Veganlara Özel Kas Geliştirme Yol Haritası

Hem sporla uğraşan hem de beslenme sistemini vejetaryenlik veya veganlık doğrultusunda şekillendirmeye adım atan herkesin aklında ilk olarak aynı soru belirmektedir: Veganların kas geliştirmesi nasıl gerçekleşecektir? Günlük ihtiyacı karşılanması gereken proteinin sadece hayvansal kaynaklardan gelmesinin gerekmediğini bilerek, cevaba giden ilk adımı atabiliriz. En nihayetinde vegan bireyler de hayvansal kaynaklı gıdaları tüketenler kadar kas ve güç üretebilmektedir.

Peynir Altı Suyu Tercihini Doğru Yapmak

Yeterli miktarda protein tüketmeden antrenman yapmak, sadece veganlar için değil normal beslenme sistemine sahip kişiler için de oldukça beyhude bir çaba olacaktır. Güçlenmek ve kas gelişimini desteklemek adına gerekli olan proteini karşılamak en önemli katkıyı sunmaktadır. Veganların süt ve süt ürünlerini tüketme konusundaki tavırlarına bağlı olarak peynir altı suyu ve kazein tozlarını tercih etmeleri; vegan kas geliştirme konusunda soru işaretlerini giderecektir. Süt ve süt ürünlerini tercih etmeyen vejetaryen beslenme sistemine sahip kişiler, kullanacakları ürünlerin bileşiminde ‘kosher’ ibaresinin olup olmadığını iyi kontrol etmelidir. Süt ve et ürünleri kosher diyetinde yer almadığı için, bu ibareli ürünlerden uzak durmaları gerekmektedir.

Bitki Proteinlerini Seçmek

Veganlık ve kas gelişimi söz konusu olduğunda doğru proteini seçmek, spordan alınan verimi artıracağı gibi beslenme sistemine de ciddi anlamda katkı sunacaktır. Bitkisel protein kaynakları, günümüzde oldukça erişilebilir ve sayıca da her beğeniye hitap edecek şekildedir. Yumurta beyazı proteini, yumurta proteini ve sıvı yumurta akı, soya proteini, bezelye proteini ve kenevir proteini başta olmak üzere hayvansal gıdalar tüketmeden spordan verim alabilmeyi hedefleyen veganlar için bitkisel proteinler mevcuttur. Bu ürünler arasında protein açısından yüksek içeriğe sahip, kolay sindirilen ve kolesterol içermeyen, sağlam bir dallı zincirli amino asit profiline sahip olan bezelye proteini en çok tercih edilen bitkisel proteindir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

İyi Beslenmek

Veganlarda kas ve kilonun kontrollü bir şekilde ilerlemesi, spordan istenilen verimliliğin alınması gibi hedeflenen sonuçlara ulaşılmasının yolu iyi beslenmekten geçmektedir. Sebze ve meyvelere yüklenilen bir beslenme sisteminden ziyade vejetaryen protein kaynakları ile dengelenen, sistemli bir beslenme tercih edilmelidir. Soya peyniri, soya fasulyesi, seitan, çerez, tohum, fasulye, baklagil ve tempeh gibi sebzelere iyi karışabilen, doyurucu etkileriyle bilinen vejetaryen protein kaynaklarına beslenme sisteminde yer vermek, sporla uğraşan her veganın yapması gereken ilk şeydir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikUyku Öncesi Protein Tozu Kullanımını Daha Etkili Hale Getirmek
Sonraki İçerikYaşlılıkta Protein Alımı Yaşam Kalitesini Nasıl Etkiler?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ