Sporcuların günlük hayatında artık önemli bir yere sahip olan protein tozları, piyasada çok sayıda firma tarafından geniş bir skalada ürün çeşitleriyle satışa sunuluyor. Raflarda yerini alan çeşit çeşit ürünler arasından kendiniz için uygun olanı bulmak ise doğal olarak biraz zaman alabiliyor. Burada tercih edilen ürünün belirlenmesinde kişinin şahsi hassasiyetleri önem arz ediyor. Tıpkı kişinin herhangi bir ürünün içeriğindeki bileşene alerjisi olması durumunda bu üründen uzak durmasında olduğu gibi dini hassasiyetler de ürünlere karşı tercih durumunu etkiler. Bu noktada özellikle Müslüman sporcuların protein tozlarına ilişkin merak ettikleri kritik bir husus ise protein tozlarının domuz katkısı içerip içermediği. İslam dini tarafından tüketilmesi yasaklanan domuz katkıları ve protein tozları arasındaki ilişkiyi yazımızın devamında ele alacağız.

Hemen Protein Tozlarını Keşfet! >

protein tozu domuz katkısı

Protein tozu ve domuz katkısı

Protein tozları, protein yönünden zengin besin kaynaklarından elde edilen proteinlerden üretilir ve toz formunda ambalajlanarak tüketicilere ulaştırılır. Kaynak çeşitliliği doğal olarak birbirinden farklı protein tozu türünü ortaya çıkarır.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein tozu elde edilişi

İlk olarak sporcuların en fazla tercih ettiği protein tozu türü olan whey ve kazein proteinlerini ele almak gerekirse, bu ürünler tamamen protein kaynağı olan sütten elde edilmekte. Elde edilen peynir altı suyu ve kazein proteinleri filtrelenerek toz haline getirildikten sonra ambalajlanmaya hazır forma gelene kadar birtakım işlemlerden geçer. Bu işlemlerin hiçbir aşamasında domuz eti veya domuz yağı kullanılmamakla beraber herhangi bir domuz katkısı da ürüne dahil edilmez. Zira firmalar oluşturdukları ürünler için gerekli denetimleri talep ederek, denetim sonrası toplam içeriğin belirlenmesinden sonra ambalaja “domuz katkısı içermez” ibaresini verirler. Bu ibareyi gördüğünüz hiçbir ürün domuz katkısı içermez. Son dönemlerde özellikle protein tozu ürünlerine karşı medyada ortaya konulan haberlerde iddia edilen protein tozlarının domuz katkısı içerdiği bilgisi gerçeği yansıtmamakta ve dahası bu tip haberlerin alt yapısı ile belirli ürünlere yönlendirme yapılmakta.

Kırmızı et kaynaklı protein tozları

Beef proteinleri, protein açısından yoğun olarak kırmızı etten elde edilen protein tozları olup, büyük ve küçükbaş hayvanlardan elde edilen hayvansal besinlerden üretilirler. Bu ürünlerin üretimi için faydalanılan hayvansal kaynaklar arasında domuz eti bulunmaz ve firma bu tip bir ürünün üretimiyle ilgili olarak sahip olduğu çiftlikler ve hammaddeler yönünden sürekli olarak denetime tabii tutulur. Yani herhangi bir şekilde piyasaya sürülen ürüne domuz katkısının eklenmesi mümkün olmaz. Üstelik firmalar, İslami açıdan Müslüman sporcuların hassasiyetlerini dikkate alarak beef proteini ürünleri için helal sertifikası alırlar. Bu açıdan ürünler domuz katkısı içermemelerinin yanında, faydalanılan hayvansal kaynakların kesiminde de İslami kurallara uyduklarını ispatlarlar.

protein tozu domuz içermesi

Dikkat edin

Spor salonu kültürünün ve protein tozu kullanımının hızla yaygınlaştığı modern dönemde, özellikle gizli anlaşmalar yapan diyetisyen ve besin uzmanlarının protein tozunu karalayan ve farklı takviye edici ürünlere yönlendirmelerini dikkate almamanızı ve kullandığınız ürünlerin orijinal olduğundan emin olmanızı öneririz. Orijinal ve kaliteli marka ürünlerini kullandığınız zaman ambalajlarda da gösterildiği üzere tükettiğiniz protein tozunun içeriğinde domuz katkısı olmadığından ve üretimin İslami hassasiyetlere göre gerçekleştirildiğinden emin olabilirsiniz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Cinsel İsteksizlik Yapar Mı?
Sonraki İçerikProtein Tozu Doping Mi?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ