Protein tozları yalnızca vücut geliştiricilerin ve fitness fanatiklerinin kullandığı büyük bir şişe içindeki tozdan çok daha fazlasıdır. Eğer enerji ve güç dolu sağlıklı bir yaşam amaçlıyorsanız, protein tozları size bu konuda yardım edebilecek olağanüstü bir araçtır. Bugün, protein tozu kullanmanın 5 önemli faydasından bahsedeceğiz.

Hemen Protein Tozu Çeşitlerini Keşfedin! >

protein tozu faydaları

Protein Tozu Kas Sağlığını Korur

Bu, aslında kulağa biraz tuhaf gelebilir ancak sağlıklı kaslar, sağlıklı bir yaşam için büyük ölçüde önemli bir faktördür. Burada bahsettiğimiz vücut geliştirme sporuyla uğraşanların, fazla geliştirilmiş kaslarından çok daha normal bir görünüme sahip, istediğiniz her şeyi, her yerde ve her zaman yapmanıza yetecek kadar güçlü kaslardır.

Reklam

Sağlıklı kas dokularını korumanın en önemli yolu yeterli miktarda protein alabilmektir. Ne zaman yorucu bir fiziksel aktivitenin içinde yer alsak – bunlara bahçe işleri yapmayı, araba sürmeyi ya da çimleri sürmeyi de dahil edebiliriz – bütün bu işleri yapmamızı sağlayan kaslarımızdır.

Bir kez bir aktivitede bulunduktan sonra ise kaslarınızın dinlenmeye ve yenilenmeye ihtiyacı vardır. Eğer dışarıda çalıştığınız bir günden sonra bitkin hissederseniz, sağlıklı kaslarınızın zedelendiğini ilk ağızdan duymuş olursunuz. Bu da kaslarınızın dinlenmeye ve yeteri kadar proteinle yenilenmeye ihtiyacı olduğu anlamına gelmektedir.

Kaslarınızı dinlendirip, yeteri kadar besinsel protein sağladığınızda, hızlı bir şekilde iyileşir ve bir sonraki görevine hazır bir hale gelirler. Günde yalnızca bir protein shake kaslarınızı tamamen yenilemek için yeterli proteini sağlamak açısından harika bir yoldur.

protein tozu faydaları

Protein Metabolizma için Yararlıdır

Kaslarınız; formda kalabilmeniz, güzel görünebilmeniz için önemli olmanın yanısıra, sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmanız açısından da çok önemli bir rol oynamaktadır. Kısacası daha çok kas, gün boyunca yakılan daha çok kalori anlamına gelmektedir. Az miktarda sahip olduğunuz ekstra kaslar bile daha güçlü bir metabolizmanın göstergesidir. Gün boyunca doğal olarak yaktığınız daha çok kalori, sağlıklı bir kiloyu korumanızı da kolaylaştırır.

İlginizi Çekebilir:  En İyi Protein Kaynağı Besinler Listesi

İyi haber ise sağlıklı ölçüde kas yapmak ya da varolan kaslarınızı korumak için spor salonlarında saatlerinizi harcamak zorunda değilsiniz. Günlük hayatta; yürüyüş, doğa yürüyüşü, bahçe işleri gibi basit aktiviteler bile diyet programlarınızda yeterli ölçüde protein aldığınız takdirde işe yarayacaktır. Yalnızca 1 ölçek protein tozu, sağlıklı ve dengeli bir diyet listesiyle birlikte, bunu başarmanızı kolaylaştıracaktır.

protein tozu metabolizma

Protein İştah Düzenleyicidir

Yüksek karbonhidrat içerikli öğünler size en başta tıka basa doymuş hissi verir, daha sonra yorgun ve sonra yeniden acıkmış hissedersiniz. Ancak protein ise sizi uzun süre tok tutar. Proteinin sindirimi, şekerlerin aksine daha uzun sürer. Bu uzun sindirim süreci, proteinlerin diğer besinlere göre sizi daha uzun süre tok tutmasının yalnızca bir sebebidir. Daha uzun süre tok hissettiğiniz sürece sağlıksız besinler sizi daha az cezbedecektir. Daha az sağlıksız besin tüketmeniz ise sizi mutlu edecek bel genişliğine sahip olmanız anlamına gelmektedir.

Protein Güçlendirir

Güçlü olma duygusu hepimizi cezbeden bir duygudur ve bunun için gayret ederiz. Yeniden söylemek gerekirse, bir arabayı kaldırabilecek bir güçten ziyade, yapmak istediğiniz her aktiviteyi gerçekleştirebilmek için yeterli güce sahip olmanızdan bahsediyoruz. Hayattaki özgürlüğün temeli işte bu istediğiniz her şeyi kolayca yapabilecek güçtür. Eğer vücudunuza, ona istediğiniz her şeyi yaptırabilecek kadar güvenirseniz, önceleri sizin için can sıkıcı olan bir aktivite tamamen eğlenceli bir hal alabilir. Güçlü olmanın anahtarı ise kaslarınızı geliştirmek ve sağlıklı tutmak için ihtiyacı olan besinlerle beslemektir. Protein ise kaslarınızın tam olarak ihtiyaç duyduğu şeydir.

protein tozu kullanma

Protein Vücut Kompozisyonunu Düzenler

Vücut kompozisyonu kısaca vücudu oluşturan yağ dokuları, kaslar, kemikler ve sıvıların yüzdesidir. Eğer az miktarda protein tüketilirse kaslar küçülür ve vücut kompozisyonunda yer alan yağ depolarının yüzdesinde bir artış olur. Ayrıca yaşlandıkça da kas kaybı görülebilir. Ancak sürekli aktif olarak ve yeterli miktarda kaliteli protein tüketerek kaslarımıza iyi bakarsak vücudumuzdaki yağsız kas kütlesi oranını artırırız. Kas yüzdesinin yağ yüzdesinden fazla olması ise daha sağlıklı bir yaşam anlamına gelir. Eğer düzenli aktivite yapıp, yeterli miktarda protein alıp sağlıklı ölçüde bir kas yapısına sahip olursanız, vücudunuzdaki yağ oranı azalır ve daha sağlıklı bir vücut kompozisyonuna sahip olursunuz. Bu da proteini sevmek için önemli bir sebeptir.

İlginizi Çekebilir:  Protein Tozunun Yan Etkileri Var Mıdır?

Protein tozunun 5 önemli faydasını öğrendik. Hatırlatmakta fayda var ki; ihtiyacınız olan proteini, öğünleriniz arasında protein shake tüketerek ya da günlük yemeklerinize, kahvaltı gevreklerinize, yulaf ezmesine veya fırınlanmış ürünlere protein tozu katarak kolayca vücudunuza sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ