Vücudun gereksinim duyduğu proteini pratik şekilde karşılayan protein tozunun kasların gelişimi üzerindeki etkisi bilinir. Gereksinim türüne göre farklı tarih ve saatlerde alınabileceğine dair görüşler öne sürerler. Kaslar üzerindeki etkisini verimli olarak görebilmek için çoğunlukla egzersiz öncesi ve alınması tavsiye edilir. Buna dayanak olarak yakılacak proteinin karşılanması veya yakılanın yerine konması gösterilir. Kasların çoğunluğun faal olmadığı uyumakla geçen zaman diliminde vücudun proteine verdiği reaksiyon dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bu yazıda yatmadan önce protein tozu kullanımına dair ipuçlarını bulabilirsiniz.

Uyumadan Önce Protein Tozu Kullanmak Sağlıklı mıdır?

Uyumadan evvel protein tozu kullanımı araştırmacıların üzerinde durduğu bir konudur. Yapılan araştırmalar, kullanım sayesinde kasların özellikle gece süresince onarılmasına fayda sağladığını ortaya koyar. Yapılan bir incelemede kullanımın iyileşme süreci yolculuğunda sindirim sistemi ve protein metabolizması üzerindeki etkisine bakılır. Süreç sonunda bulgu olarak sistemin hızlanarak kas proteinin sentezinin tetikleyip toparlanmayı çabuklaştırdığı ortaya çıkarılır. Vücudun protein dengesi için bu eylemler oldukça yararlıdır. [1]

Uyumadan Ne Kadar Zaman Önce Kullanılmalıdır?

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein tozu ne zaman içilmeli noktasında net bir sonuç ortaya koyabilmek zordur. Yapılan araştırmada deneklere uyuma eyleminin hemen öncesinde toz verilip hepsinde de vücudun protein dengesine dair olumlu sonuçlar ortaya çıkarılır. [2] Kullanımın etkisinin uyku zamanına ve süresine göre değişebileceğine dair varsayımlar öne sürülür. Bunun yanında metabolizmanın hızına göre de etki değişiklik gösterebilir. Vücudun toparlanmak için ihtiyaç duyduğu 6-8 saatlik süreyi tamamlamadan hemen önce protein tozu tüketimi tercih etmek olumlu sonuç için garanti bir yol olabilir.

Uyumadan Önce Alınacak Protein Tozu Miktarı

Standart bir erkeğin günlük protein gereksinimi 56 gram iken standart bir kadının 46 gramdır. Minimum olan bu seviye çeşitli diyet ve egzersizlere bağlı olarak vücut ağırlığıyla doğru orantılı şekilde artabilir. [3] Uykudan önce alınacak protein tozu miktarı, günlük diğer alımlarla dengeli olarak belirlenmelidir. 30-40 gram tozu süt, su veya diğer herhangi bir sıvıyla karıştırıp içmek idealdir. Vücut ağırlığınıza ve diyet düzeninize göre düzenleme yapmanız sağlığınız için en doğru yoldur.

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ