Bireylerin biyolojik ve psikolojik açıdan hayatlarında önemli bir yere sahip olan cinselliğin olumsuz yönde etkilenmesi demek genel sağlığın da önemli bir noktadan hasar alması anlamına gelir. Bu nedenle de cinsel hayatı riske atabilecek her türlü kimyasal ve fiziksel aktiviteden kaçınmak önem arz eder.

Hemen Protein Tozlarını Keşfet! >

Bugün spor faaliyetleriyle ilgilenen çok sayıda kişinin hayatında kendisine yer edinmeyi başarmış besin takviyeleri ile ilgili olarak yöneltilen “besin takviyelerinin cinsel isteksizliğe neden olur mu?” sorusu, en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Sorunun yanıtını verebilmek için genel protein tozu ve performans arttırıcı gıda arasında ayırıcı çizgiyi koyarak araştırmamızı yapacağız ve öngörülen sonuçları ortaya koymaya çalışacağız.

protein tozu cinsel isteksizlik

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein tozlarının hormonal etkisi

İşaret ettiğimiz üzere günümüzde artık spor faaliyetleri ile yakından ilgilenen neredeyse herkesin hayatında protein tozunun artık bir yeri var. Protein tozu, günlük protein alımının sağlanabilmesi adına hayatı kolaylaştıran etkisi olan bir besin takviyesi. Vücutta kas dokusunun iyileştirilmesi ve geliştirilmesi adına önemli bir görev üstlenen protein, ayrıca vücudun genel yapısında da çok sayıda işleve sahip. Hal böyle olunca yeterli proteini vücuda kazandırabilmenin en hızlı ve sağlıklı yolu olarak karşımıza protein tozları çıkıyor. Protein tozu, pek tabii ki doğal yollarla alınan proteinden farklı olarak birtakım değişikliklere sahip ancak etki olarak tamamen benzer özellikler sunar.

Protein tozunun hormonsal sistem üzerinde bir etkisi olmaz, sadece vücudunuzun düzenli olarak ihtiyacı olan proteinin temin edilmesi adına kolay alınabilir, kalorisi düşük ve fiyat avantajı olan bir üründür.

protein tozu cinsel isteksizlik yapar mı

Protein tozlarının cinselliğe etkisi

Eğer whey proteini ile ilgili olarak aklınızda cinsellikle bağdaştırdığınız olumsuz bir etki düşüncesi varsa, öncelikle bu fikrin hatalı olduğunun altını çizmek gerekir. Zira protein tozunun cinsel hayatınız üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu düşünmeniz, süt ürünlerinin veya etin cinselliğinize olumsuz etkisi olduğunu düşünmekle farksız. Doğal olarak vücudumuza giren gıdaların, cinselliğe bağlı bir takım faktörler üzerinde arttırıcı veya azaltıcı etkisi vardır ancak gıdalardan kaynaklanan bu etkileşimlerin düzeyi yok denecek kadar az olur. Ortaya çıkan etkinin daha çok psikolojik olduğunun da bilinmesi gerek.

Yani protein tozunun cinsel hayatınız üzerinde olumsuz etkisinin olduğuna dair ortaya konulabilecek bir kanıt yoktur. Bu anlamda yapılan bilimsel araştırmalar da protein tozu kullanımının cinselliği doğrudan etkileyecek olumlu veya olumsuz bir etkisini tespit edememiştir. Yalnızca olumlu olarak kabul edebileceğimiz bir etki varsa; o da beslenme üzerinde protein tozu alımının katkısı dikkate alındığında, vücudun ihtiyacı olan besin değerlerine tüm potansiyeliyle ulaşabiliyor olmasıdır. Vücutta ihtiyaç duyulan proteinin günlük olarak yeterli düzeyde alınıyor olması, yeterli protein oranını karşılayamayan bir kişiye kıyasla kişinin daha dinç ve enerjik olmasına katkı sağlamanın yanında modunu da yükseltebilir; haliyle bu olumlu etki cinselli hayatı da kapsayabilir.

cinsel isteksizlik

Performans arttırıcıların cinsel hayata etkisi

Protein tozlarının aksine performans arttırıcı besin takviyeleri hormonsal sistem ile yakından ilişkili olduğundan cinsel hayat üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri görülebilecek olan ürünler performans arttırıcılar olarak karşımıza çıkar.

Besin takviyesi olarak protein tozu ve benzeri ürünlerin hormonlarımızla bir ilişkisi olmadığından (varsa eser miktarda); kullanımında doğrudan cinselliği etkileyebilecek bir unsurla karşılaşmak söz konusu olmaz. Performans arttırmaya yönelik olarak kullanılan takviyeler ise vücutta doğrudan hormonlarla ilişkili olup, hormonsal sistem üzerinde önemli değişikliklere neden olabilir. Bu etkilerin ne yönde ilerleyebileceği ise kişiden kişiye farklılık gösterebileceğinden; bazı kişilerde cinsel hayatın olumsuz etkilenmesi gibi bir durumla karşı karşıya kalınabilir.

Yukarıda ele aldığımız nedenlerle protein tozları ve performans arttırıcı takviyelerin birbirlerinden ayrı tutulması ve cinsel hayat üzerindeki etkileri düşünülürken, bu ürünlerin birbirlerinden farklı etkileri olduğu bilinmeli.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Bozulur Mu?
Sonraki İçerikProtein Tozu İçinde Domuz Katkısı Var Mıdır?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ