Protein tüketimi, özellikle protein tozları söz konusu olduğunda, başta protein tozu kolesterol ilişkisi olmak üzere hep sorgulanmakta; yarar – zarar endeksine özen gösterilmektedir. Elbette ki sağlıklı bir spor ve vücut gelişimi süreci için dikkat etmek gereken önemli noktalar vardır.

Whey Proteini ve Kolesterol İlişkisi Hakkında 4 Bilgi

Kötü Kolesterolle Mücadelede Whey

Bu hususta akla ilk gelen peynir ve yoğurt benzeri gıdalar, içeriklerindeki yüksek kaliteli hayvansal protein, laktoz ve kalsiyum sayesinde kemik erimesine karşı koruma sunmakta, kas yapısı ve bağışıklığın gelişiminde ciddi olarak yarar sağlamaktadır fakat bu gıdalar yağsız tüketilmedikleri takdirde süt yağı sayesinde kolesterolü de beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla hayvansal proteinler söz konusuyken, vücudun yapılanmasına, dayanıklılığına, güç kazanımına dönük en ideal tüketimi sergilemenin yanı sıra ilerleyen süreçte kalp ve damar hastalıklarına yol açabilecek kolesterolün tüketimi de gerçekleşmektedir. Protein kolesterol ilişkisi için whey proteini ayrı bir yer tutar çünkü bu protein türü düşük yoğunluklu lipoprotein reaksiyonu göstererek kötü kolesterolün, daha da kötü olan oksitlenmiş kolesterole dönüşmesine engel olur.

Kolesterole Karşı Peynir Altı Suyu Proteini

Hayvansal proteinler arasında özellikle son yıllarda en çok rağbet gören whey protein kolesterol mevzu olduğunda ayrı bir yere sahip. Zira peynir altı suyu ve yoğurt suyundan elde edilen whey proteinler; kolesterolü düşüren tek hayvansal protein grubudur. Günümüzde protein tozu kullanarak vücut geliştirmek isteyen kişiler için bir tercih sebebi olarak da düşünülebilecek olan bu özellik, whey protein tozunun öne çıkan yönlerinden birisi olarak gösterilebilir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Whey Protein Tozu Etki Mekanizması

Protein tozu ve kolesterol ilişkisinde olumlu bir karneye sahip olan whey proteinlerinin etki mekanizması; hücre çevresindeki glutathione isimli maddenin artırılmasına dönüktür. Bu da hücreyi kaplayarak daha dayanıklı ve dirençli olmasını sağlayan glutathione aynı zamanda antioksidant yapıdadır. Oksidasyonun sonrasında ortaya çıkan tokssik maddelerin birikimini engelleyen ve onların vücuttan uzaklaştırılmasında aktif rol oynayan glutathione, whey proteinleri tarafından artırılmakta ve böylece vücut oksidasyonun zararlı etkilerine karşı korunmaktadır.

Gücü Doğallığında

Protein tozu kolesterol yükseltir mi veya tüketilen protein tozunun fazlası kolesterole sebep olur mu gibi sorulara karşı, whey protein tozunun tamamen doğal hammaddelerle oluşturulduğunu bilmek cevaba işaret edecektir. Aşırı kullanılmadığı, günlük beslenme takvimine uygun tüketildiği müddetçe herhangi bir zararının olması beklenmemektedir. Dolayısıyla düzgün bir beslenme takvimi, uygun zamanda ve kararınca tüketim ve düzenli spor ile kolesterolden uzak bir hayatı inşa ederken whey proteini sizin için uygun bir eşlikçi olacaktır.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikLaktozsuz Protein Tozu Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Sonraki İçerikVücut Geliştirici Olmadan Protein Tozu Kullanılabilir mi?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ