protein tozu boy uzatır mı

Büyüme yaşlarında çok fazla süt içerseniz, büyürken güçlü ve uzun boylu olursunuz efsanesi bilinen en eski efsanelerden. Zira altını çizmeye bile gerek yok; toplumun çok geniş bir kısmı gençlerin boyunun uzaması ile ilişkili olarak kalsiyuma atıfta bulunurlar.

Hemen Protein Tozlarını Keşfet! >

Kalsiyum, kemiklerin dönüşümü ve gelişimi için gerekli olan önemli bir mineral olmasına karşın, boy ile önemli bir ilişkisi yok.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Sütün hangi bileşeni boy uzamasından sorumlu?

Gözlenerek ve müdahale edilerek gerçekleştirilen çalışmalara göre süt tüketimi, çocukların gelişiminde genel olarak olumlu bir etkiye sahip. Önemli bir kalsiyum kaynağı olmasının yanı sıra, süt proteini genç bireylerin boyu üzerinde en önemli etkiye sahip olan unsurlar arasında yer alır. Süt proteini iki bileşenden oluşur; whey ve kazein. Kazein, yavaş emilen bir protein tozu olarak zamanla yavaş ve sabit bir şekilde emilimi devam ederken; whey ise vücutta hızla emilir ve vücut tarafından önemli fonksiyonların yerine getirilebilmesi adına hızlı bir şekilde kullanılır.

Protein, büyüme ve gelişim üzerinde olumlu etkilerle ilişkilendirilirken, tüm proteinlerin eşit standartlara sahip olmadığının bilinmesi gerekir. Tam amino asit profiline sahip whey proteini gibi proteinler bu anlamda birinci sınıf protein tipi sayılır. Düzenli bir şekilde süt tüketen çocuklar üzerinde yapılan araştırmalara göre, süt tüketimi doğrudan büyümeyle ilişkili olan insüline benzer büyüme faktörünün uyarılmasına etki ediyor. Ayrıca, bir tür temel amino asit olan Lösin, anabolik (büyümeyi destekleyen) protein olarak bilinir.

protein tozu boy uzatır mı

Whey proteini boy uzamasıyla ilişkili midir?

Büyüme döneminde günlük olarak yeterli seviyede protein almak büyümek ve gelişmek konusunda bünyeye tüm potansiyelini kullanma imkanını verir. Zaman içerisinde ortaya konulan çalışmaların da onayladığı üzere, yetersiz protein tüketiminin sadece bilişsel büyümeye değil ayrıca kas kaybı ve kısalığa yol açtığı biliniyor. Tam bir protein kaynağı olarak wheyin tüketilmesi, gençlerin büyüme potansiyellerini arttırmak için günlük olarak ihtiyaç duydukları amino asit gereksiniminin karşılanmasını sağlayan besleyici bir yol olarak gösterilebilir.

Kişinin boyunun en önemli ve en büyük belirleyicisi olarak genetik faktörler öne çıkıyor olsa da, günlük protein ihtiyacını devamlı olarak karşılayan gençlerin, daha az protein tüketen kişilere göre boyunun uzaması olasılığı daha fazla.

Büyümeyi hızlandırmak ve boy uzamasını desteklemek adına gerekli besin takviyelerinin yeterli düzeyde ve düzende kullanılması önemlidir. Buna ek olarak, ilgili gelişimi destekleyici diyet programının egzersiz ile desteklenmesi, beklenen etkilerin daha sağlıklı bir şekilde kazanılmasını sağladığı unutulmamalı.

protein tozu içen adam

Protein tozu kullanımı ve boy uzamasına etkileri

Genel anlamda protein tozu kullanımını doğrudan boy uzaması ile ilişkilendirmek ve bu yönde beklentiye girmek çok sağlıklı değil. Kalsiyum kemikler ve protein de kaslar için oldukça önemli olan maddeler olmasına rağmen, boyun uzamasıyla bu etkilerin eşleştirilmesi çok doğru olmaz. Sanılanın aksine, bu etkenleri yüksek seviyelerde vücuda yüklemek boyun uzamasına doğrudan bir etki sağlamaz. Dahası egzersizlerle desteklenmeyen protein takviyesi, kas ve kemik gelişiminde de rol oynamaz. Kasların onarılması ve yeni kas dokusunun oluşturulabilmesi için kaslarda bir hasarın söz konusu olması gerekir. Bu durum ortaya çıktıktan sonra alınan protein vücutta bir işlev kazanır. Dolayısıyla boyun uzamasıyla ilişkilendirilebilecek net bir kullanım ve egzersiz programının ortaya konulabilmesi mümkün değil.

Diğer bir yandan bakıldığında, özellikle çocuklarda ve gençlerde protein gibi vücutta çok sayıda işlevi olan bir maddenin yeterli ve düzenli olarak tüketilmesi halinde vücudun fiziksel gelişimi doğru ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşeceğinden, boyun da bir miktar daha fazla uzayabilmesine olanak tanınabilir. Yani, vücut henüz gelişme dönemindeyken dışarıdan ihtiyaç duyduğu besinleri aldığı zaman ilgili gelişim aşamalarında vücut kendisinden harcamak zorunda kalmadan, besinleri kullanarak gelişimi sürdürür. Böyle bir durumda boy uzaması gibi fiziksel bir gelişimin ilerlemesinde vücut tam potansiyele sahip olur.

boy uzaması

Son olarak altını çizmek gerekirse, protein tozu kullanımı ile ilgili olarak herhangi bir spesifik boy uzaması beklentisine girilmemesi gerekir ve protein tozu kullanımını uygun bir diyet programına paralel olarak izlenen egzersiz programıyla desteklemek gerekir. Sağlıklı ve verimli bir şekilde protein tozu kullanarak kas yapısı geliştirilerek, vücut şekillendirilebilir; vücuda fit ve sağlıklı dolgunlukta bir görünüm verilebilir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Alerji Yapar Mı?
Sonraki İçerikProtein Tozu Bozulur Mu?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ