Birçok insan kas yapma sürecinde protein tozu kullanmaktadır. Ancak bunun gerçekten işe yarayıp yaramadığı konusunda birçok karşıt görüş de öne sürülmekte. Çok yüksek miktarda protein tozu kullanmanın sağlık için olumsuz sonuçlar doğurduğu ise kanıtlanmıştır. Peki protein tozu gerçekten kas yapmanızda etkili midir?

Proteinin, vücudunuzdaki sayısız birçok önemli görevi dışında, kas yapmanız için gerekli olduğu su götürmez bir gerçektir. Ancak, ne kadar protein tüketirseniz tüketin, gerçekte, kaslarınızın gelişiminin bir sınırı vardır.

Hemen Protein Tozu Çeşitlerini Keşfedin! >

Aklınızda bulunması gereken ilk şey, protein içerikli şeyler tüketmek tek başına kaslarınızın gelişmesine yardımcı olmaz. Kaslarınızı geliştirmek için onları kullanmanız gereklidir. Ağırlık kaldırma veya kaslarınızın direnç gösterebileceği herhangi bir aktivite sırasında zarar gören kaslarınız, onarım sürecinde aynı zamanda gelişim gösterir. Yani, kas kütlesi elde etmek için koltuğunuzda oturup yalnızca protein tozu tüketiyorsanız, bu hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Çünkü kaslarınız hiçbir gelişim göstermeyecektir.

Reklam

protein tozu yan etkileri

Kas gelişimi için yeterli miktarda proteinin gerekli olduğunu söylemiştik. Ancak, insanların çoğu, bunu zaten besin kaynaklarından temin etmektedir ve protein tozu gibi ek gıdalara ihtiyaç yoktur.

Ortalama bir Türk vatandaşının uyguladığı diyet programı, önerilenden daha fazla protein içerikli olsa bile, fazladan protein tozu kullanın pahalı olması bir yana, gerçekten etkili olup olmadığı da tartışmaya açıktır. Çünkü maksimum protein sentezi sağlayıp kaslarınızı geliştirebilmeniz için, kompleks karbonhidratlar da daha sonra yanıp protein senteziyle birlikte kas dokularına dönüşecek yağ kütlesi oluşturmanız bakımından gereklidir.

Protein Tozunun Yan Etkileri Nelerdir?

Yüksek miktarda protein tozu ya da protein içerikli besinler tüketmek sağlık açısından zararlıdır.

Kilo Aldırır

Diyet programınıza ekstra protein olarak protein tozu eklemek aynı zamanda ekstra kalori anlamına gelir. Vücudunuzdaki proteinin fazlasını herhangi bir fiziksel aktivite veya yeterli ağırlık çalışması yaparak yakmazsanız, protein formunu koruyamaz ve bu ekstra kaloriler de yağa dönüşerek vücudunuzda depolanır.

İlginizi Çekebilir:  Soya Protein Tozu Hakkında Kapsamlı Bilgi

Kalorilerin yanısıra, fiziksel aktivitede bulunmaksızın protein alımızında yaptığınız artış, eşit miktarda kas ve yağ kütlesi elde etmenize sebep olacaktır. Bu da protein tozundan beklediğiniz sonuçları alamamanız anlamına gelir.

Kemikleri Zayıflatır

Yüksek miktarda protein alımı, vücudunuzdaki sülfat ve fosfat sayesinde yüksek oranda asit üretir. Böbrekleriniz bu asit dengesini koruyabilmek için daha çok asit boşaltımı yapar. Aynı zamanda iskelet yapınız ise üre boşaltımı sırasında tampon görevi olacak olan kalsiyum salgılar.

protein tozu etkisi

Bu kalsiyum kaybının uzun bir zaman çerçevesi boyunca gerçekleşmesi, özellikle daha büyük bir risk grubu oluşturan kadınlarda, halk arasında kemik erimesi olarak bilinen östeoporoz riskini artırır. Ancak, protein tüketimiyle birlikte yüksek miktarda bazik özellikler taşıyan meyve ve sebze tüketmek ise bu etkiyi yok edebilir.

Böbrek Rahatsızlıkları

Yüksek miktarda protein içerikli diyetler aynı zamanda daha önce dediğimiz gibi böbreklerinizin daha çok çalışması ve haliyle gerilmesine neden olacaktır. Çünkü böbrekler, keton adı verilen artıkları vücuttan atmak için çalışır ve protein diyetleri de bu ketonların artışına sebep olur. İdrardaki keton miktarının artışı ise sağlık için zararlıdır. Hali hazırda böbrek fonksiyonları zaten yavaş çalışan insanlar için durum daha da kötüleşebileceği gibi böbrekleri sağlıklı çalışan bir insanın da böbrek fonksiyonlarını yavaşlatabilir.

Dehidrasyon

Karbonhidrat tüketimiyle dengeli olacak şekilde alınmayan yüksek miktarda protein, vücudunuzda toksik keton oluşumuna sebep olacak ketoz yapmaya zorlar. Böbrekleriniz ise bu toksik maddeleri vücuttan atabilmek için daha çok üre üretir ve bu da yüksek miktarda su kaybı anlamına gelir. Bu da, özellikle antrenman süresince çok terleyerek yüksek oranda su kaybı yaşayan biriyseniz, dehidrasyon riskini artırır.

Bu dehidrasyon durumu yalnızca böbreklerinizi olumsuz etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda çok ekstrem durumlarda kalp fonksiyonlarınız için de bir tehlike oluşturabilir. Olası yan etkilerden bazıları baş dönmesi, uyuşmalar ve nefes alış veriş ritminin bozulması olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Protein İçeren 20 Yiyecek ve Besin Değerleri

Ne Kadar Proteine İhtiyacımız Var?

Protein, günlük aldığınız kalorinin %30’undan daha fazlasını oluşturmamakla birlikte, aslında bundan çok daha az, %15 seviyelerinde, olmalıdır. Bu oran çoğu insan için yeterki seviyedir. Önerilen günlük protein miktarı kilo başına yaklaşık 0.8 gramdır. Yani 85 kilo birini düşündüğümüzde, günlük protein tüketim miktarı 68 gram kadar olmalıdır. Bir biftekte ortalama 42 gram protein bulunduğunu göz önünde bulundurursak, bunu başarmak çok zor değildir.

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ