Sporcuların beslenme programlarında artık olmazsa olmazlar arasında giren protein tozları, sağladıkları faydalarının yanında çeşitli yan etkileriyle de kapsamlı olarak tanınması gereken ürünler. Doğru ve düzenli bir şekilde kullanıldığında beklentiyi karşılayan sonuçlar almanızı sağlayabilecek protein tozlarının, karşıt tasvirle hatalı bir şekilde kullanımından ortaya çıkabilecek olumsuz etkileri de var. Bunlardan birisi  de uykusuzluk olarak belirtiliyor ancak bilinmesi gereken önemli husus, doğru bir şekilde kullanıldığında bu yan etkiyi ortadan kaldırabilmek mümkün. Zira bugün protein tozu kullanan profesyonel ve amatör sporcuların uykusuzluk sorunuyla ilgili şikayetlerinin düzeyi oldukça düşük. Uzmanlar, bu az sayıdaki şikayetleri kullanım düzenine bağlı olarak meydana gelmeleriyle tanımlıyorlar.

Hemen Protein Tozu Ürünlerini Keşfet! >  

Protein tozu ve insomnia ilişkisi

İnsomnia, akut ve kronik olarak ortaya çıkabilen uyku düzeni bozukluğu durumudur. Tıbbi açıdan değerlendirildiğinde insomnia hali birçok parametreye bağlı olarak ortaya çıkabilmekte. Çocukluktan bu yana gelişen uyuma davranışına yönelik eğilimlerin hatalı olarak gerçekleştirilmesinden kaynaklanabileceği gibi günlük olarak karşılaşılan stres ve gerginliklere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Peki insomnia haline protein tozları neden olabilir mi?

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

protein tozu uykusuzluk yapar mı

Whey proteinleri, süt ürünlerinden elde edilir ve toz formuna getirilerek ambalajlandıktan sonra tüketicilere temin edilir. Toz formunun kazandırıldığı aşama boyunca çeşitli işlemlerden geçen whey proteini sonuç olarak bir takım yeni bileşenlerle de bir araya gelerek nihai ürüne dönüşür. Bileşenleri ambalajının üzerinde belirtilen whey protein tozlarının hiçbir bileşeni ile ilgili olarak insomnia ilişkisi kesin olarak ortaya konulmamıştır. Yalnızca whey proteini vücutta hızlı bir şekilde emilen ve kan akışını hızlandıran bir etkiye neden olduğundan enerji artışına neden olur. Bu durum doğal olarak bilincin ve vücuttaki kasların daha uzun süre aktif kalması sonucunu doğuracağından, uyku saatine yakın bir zaman diliminde egzersiz yapmak ve üzerine protein tozu kullanmak doğal olarak uykunun açılmasına ve enerjik hissedilmesine sebebiyet verir.

Protein tozunun uykusuzluğa neden olmaması için ne yapılmalı?

Düzenli olarak kullandığınız protein tozunun uyku düzeninize zarar vermesini istemiyorsanız o halde burada sorumluluk size düşüyor. İlk olarak bilmeniz gereken husus uyku saatine yakın bir zaman dilimi içinde whey proteini kullanmaktan kaçınmanız. Güne başlarken, akşam üstü antrenmanından önce ve sonra kullanacağınız protein tozu amacınıza tam olarak hizmet ederken, uyku saatinize kadar görevini tamamlamış olur. Böylelikle de uykunuzun kaçmasına neden olmaz. Dahası enerjik olarak günü geçirip bir de egzersiz yaptığınız düşünülürse, vücudunuz yorulacak ve uyku ihtiyacınız da gece vakitlerinde artacaktır. Böyle bir durumda whey proteinin spesifik olarak uyku düzeninize zarar vermesi olasılığı ortadan kalkar.

protein tozu uykusuzluk yapar mı

Eğer uyku saatinizde de vücudunuzun protein almasını istiyorsanız o halde hızlı emilen ve vücutta enerjik hisse neden olan whey proteini yerine kazein proteinini tercih etmelisiniz. Kazein proteini, sindirimi ve emilimi yavaş olan bir protein türü olduğundan, uyku öncesinde kullanılması halinde insomniaya neden olmaz. Kazein proteinini uyku öncesinde tükettikten sonra uyuduğunuzda, uykusuzluk yaşamamakla beraber kas dokularınızın ve organlarınızın besinsiz geçen uyku süreci boyunca protein yönünden desteklenmesini sağlarsınız.

Son olarak vurgulamak gereken husus ise protein tozu kullanımı konusunda bilinçli tutumlar sergilemenizdir. Protein tozu, ana öğünlerin yerine tercih edilmemesi gereken ve iyi bir egzersiz programına paralel olarak tüketilmesi gereken takviye edici gıdadır. İster whey ister kazein olsun hangi protein tozunu kullanırsanız kullanın mutlaka vücut ağırlığınıza ve egzersiz programınıza göre yeterli düzeyde protein tozu kullanmaya dikkat edin. Protein tozunu yalnızca ihtiyacınız olan protein miktarının öğünlerinizde karşılanamadığı durumlarda tamamlayıcı olarak kullanın ve ağırlıklı olarak egzersiz öncesinde ve sonrasında kullanmaya çalışın.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Topaklanma Yapar Mı?
Sonraki İçerikProtein Tozunun Yan Etkileri Nelerdir?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ