Protein tozu kullanımı, özellikle kullanım amacı doğrultusunda ideal prensipler çerçevesinde gerçekleştiriliyorsa beklenen etkiyi en optimum süre içinde sağlayacaktır. Ancak protein tozu tavsiye üzerine, başka bir bünyede olumlu etki sunduğu iddia edilerek bilinçsiz ve amaçtan bağımsız biçimde tüketilirse sporda, diyette veya kas kütlesinin korunmasını gerektiren başka herhangi bir kullanım sebebinde yarar sunamayacaktır. Siz de hangi protein tozunun hangi amaçla tüketildiğine hâkim olduktan sonra, kendinize en uygun olanı tercih etmelisiniz. Başladıktan sonra, sporcu takviye gıda besininizi ideal zaman diliminde ve öngörülen ölçeklerde tükettiğinize emin olmak bir sonraki adımınızdır.

bulk dönemi

Protein Tozu ve Kilo İlişkisi

Protein tozu kilo aldırır mı?” sorusu en çok karşılaşılan ancak protein tozu faydaları bir kez net biçimde öğrenildiğinde net bir detaya işaret etmektedir. Bilindiği üzere protein tozu uzun süren tokluk hissi vermektedir. Keza kilo alımında en büyük nedenler şeker ve karbonhidrat içerikleridir. Dolayısıyla, kullanılan protein tozunun kilo alımı ile bir alakası bulunmamaktadır. Tam tersine, vücuda giren proteinin sindirilmesi adına vücut daha çok enerji tüketecektir. Bütün bu bilgiler ise bizleri, protein tozu aracılığıyla vücut dengesinin korunabildiği ve kilo verme işleminin gerçekleştirilebildiği sonuçlarına ulaştırmaktadır.

Bulk Dönemi

Vücut geliştirme kültürüne dâhil olduğu için protein tozu önerisi araştıran pek çok kişinin asıl amacı, daha fazla kas kazanımıdır. Adına ‘bulk dönemi’ dediğimiz evre ise, kilo almanın ve en maksimum düzeyde kas geliştirmenin planlandığı hacimlenme dönemini kast etmektedir. Clean Bulk ve Dirty Bulk ismiyle iki ayrı çeşidi vardır. Daha az yağ alarak yavaş ancak sağlıklı kilo kazanımının hedeflendiği ‘Clean Bulk’ ve kişinin önüne gelen her şeyi yiyerek kilo almayı hedeflediği ‘Dirty Bulk’ evreleri bulk dönemini oluşturan iki ayrı boyut gibidir. Protein tozu ne işe yarar, diye düşünüldüğünde; bulk evresinin protein tozu kullanımıyla alakası gözler önünde netleşmektedir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Bulk Dönemi ve Protein Tozu İlişkisi

Doğru bir bulk dönemi gerçekleştirebilmek adına, sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gerekir. Vücudun oldukça iyi tanınması, vücut tipinin doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Bulk dönemi, yaş açısından da önemli bir kriter olup; kilo almaya uygun yaştaki kişilerin beslenme programı ile tam ters özelliktedir. Bulk döneminde protein tozu nasıl kullanılır diye soracak olursanız; vücut tipinize göre farklılık gösterecektir. Ektomorf ismiyle anılan, kilo almayı başaramayan kişilerin bulk döneminde yağ, protein ve karbonhidrat tüketimine odaklanması; endomorf adıyla bilinen ve karbonhidrattan uzak durması gereken, oldukça kolay biçimde kilo alan kişilerin beslenme kontrolleri ışığında protein ağırlıklı bir beslenme sistemine geçmesi gerekmektedir. Dolayısıyla, doğru beslenme programı ve günlük protein tüketimini sonuç odaklı bir biçimde gerçekleştiren endomorf ve ektomorf bünyelerin ideal protein tozlarını kullanmaya devam etmeleri, bulk dönemlerini bir an önce sona erdirebilmektedir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikEgzersizlerinizi Kompleks Protein Tozu ile Destekleyin, Kas Kütlenizi Arttırın
Sonraki İçerikDefinasyon Diyetinizi Doğru Protein Tozuyla Destekleyin

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ