalite konsantre whey proteinlere küçük miktarlarda izole ve hidrolize whey katarak karışım halinde piyasaya ürün sürebiliyorlar. Bunların etiketlerine de izole ve hidrolize olarak yüksek fiyatlar yazabiliyorlar.

Burada tüketici olarak aman diyeyim şunlara dikkat edin; ürünün arkasında yer alan içerik kısmını detaylıca okuyun. Bir ölçekte kaç gram hangi ürün var mutlaka bakın, hesaplayın, sorgulayın. Bunları yapmazsanız kazıklanırsınız!

Kutunun arkasında yer alan içindekiler kısmı her zaman en çok içerenden en az içerene göre sıralanmıştır. Bu şu demektir en üstte yazan madde içerisinde oran olarak en çok olandır. Buna dikkat edin lütfen.

Eğer incelediğiniz üründe maltodekstrin yani dolgu maddesi varsa sakın o ürünü almayın! Çünkü bu o üründe maltodekstrin, kreatin veya diğer dolgu maddelerinin çok rahat bir şekilde olacağını açık açık belirtmektedir.

Eğer bir ölçeği 40 gram ise fakat bunun 22 gramı protein ise bu ürünü de almayın çünkü protein oranı %55 yapıyor bu da %45’i yani 18 gramı başka madde içeriyor demektir.

Bize Göre En İyi Whey Protein Tozu

en iyi whey protein tozları

Bunca zamandır kullandığım, deneyimlediğim ürünlere göre benim favori whey protein tozum İzole’dir.

Çünkü izole hem midemi yormuyor (laktoz yok) hem de protein oranı yüzde 90’ın üzerinde hem de fiyat olarak hidrolize kadar yüksek değil.

Ben her zaman Optimum Gold Standard Whey protein tozunu tercih ediyorum.

WHEY Protein Tozu Çeşitlerini Keşfedin! >>

En İyi Kazein Protein Tozu

Daha önce bahsettiğimiz gibi kazein sütten elde edilen bir diğer protein çeşididir. Vücut tarafından sindirilmesi whey’e göre daha yavaştır. Kandaki amino asitlerin sayısını arttırır ve dengeler.

Hali hazırda whey mi kazein mi kas gelişimi için daha iyidir tartışmaları devam ederken, bilim insanlarının ortak noktada buluştuğu kararlar şunlardır:

 • Whey’in hızlı sindirimi ve lösin bakımından zengin olması antrenman sonrası kullanılabilecek en ideal seçim olduğunu gösteriyor.
 • Kazein genel olarak besin takviyesi kullanımında iyidir ve whey kadar kas yapma süreçlerinde etkilidir.
 • Antrenman sonrası kazein kullanılabilir de kullanılmayabilir de, burada herhangi bir seçenek daha ağır basmıyor.
 • Yatmadan önce 30 ila 40 gram arası kazein proteini almanın kas onarım hızını arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Ben genelde antrenman sonrası yemeklerimde mutlaka whey protein tozu kullanıyorum ve bir veya iki ölçek yumurta proteini de gün içerisinde alıyorum.

Favori Kazein Protein Tozum

Dürüst olmak gerekirse ben öyle kazein protein tozunun büyük bir hayranı değilim. Çünkü bazen mideme oturabiliyor bu yüzden bunun yerine yumurta proteinini tercih edebiliyorum.

Ama tabi madalyonun bir diğer yüzü ise binlerce insanın kazein’i yumurta proteinine tercih etmesi 🙂 Neyse benim favorim burada Optimum Gold Standard Casein ürünüdür.

Tadı güzel, doğal tatlandırıcılar var ve fiyatıda makul seviyede bir ürün.

Kazein Protein Tozu Çeşitlerini Keşfedin! >>

En İyi Yumurta Protein Tozu

Whey ve kazein kadar olmasa da yumurta proteininin de kendi çapında bir kullanıcı kitlesi var. Benim sevdiğim ve kullandığım bir protein tozu çeşididir. Bir kere bunu kullanmamın 3 ana sebebi var.

– Biyolojik değerleri çok yüksek.

Bir kere verimlilik ve etki açısından biyolojik değerleri çok iyi. Bu sayede vücut bu tip proteinden maksimum fayda sağlayabiliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi protein oranı yüksek tozlar her zaman kas geliştirme için en iyileridir. Yumurta proteini ise bunun en efektif yoludur.

– Kazeinden bile daha yavaş sindirilir

Bu aslında şu anlama geliyor, yatmadan önce yumurta proteini almak en mantıklı şeydir. Daha uzun süre sindirilmesi tüm gece size etki etmesi anlamına gelir ki bu da istediğimiz bir durumdur.

– Çok düşük miktarda karbonhidrat ve yağ içerir

Yumurta proteini yok denecek kadar az miktarda karbonhidrat ve yağ içerir çünkü zaten protein deposu olan yumurtadan yapılmaktadır. Vücut için maksimum verimlilik ve fayda sağlar!

Favori Yumurta Protein Tozum

Normalde antrenman öncesi ve sonrası öğünlerimde whey protein tercih ettiğimi söylemiştim fakat yumurta da diğerleri gibi ara ara kullandığım bir protein tozu.

Yaklaşık bir yıl boyunca çikolata aromalı Healhy n Fit markasının yumurta proteinini kullanmıştım fakat daha sonra fiyatları uçunca onu bıraktım.

Şimdi favorim Universal %100 Egg Aminos ürünü diyebilirim. Tablet formda olması kullanımı da kolaylaştırıyor o yüzden seviyorum bunu.

En İyi Bitkisel Protein Tozu

Protein bir çok bitki, sebze ve baklagilde bulunur özellikle pirinç, kenevir, bezelye gibi. Tabi buradan elde edeceğiniz proteinler hayvansal kaynaklı olanlara göre daha düşük seviye kalabilir.

Normalde bu farkı yapan sebep olarak proteinlerin henüz tam olmayan bitkilerden elde edilmesi ve vücudun protein ihtiyacını tam anlamıyla karşılayamadığı üzerinedir ancak size şöyle söyleyeyim bu tamamen yalandır.

Araştırmalar göstermiştir ki bitkisel proteinlerin hayvansal proteinlerden hiçbir farkı yoktur.

Burada şunu söylemek gerekiyor elbette bitkisel proteinlerin içerdiği amino asit farklı olduğundan belki hayvansala göre daha az etkili olabilir. Burası tamam ben de katılıyorum..

Mesela esansiyel yani vücudun üretemediği amino asit zenginliği açısından bitkiseller yeterli olmayabiliyor, e tabi bu da vücuda gösterdiği etkiyi belli bir seviyede tutuyor.

Eğer yeterli miktarda protein almak için bitkisel protein tozları alacaksanız o zaman tüketimini biraz daha fazla yapmanız gerekmektedir.

Soya Proteini

Soya proteini aslında kapalı bir kutu gibidir.

Araştırmalar şunu göstermiştir ki; soya özellikle kas yapmak isteyenler için en etkili proteindir. Tabi bu ifade de bir çok kişi arasında tartışmayı alevlendirmiştir.

Bir diğer araştırmada ise soya içeren yiyecekler aldığınızda östrojen seviyesini değiştirerek daha çok dişileştirici etki gösterdiği kanıtlanmıştır.

Harvard Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre 99 erkek 3 ay boyunca soya ile beslenmiş ve sonuçlar analiz edilmiş. Elde edilen bulgulara göre sperm sayılarında bir düşüş görülmüştür.

Yüksek miktarda soya alan erkek almayanlara oranla mililitrede 41 milyon sperm daha az üretebilmiştir.

Bir başka araştırmada ise soya tüketen erkeklerin hormonlarında herhangi bir değişme yaşanmadığını kanıtlamıştır.

Peking Üniversitesinde yapılan araştırmaya göre 3 gün boyunca yüksek oranda soya yedirdikleri erkek deneklerde testesteron seviyesinin azaldığı östrojen seviyesinin ise arttığı rapor edilmiştir. Bu etki kadınlarda görülmemiştir.

Kadınlarda ise kalp krizi riskini azalttığı, göğüs kanserine yakalanma ihtimalini azalttığı gibi bulgular çıkarılmıştır.

Benim fikrimi sorarsanız günde bir den çok protein tozu alacaksanız o zaman soya yerine başka kaynaklı protein tozlarını tercih edin, çok net.

Pirinç Proteini

pirinç proteini

Pirinçte ne kadar protein olacak ki diye düşünenlerdenseniz yanılıyorsunuz. İşinize yarayacak kadar proteini içerisinde barındırıyor onu söyleyeyim.

Aynı zamanda yüksek biyolojik değere sahip yani yaklaşık %80 oranında protein gibi. Bir de şunu ekleyeyim amino asit profili aynı soya gibi bu pirinçte de.

Bu pirinç protein tozlarının tadı da fena değil bu arada 🙂

Bezelye Proteini

Benim benzetmemle sanki tanınmamış bir kahraman olan bezelye proteini pirinçten daha iyi onu mutlaka bilin.

Özellikle bulk döneminde tercih edilir, çünkü değerleri gerçekten o dönemde kullanılmak üzere tam gelir. Lösin açısından da oldukça zengindir.

Tam olarak Bitkisel proteinlerin Whey’i gibi düşünebilirsiniz, kesinlikle tavsiye ediyorum!

Piyasada çok güzel, temiz, etkili bezelye protein tozları vardır, mutlaka denemelisiniz.

Kenevir Proteini

Daha önceki yazımızda detaylı olarak açıklamıştık kenevir protein tozunun ne olduğunu.

Pirinç ve bezelyeden daha popülerdir ancak tek kötü yanı %30 ila %50 arası bir protein içermesi, geri kalanı ise karbonhidrat ve yağdır.

Karşılaştıracak olursak pirinç veya bezelye proteini gibi vücutta iyi emilemez bu yüzden pek beklediği ilgiyi görmüyor vücut geliştirme piyasasında.

Ben şahsen bu proteini normal besinlerden almayı daha doğru buluyor ve öyle de yapıyorum. İlla ürün alacaksanız önerimiz ise şu olacaktır:

Kilo Vermek İçin En İyi Protein Tozu

Eğer bir marka size kilo vermenizi hızlandırıcı bir ürünü olduğunu söylüyorsa ilk etapta şüpheci yaklaşmanızda fayda var. Çünkü dediğim gibi zayıflatıyor ibareleriyle satışları arttırıp aslında hiçbir etki göstermeyen ürünlerle dolu piyasa.

Yok zayıflatıcı haplar, içecekler, protein barlar ve diğerleri..

İşin doğrusu bunlar herhangi bir şekilde etki göstermiyor!

Hiçbir yiyecek veya besin desteği tek başına sizin hızlı kilo vermenizi sağlamaz bunu sakın aklınızdan çıkarmayın.

Kilo vermek için vücuda aldığınız kaloriyi azaltmanız gerekiyor bu bir kural. Bunu beslenme tarzınızı değiştirerekte yapabilirsiniz.

Mesela benim kilo verdiren yiyecek seçimlerim bunlar:

 • Yağsız et (tavuk, sığır eti, balık ve benzeri)
 • Düşük yağ içeren süt ürünleri
 • Yumurta ve yumurta beyazı
 • Tahıllar (buğday, şehriye, yulaf, arpa gibi)
 • Sebzeler (fasulye, havuç, brokoli ve enginar)
 • Baklagiller (yeşil bezelye ve fasulye)

Gördüğünüz üzere aldığım kalorilerin büyük bir kısmını lifli ve doğal gıdalardan almaya dikkat ediyorum. Çok fazla kalori, yağ ve şeker içeren besinlerden uzak duruyorum. Mesela cips, şeker, kurabiye olsun veya fındık, kurutulmuş meyve, tam yağlı süt gibi sağlıklı şeyleri bile aslında tüketmemeye özen gösteriyorum.

Çünkü bu yiyecekler yüksek kalori ve yağ içeriyor ki benim amacıma ters düşüyor.

Neyse şimdi gelelim protein tozlarına.

Kilo vermek için en iyi protein tozu içerisinde saf protein miktarı ve oranı en yüksek olandır.

Öyle ki siz 1000 kalori içeren bir içecek içersiniz ve bir saat sonra acıkırsınız ancak iyi protein içeren lifli bir besin (gene o da 1000 kalori içeriyor) alırsınız bu sizi 5-6 saat tok tutabilir. Aslında işin sırrı yüksek protein oranı olan besinler yemek.

Lafı çok uzattım son başlığımda da söyleyeceklerimi toparlayıp konuyu kapatıyorum.

Sonuçta En İyi Protein Tozu

Tüm bu yukarıda yazdıklarımı okudunuz ve artık sizin için en iyi protein tozu hangisidir, neyi seçmelisiniz bunun kararını çok net verebiliyor olmanız gerekiyor.

Özetlersek:

 • Hiçbir protein tozu tek başına kilo vermenize yardımcı olmaz, düşük karbonhidrat ve yağ oranına sahip olan her şey size bu amacınızda hizmet eder. Bu protein tozu olsun veya olmasın böyledir.
 • Whey protein antrenman sonrası öğünde mutlaka tüketilmelidir.
 • Whey, kazein ve yumurta proteini genel olarak çok iyidir. Whey kısa vadede etki ederken kazein ve yumurta uzun vadede size çok iyi kas kazandırır.
 • Yumurta ve kazein gibi sindirimi yavaş olan protein tozlarını gece yatmadan almanız en iyi zamandır.
 • Soya proteini yerine başka bir şey tercih etmenizi öneririm (ben öyle yapıyorum)
 • Bitkisel bazlı protein alacaksanız pirinç ve bezelyeyi öneririm.

Eğer siz de benim gibi çok yorucu olmadan basit ve mantıklı hareket etmek istiyorsanız. Gün içerisinde sadece birkaç ölçek whey protein alıp geri kalan ihtiyacınızı diğer proteinli besinlerden karşılayarak hayatınızı sürdürebilirsiniz.

Bu konuda sizlerin yorumlarını, yaşadıklarını ve deneyimlerini paylaşması biz proteintozu.com ekibi için çok önemli.

Yorumlarınızı aşağıya bekliyoruz 😉

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikHardline Whey Zone Sarı Meyveli Protein Tozu İnceleme ve Yorum
Sonraki İçerikProtein Shake Nasıl Kullanılır?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ