BPI Whey HD Protein Tozu İnceleme ve Yorum

Sporcuların sedanter bireylere göre daha fazla protein ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Özellikle kas gelişimi ve kas yapımında rol oynayan proteinler sporcunun performansını da etkilemektedir. Bazen beslenme ile karşılanan protein miktarı yetersiz gelmektedir. Böyle durumlarda whey proteinler gibi aminoasit profili zengin kaliteli protein tozu tercih edilebilmektedir. Bu yazımda da bir whey protein tozu olan BPI Whey HD protein tozu hakkında bilgi vereceğim.

Hemen Protein Tozu Ürünlerini Keşfedin! >

Whey proteinleri neden önemlidir?

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Whey proteinlerinin sporcularda öneminden daha önceki yazılarımda ayrıntılı olarak bahsetmiştim. Whey proteinleri peynir yapımında elde edilen çok değerli bir protein çeşididir. Whey proteinlerinin bu kadar değerli olma sebepleri arasında yukarıda da bahsettiğim gibi whey proteininin aminoasit profilinin zengin olmasıdır. Aminoasit profilinin zengin olması demek biyoyararlılığının da yüksek olduğu anlamına gelir. Whey proteinleri vücut için esansiyel olan 9 aminoasiti içermektedir ve laktoz içeriği çok düşüktür. Whey proteinlerinin en önemli özellikleri kas gelişimini sağlamaları ve kas kütlesinde artışa yol açmalarıdır.

2010 yılında The British Journal of Nutrition dergisinde yer alan bir araştırmaya göre whey proteinlerinin LDL kolesterol denilen kötü kolesterol düzeyini düşürdüğü görülmüştür.

International Dairy Journal dergsinde yer alan başka bir araştırmaya göre de whey protein tüketiminin hipertansiyon hastalarında tansiyonu anlamı derecede düşürdüğü ve böylece kalp hastalıklarına karşı da koruyucu olduğu bulunmuştur.

Whey proteinin başka bir özelliği de çok hızlı absorbe edilen bir protein çeşidi olmasıdır. Yapılan bilimsel araştırmalar whey proteininin atletik performansı arttırdığı görülmüştür. Bunun dışında whey proteinleri özellikle ağır antrenmanlar sonrasında kas yıkımına karşı koruyucu etki gösterir.

International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism dergisinde yer alan bir araştırmaya göre whey protein supplementi kullanan sporcuların kas kütlesinin whey protein supplementi kullanmayanlara göre daha hızlı arttığı görülmüştür. Aynı zamanda whey protein supplementi kullanan sporcuların yağ kütlesinde azalma olduğu da görülmüştür.

Hemen Protein Tozu Ürünlerini Keşfedin! >

Whey protein supplementlerinin yüksek doz kullanımı nelere yol açabilir?

  • Baş ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Yorgunluk
  • Kramp

BPI Whey HD supplementinin içeriğine baktığımızda iki porsiyonunun 50 gr proteinden oluştuğunu görüyoruz. Protein tozu tercih ederken içeriğindeki protein miktarının ve protein çeşidinin önemli olduğunu biliyoruz. BPI Whey HD protein tozu yüksek miktarda protein ve kaliteli bir protein çeşidi olan whey proteinini içermektedir. Sporcular öncelikle yumurta, kırmızı et, lor peyniri gibi hayvansal kaynaklı iyi kalitede protein tüketimine dikkat etmelidir. Protein açığı beslenmeyle tamamlanamadığı zaman supplementlerden faydalanılabilir. Önemli olan gereksinim kadar supplement tüketilmesidir. BPI Whey HD protein tozu hızlı absorbe edilen bir protein çeşidi olması sebebiyle antrenmandan sonra tüketilebilir. BPI Whey HD protein tozu aminoasit profili zengin olması sebebiyle sporcuların tercih edebileceği kaliteli bir protein tozudur.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikMusclepharm Arnold Series Iron Whey İnceleme ve Yorum
Sonraki İçerikGünlük Ne Kadar Protein Almalıyım?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ