Sporla uğraşmaya, belirli düzeylerde antrenmanlar yapmaya başladıktan sonra takviye gıda ürünlerine ihtiyaç duymak oldukça normal bir reaksiyondur. Protein tozu kullanımı da bu minvalde akla ilk gelen çözümler arasında olmakta, pek çok farklı türdeşinin arasında Whey protein tozu kullanımı veya benzer başka bir tarzdaki ürünün kullanımı ilk başvurulan yöntemler olarak dikkat çekmektedir. Ancak bu noktada protein tozunun kullanım şekli, kullanıldığı zaman dilimi ve hatta bünyeye göre değişebilen miktarı da büyük önem taşımaktadır.

Kimler, Ne Kadar Protein Tozu Kullanmalı?

Protein Tozu Nasıl Kullanılmalıdır?

Protein tozu kullanım şekli, kullanım amacı ve yöntemi ile doğru orantılı biçimde değişkenlik göstermektedir. En nihayetinde sağlık beslenmeye dönük önemli takviye unsuru olan ve normal öğün yerine geçmeyen protein tozunun kullanımı da sporla doğrudan alakalıdır… Spor yapılan günlerde, yapılmayan günlere kıyasla çok daha fazla protein tüketilmesi gerekmektedir. Ancak protein tozu kullanımı nasıl olmalı, sorusunun yegâne bir cevabı da bulunmamaktadır zira her farklı çeşit protein tozunun farklı bir sindirim hızı bulunmaktadır. Dolayısıyla da protein tozları çeşitlerine göre ayrılmaktadır. Tüketilme şekli ve tüketilmesi gereken zaman dilimi de protein tozunun çeşidine göre farklılık göstermektedir.

Protein Tozu Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Protein tozlarında kullanım zamanı, çeşide ve dolayısıyla kullanım amacına göre değişkenlik göstermektedir. Ancak belli başlı dört zaman dilimi bulunmaktadır. Bunların ilki kahvaltıdan sonra, ikincisi antrenmandan önce, üçüncüsü antrenmandan sonra ve dördüncüsü de yatmadan önce şeklindedir. Protein tozu kullanım süresi de kullanım amacı ve miktarı doğrultusunda değişkenlik gösterecektir. Fakat en fazla tercih edilen zaman dilimi, antrenman sonrası olmaktadır. Bundaki en önemli sebepler ise protein tozunun kaslardaki etkisi, antrenmanın vücuttaki yıkıcı etkilerini onarıp vücudun dinçliğini muhafaza eden yapısıdır.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Kim, Ne Kadar Protein Tozu Kullanmalıdır?

Sporda, takviye gıda ürünü olarak çoğunluğun tercih ettiği gibi protein tozunu tercih ettiyseniz; ne kadar kullanmanız gerektiğini iyi öğrenmeniz ve bu minvalde kullanım prensiplerine riayet göstermeniz gerekmektedir. Normal şartlar altında, protein tozu kullanma talimatı yazılarında da görülebileceği üzere günlük ihtiyaç duyulan bir protein miktarı bulunmaktadır. Beslenme takviminizdeki gıdalardan edindiğiniz protein miktarını doğru hesaplayarak, eksik kalan kısmı protein tozları ile takviye etmeniz gerekmektedir. Sporla ilgilenen bireylerin her bir kilosuna karşılık 1.5 gram, sporla ilgilenmeyen bireylerin ise her bir kilosuna istinaden 0.9 gram protein tüketmesi gerekmektedir. Dolayısıyla spor yaptığınız günlerde ve yapmadığınız günlerde tükettiğiniz gıdalardaki protein miktarını hesaplayarak, kilonuza istinaden gerekli proteini günlük miktardan çıkarttığınız takdirde takviye almanız gereken protein tozunu kolayca tespit edebilirsiniz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikKimler Protein Tozu Kullanmamalıdır?
Sonraki İçerikProtein Tozu ile Diyet Yapmak İsteyenlere Öneriler

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ