Spor yapanların, spor salonlarının, amatör veya profesyonel olarak sporla ilgilenenlerin gerek sosyal medyada gerek günlük hayatta sohbetlerinde sık sık protein tozu kullanımı hakkında olumlu mesajlar vermesi; spor ve protein tozunu ayrılmaz bir ikili hâline getirmiş olsa da profesyonel veya hobi amaçlı yapılan fitness protein tozu kullanımı için tek sebep değildir.

Vücut Geliştirici Olmadan Protein Tozu

Günlük Protein Tozu Kullanımı

Vücut geliştirme sporuyla ilgilenmiyor olsanız da protein tozu kullanabilirsiniz. Burada önemli olan nokta, sağlıklı bir kullanım tarzını sürdürmenizdir. Protein tozu kullanım şekli, her ne kadar antrenmanlara göre belirlenmiş gibi görünse de temelde her bireyin günlük tüketmesi gereken bir protein miktarı vardır. Bu da yağsız kütle başına 1.2 ilâ 2.2 grama karşılık gelmektedir. Mevcut kas kütlesini kalori açığı olsa da korumak ve vücut gelişimi ile orantılı biçimde artırmak için kilonuzla orantılı olarak günlük protein tüketiminiz şarttır. Bu miktardan fazla protein tüketmeniz hâlinde ise vücudunuz fazla proteini glukoza, yani şekere, dönüştürecek ve enerji için kullanacaktır. İhtiyaç fazlası kaloriler alınması hâlinde ise vücudun yağ oranı artacaktır. Dolayısıyla günlük tüketiminize uygun protein miktarı söz konusu olduğunda normal besinlerden edindiğiniz protein miktarını hariç tuttuğunuzda gereken eksiği protein tozuyla gidermeniz elbette mümkündür.

Vegan/Vejetaryen Beslenenler İçin Protein Tozu

Protein içeren gıdalar herkesçe bilinse de bitkisel proteinlerin gücü ve vücuda katkısı genelde soru işareti etkisi oluşturmaktadır. Bu noktada, doğadaki bütün protein kaynaklarının vücut için gereken bütün aminoasitleri taşıdığını bilmekte fayda var. Bitkisel proteinler, aminoasit içeriği konusunda ihtiyacı giderecek bir altyapıya sahiptir. Ancak tüm gıdalarda olduğu gibi, gıdadan gıdaya aminoasit oranı değişim göstermektedir. Sonuç olarak vegan veya vejetaryen beslenenlere dönük tasarlanmış vücut geliştirici protein tozu çeşitleri, bu beslenme tarzını uygulayan kişiler için spor yapmasalar da günlük kullanıma uygundur.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Yağ Yakma Diyetinde Protein Tozu Faktörü

Protein tozunu spor yapmadan kullanımı için tercih edenler, başta diyet veya sağlıklı beslenme takvimi uygulayanlar olmaktadır. Protein tozunun en etkili olduğu alanlar göz önüne alındığında; yağ yakma diyeti uygulanırken alınan az kalorilere karşılık düşük kalori içeren ve yüksek protein etkisi sunan bir beslenmeyi sürdürmenizi sağlayacaktır. Düşük kalorisine tezat yüksek aminoasit içeriğiyle başta whey protein tozları olmak üzere; diyetisyeninizin veya doktorunuzun önereceği beslenme sisteminize uygun protein tozlarını kolayca tespit edebilir ve günlük tüketiminize uygun biçimde tüketebilirsiniz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikWhey Proteini ve Kolesterol İlişkisi Hakkında 4 Bilgi
Sonraki İçerikWhey Proteini ile Daha Dolgun Bir Vücuda Kavuşun

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ