İyi bir vücuda sahip olmak için iki önemli aşama bulunmaktadır. İlk olarak sporcu beslenmesi doğru ve sağlıklı vücut direnci açısından son derece önemlidir. Beslenme düzeni ne kadar doğru olursa olsun iyi ve sürdürülebilir bir antrenman programı olmaksızın verimli sonuçlar elde edilememektedir.  Bu noktada sürdürülebilir ve kesin beklentiler içeren sınırlandırılmış bir fitness antrenman programı oluşturmak son derece önemlidir.

Beslenme düzeninizi oturttuğunuzu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden beklentilerinize göre bir antrenman programı hazırlamalısınız. Bu noktada ideal bir antrenman programı nasıl olmalı sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet >>

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

1. Sürdürülebilir Bir Spor Programı Hazırlayın

İlk olarak dikkate alınacak şey antrenman bilgisi olan bir uzman gözetiminde geliştirilmiş ve disiplinli bir şekilde sürdürülebilecek bir antrenman programına ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu noktanın altını doldurmak bakımından beklentilerinizin net bir şekilde belirlenmiş olması gerekmektedir. Örneğin bacak kasları gelişkin ama üst kısmı zayıf olan bir sporcunun önceliği sırt antrenman programı olması gerekirken kilo ve yağ kaybı önceleyen bir sporcunun definasyon antrenman programı öncelikli bir çalışma yapması gerekmektedir.  Beklentilerin net bir şekilde belirlenmesinin ardından sürdürülebilirlik noktasında iyi bir zaman yönetimi ve ağırlık belirlenmesi gerekmektedir. Eğer bir beyaz yaka çalışan iseniz haftasonu ve mesai saatleri çıkışını kapsayan istikrarlı katılım gösterilmesi gereken bir antrenman programı planlamanız gerekmektedir. Burada temel gerekçe hayat şartlarından ötürü gerekli serbest zamandan maksimum ölçüde yararlanılarak doğru bir fitness antrenman programı meydana getirmektir.

2. Hedeflerinizi Kesinleştirin

Beslenme ve bir fitness antrenman programı nasıl yan yana gelişim gösteren süreçler ise sürdürülebilirlik ve hedef belirlemesi de antrenman programı açısından at başı ilerleyen süreçlerdir.  Hedefler sizin antrenman programı sürecinizin doğru planlanmasını sağlayacaktır. Kilo vermek isteyen bir sporcu ile kas gelişimi hedefleyen bir sporcunun beslenmesi nasıl ki aynı olmayacaksa fitness antrenman programları da benzer olmayacaktır. Kilo vermek isteyen sporcular öncelikle antrenman bilgisi yeterliliği olan bir uzman tarafından geliştirilmiş bir definasyon antrenman programına ihtiyaç duyacaktır.

Hedeflerin kesin bir şekilde belirlenmesinin akabinde antrenman içeriğinizin belirlenen hedeflere ulaşacak şekilde doğru ağırlık ve doğru ekipmanlarla yapılması gerekmektedir. Örneğin, ağırlık antrenman programı dâhilinde doğru kiloda alet ve araçlarla çalışmak sizin sağlıklı bir şekilde gelişim sürecinizi ilerletecektir. Bu noktada doğru kilo ve alet seçimi kadar set ve tekrar sayıların da doğru tanımlanmış olması gerekmektedir.

Yağ Yakımını Destekleyecek Ürünleri Keşfet >>

3. Bilinçli Tercihle Zevkli Bir Gelişimi Hedefleyin

Sanılanın aksine ağırlık antrenman programı ya da definasyon ağırlık programı uygulayan sporcular antrenmanları boyunca sürekli eğlenmemektedir. Bazen sporcuları zorlayan hareketler ve set tekrarları olabilmektedir. Bu noktada antrenman sürecinde tercihleriniz antrenman programınızdan alacağınızın verimi ve zevki belirleyecek temeli oluşturacaktır. Antrenman zevkinin artırılması noktasında tercihleriniz doğru hareketin sağlanmasına hizmet etmelidir. Örneğin omuz antrenman programı uygulayacak bir sporcu dambılla çalışmayı aletle çalışmaya tercih ediyorsa bu onun antrenmandan aldığı zevki artıracağı için sürdürülebilirliğe de katkı sağlayacaktır.

4. Deneyim Kazanın

Kas hafızası kazanılan deneyimler üzerinden şekillenmektedir. Kas gelişimi noktasında fitness antrenman eğitimi uygulayan bir sporcu 2 aylık bir periyod içerisinde haftada bir gün olarak sırt antrenman programı uyguluyor ve bir anda bunu haftada yoğun bir şekilde üç güne çıkarırsa kas hafızası birikimini doğru şekilde aktarmayacağı için gerekli verimi sunmayacaktır.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet >>

5. Antrenmanlarınızda Sağlığınızdan Olmayın

Sürdürülebilirlik noktasında sağlıklı bir antrenman programı için başlangıçta açma germe hareketleri ve antrenman sonrasında esneme hareketlerini muhakkak yapınız. İyi bir vücuda sahip olmak önemlidir lakin bu sürecin bir yaralanma ve sakatlanmaya mahal vermeden gerçekleşmesi gerekmektedir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerik5 Maddede Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri
Sonraki İçerikEn İyi Protein Barları: Lezzetli Seçenekler

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ