Fit bir vücuda sahip olmak ve mümkün mertebede kas kütlesini geliştirerek güzel bir görünüme sahip olmak herkesin hayali. Özellikle modern dönemde gelişen gym kültürü ve beslenme programı alışkanlıkları bu hayali gerçekleştirmek isteyenler için kurallara uyulduğu zaman büyük fayda sağlıyor.

Hemen Protein Tozlarını Keşfet! >

Bugün hem profesyonel hem de amatör sporcuların kas kütlelerini geliştirmek için başvurdukları protein tozları, bu çalışmaların daha verimli bir şekilde sonuç vermesini sağlayan ürünler. Günlük olarak ihtiyaç duyulan protein miktarının karşılanmasına yardımcı olan ve beslenme programlarına doğru bir şekilde entegre edildiğinde oldukça başarılı sonuçlar veren protein tozlarıyla ilgili olarak birçok kişinin merak ettiği konu ise protein tozlarının şişmanlamaya neden olup olmadığı. Bu yazımızda protein tozu kullanımının kilo alımıyla olan ilişkisine yakından bakacağız. Eğer siz de henüz protein tozu kullanmıyor ve kullanım öncesi bu tip kaygılar taşıyorsanız o halde bilimsel kaynaklardan faydalanarak derlediğimiz yazımızı dikkatlice okuyarak, protein tozu kullandığınızda ne gibi bir etki beklemeniz gerektiğini detaylarıyla keşfedebilirsiniz.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

protein tozu şişmanlatır mı

Protein tozu ve kilo alımı

Peynir altı suyu adı verilen sıvının filtrelenmesi sonucunda üretilen protein tozları, eser miktardaki çeşitli bileşenlerden meydana gelirler. Bu içerik bir miktar yağ ve karbonhidrat içermekle beraber bazı gerekli maddeleri de ihtiva ederler. Doğal olarak protein tozunun çok düşük seviyede de olsa ortaya koyduğu bir miktar kalori vardır. Ancak bu kalori tek başına kilo almanıza neden olabilecek bir seviyede değil. İlk olarak ürünün özüne yönelik bu bilgilendirmeyi verdikten sonra protein tozu kullanımında nasıl bir sürecin sizi beklediğine yakından bakabiliriz.

Protein, vücutta tüm organ ve dokular tarafından kullanılan bir madde. Genel sağlığın korunabilmesi ve vücuttaki fonksiyonların yerine getirilebilmesi için olmazsa olmaz bir unsur olan proteini günlük olarak yeterli düzeyde karşılamamız gerekir. Özellikle spor faaliyetleriyle uğraşan kişiler için gerekli olan protein miktarı, spor faaliyetleriyle uğraşmayan kişilere kıyasla bir hayli fazla olduğundan yeterli proteini karşılayabilmek için takviye edici gıdalara başvurmak kaçınılmaz. Bu anlamda da protein tozlarının gerekliliği ortaya çıkıyor. Protein tozunu kullanmak tıpkı doğal gıdalardan protein almaya benzer ancak işlenmiş ürünler olan protein tozlarının doğal gıdaların yerine tercih edilmemesi ve ancak tamamlayıcı olarak kullanılması gerekir. Bu şekilde protein tozu kullanıldığında ve alınan protein miktarındaki artış egzersizlerle desteklendiğinde ortaya kas kütlesinin artışı sonucu çıkar.

protein tozu şişmanlatır mı

Kas kütlesinin artması

Kas kütlesinin yoğun bir egzersiz programı ve yeterli protein alımına bağlı olarak artmasından ortaya çıkacak olan bir kilo artışı dikkate alınmayacak düzeyde olur. Üstelik bu artış kas dokusu oluşumuna bağlı olduğundan, şişmanlamak olarak değerlendirmek anlamsızdır. Yani protein tozları sizi şişmanlatabilecek ürünler değildir.

Şişmanlamak yani olağandışı kilo almak, vücutta meydana gelen yağlanmayla söz konusu olur. Vücutta yağlanmanın başlaması halinde kilo artışı, kas artışında olduğu gibi 1-2 kiloyla kalmaz ve 5-10 kilo gibi büyük basamaklarla artış yaşanır. Böyle bir durum protein tozu kullanımıyla söz konusu olamaz ancak eğer yoğun protein alımı yaparken bu alımı antrenmanlarla desteklemezseniz, vücut alınan proteini kas dokularını iyileştirmek ve yenisini oluşturmak için kullanamaz. Vücutta fazla bulunan protein ise orijinal halinde depolanamayacağı için yağa dönüştürülür. İşte protein tozları ancak böyle bir durumda yağlanmaya ve doğal olarak kilo artışına neden olur.

Protein tozu ve yağ ilişkisi

Yazımızın özüne yoğunlaşarak açıklamak gerekirse, protein tozu doğru bir şekilde kullanıldığında şişmanlatıcı bir takviye edici gıda değil. Üstelik yapılan bilimsel çalışmalara göre protein tozu kullanımının vücuttaki yağları yakmaya da katkısı olduğunu gösteriyor. Vücuda giriş yapan proteinin sindirimi ve emilimi için daha fazla efor harcanması gerektiğinden otomatik olarak kalori yakımı da artıyor. Bunun da ötesinden protein tozu kullanımıyla beraber kötü kolesterol olarak tanımlanan LDL düzeyi geriliyor.

Sonuç olarak protein tozu kullanımına bağlı olarak kilonuzda bir artış meydana gelmez ve iyi bir egzersiz programı oluşturmanız halinde kas kütleniz artar, yağ oranı azalır ve daha fit bit vücuda sahip olursunuz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Şekeri Yükseltir Mi?
Sonraki İçerikProtein Tozu Topaklanma Yapar Mı?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ