Sporla profesyonel veya amatör uğraşan herkes, er geç bir sonraki aşamaya geçmeyi ister. Bir üst seviye antrenmana geçiş yapmak, vücudunun sınırlarını zorlayarak hissedebileceği en üst zorlukla mücadele edebilmek neredeyse sporla ilgilenen herkesin hangi protein tozu kilo aldırır veya zayıflamak için hangi protein tozu kullanılmalıdır gibi farklı minvalde soruları olmaktadır. Dolayısıyla hangi protein tozunu kullanması gerektiğini araştıran pek çok sporcu olmaktadır. Bu noktada, arayışa cevap verecek olan en net unsurların antrenman düzeyi ve vücut yapısı olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Protein Tozu Zararlı mı?

Sporda takviye besin tüketimi için adım attığınızda karşınıza çıkan ilk tercih, protein tozu olmaktadır. Çünkü yaptığınız araştırmalar, etrafınızda bu tarz ürün kullanımını tercih edenler ve takip ettiğiniz sporcular için kullanım tarzları veya çeşitleri değişse de protein tozu takviyesi tercihi değişmemektedir. Ancak protein tozunun zararlı olup olmadığına dair kafanızda soru işaretlerinin takılması kuvvetle muhtemeldir. Bu konuda en belirgin iki detayı aydınlatmakta fayda vardır. İlk olarak, laktoz hassasiyeti olan bünyeler için %0 laktoz oranına sahip çeşitler dışındaki protein tozu tüketiminde sorun gözlenebilmektedir. İkinci detay ise, her şeyin olduğu gibi protein tozunun da aşırısının zarar olduğu gerçeğini karşımıza çıkarmaktadır. Bu iki kriteri göz önünde bulundurarak hangi protein tozu ne işe yarar diye düşündüğünüzde, kullanım kriterlerine göre şekillendiklerini fark etmeniz oldukça kolaylaşmaktadır.

Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

Sporda günden güne daha ciddileşen bir periyoda sahip bünyelerin daha hızlı kas yapma isteği pek tabi ki doğal karşılanmalıdır. Halihazırda bu isteklerden ötürü doğanHangi protein tozu kas yapar?” sorusunun cevabını ortaya koyan pek çok farklı çeşit protein tozu bulunmaktadır. Bu noktada, protein tozlarının tek başlarına belirgin bir katkı ortaya sunan mucizevi bileşenler olmaktan çok; düzenli beslenme ve nitelikli spor yapma süreçlerine katkı sunan birer destek ürün olduklarını belirtmemiz gerekir. Dolayısıyla protein tozu çeşitleri, farklı sporcu tiplerine göre değişkenlik göstermektedir. Laktoz içermeyen protein tozları, yavaş sindirilen ve etkisi uzun süren protein tozları veya karbonhidratsız diyet yapanlara dönük tasarlanmış protein tozları olmak üzere belli başlı üç çeşit akla gelmektedir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Hangi Protein Tozunu Kullanmalıyım?

Esasen, detaylara inilip dikkatli bakıldığında kullanım amaçlarına göre çeşitlendirildiği apaçık ortada olan bu takviye sporcu gıdaları için “Hangi protein tozunu almalıyım?” veya “Hangi protein tozu bana göre?” gibi soruları sormaktansa vücut tipine göre uygun antrenmanları belirlemek ve bu antrenmanlar için ihtiyaç duyulan miktarı hesaplayarak beslenme tarzınıza göre tam isabet olan protein tozu çeşidini tespit etmeniz gerekmektedir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikAkşam Yemeklerinizi Protein Tozuyla Zenginleştirin
Sonraki İçerikKendi Lezzetini Yarat: Protein Tozunu Hangi İçecekler Karıştırmalısın?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ