Yaşlılıkta Protein Alımı Yaşam Kalitesini Nasıl Etkiler?

Protein, her yaştan insan için kasların yapı taşı olma özelliğini korumaktadır. Günlük tüketilmesi gereken miktarı farklı bileşenler ölçütünde değişmekle birlikte, etkisi hep sürmektedir. Bitkisel ve hayvansal kaynaklı proteinler ya da protein tozu kullanımı ile günlük ihtiyacı gidermek mümkündür. Bu noktada akıllara, “Kullanılacak protein tozu yaş sınırı veya benzer faktörlere göre değerlendirilmeli midir?” gibi soruların gelmesi normaldir.

Protein İhtiyacı Nasıl Belirlenir?

Vücudun büyümesi ve onarılması için gerekli olan protein, içerik açısından protein zengini süt ürünleri, et, yumurta, balık ve baklagillerden karşılanabilmektedir. Bu gıdalar midede parçalanarak amino asitlere dönüşmekte ve ince bağırsakta emilmektedir. Karaciğer, ihtiyaç duyulan amino asitleri vücutta tutar ve fazlasının idrar yoluyla atılmasını sağlar. Günlük protein ihtiyacı, fazla aktif olmayan yetişkinler için vücut ağırlığının her bir kilogramına 0.75 gram proteinin denk düşmesi esasıyla hesaplanır. Ortalama bir hesapla, erkeklerde 55 gram; kadınlarda ise 45 gram olarak şekillenmektedir. Beslenmeye ek olarak, destek amaçlı protein tozu kullanımı ise son dönemde çok sık rastlanılan bir tercihtir.

Yeterli Protein Alınmazsa Ne Olur?

Günlük karşılanması gereken protein ihtiyacının altında kalan protein tüketimleri ise saç dökülmesi ve deride çatlamanın yanı sıra kasların erimesinden dolayı kilo kaybıyla insanları karşı karşıya getirebilmektedir. Benzer şekilde, ilerlemiş yaşlarda proteinin gerekli ölçüde tüketilememesi hâlinde vücut hasarlarında daha da yavaş iyileşme, vücudun hareket fonksiyonlarında olması gerekenden daha yavaşlama ve reflekslerde daha fazla zayıflık gibi sonuçlarla karşılaşmak olasıdır. Protein tozu kullanım yaşı olmayan, kararında ve beslenmeye destek olarak tüketildiği müddetçe elde edilmek istenen etkilere ulaşan yolu kısaltan bir takviye güç sunmaktadır.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Yaşlılıkta Protein Tozu Kullanımı

Yaşlılıkta, günlük protein ihtiyacında önemli sayılan bir artış olmaktadır. İleri yaş grubunun normal tüketime kıyasla kilo başına 1 ilâ 1.3 gram protein tüketmesi gerekir. Yaşlılarda protein tozu kullanımı günlük ihtiyacı karşılama ve kas onarımına katkı sunma adına isabetli bir tercih olabilirken; kullanım ile ilgili olarak hekim kontrolü de önem arz etmektedir. Burada protein tozu bir takviye gıda olarak görülmeli ve eğer bir protein alımı eksikliği görülüyorsa, dengeli beslenme rutinine protein tozu eklemek suretiyle alım sağlanmalıdır. Protein tozu seçiminde de ürünlerin içerikleri gözetilerek, bir diyet söz konusuysa bu diyete uygun içeriğe sahip protein tozu kullanılmalıdır.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikVeganlara Özel Kas Geliştirme Yol Haritası
Sonraki İçerikGüne Enerjik Başlamak İsteyenler İçin 6 Tavsiye

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ