Uyku Öncesi Protein Tozu Kullanımını Daha Etkili Hale Getirmek

Uykudan önce protein tozu kullanmak, iki farklı sebeple tercih edilmektedir. İlki, uyku esnasında aç kalan vücudun enerji ihtiyacını kasları yıkıma uğratarak karşılamasına engel olmak; ikincisi ise uyku sırasında kas inşasını sağlamaktır. En son tüketilen gıdanın ardından bir şey yemeden uyunması hâlinde vücut 8 ilâ 12 saatlik süre zarfında aç kalacaktır. Özellikle vücut geliştirme ve benzer sporlarla uğraşan kişiler için aç geçirilen bu süreçte vücut katabolik bir sürece girmekte, inşa edilmekte olan kas miktarı azalmaktadır.

Katabolizma Nedir?

Uyku öncesi protein tozu tüketimi için başlıca sebeplerden birisi olan katabolizma süreci, normal insanlar için ciddi bir kayıp olarak görülmese de kaslarını çoğaltmak veya korumak zorunda olan sporcuların uyku sırasında vücudun kullanabileceği proteinlere başvurmasını sağlamaktadır. Uykuda açlık, faydadan çok zarar getiren bir süreç olmakla birlikte fitness ve vücut geliştirme ile uğraşanların bu süreç için başvurduğu en yaygın takviye ürünü kazein protein tozu olarak dikkat çekmektedir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Kazein Protein Tozunu Uykudan Önce Kullanmak

Kazein, memelilerin sütlerinde yer alan bazı protein çeşitlerine verilen ortak bir isimdir. İnsan sütünde ortalama % 3 olarak gözlenen kazein oranı, inek sütünde çok daha fazladır. Öyle ki, inek sütündeki tüm proteinlerin ortalama % 80’i kazeindir. Dolayısıyla kazeine ‘süt proteini’ adı da verilmektedir. Yatmadan önce süt içmek, laktoz isimli süt şekerinin tüketimine sebep olduğundan ötürü protein sentez oranında düşme gözlenmesine neden olacaktır. Ancak kazein protein tozlarının tüketilmesi hâlinde yavaş sindirilerek vücudu uzun süre besleyen, katabolizmayı engelleyen ve zengin aminoasit içeriğine sahip bir destek alınmaktadır.

Uyku Öncesi Tüketilen Whey Proteininin Etkisini Artırmak

Kazein proteini, ortalama 6 ilâ 7 saatte sindirilerek uyku öncesi tüketilebilecek protein tozu tercihlerinde ilk sırayı almaktadır. Benzer şekilde tercih edilebilecek bir diğer protein tozu çeşidi ise whey proteini olmakla birlikte bu protein tozu çeşidi ortalama 1.5 saatte sindirilmektedir. Bulk döneminde olan ve kazein alamayan kişiler ise kazein içerikli yoğurt, sıcak süt, lor peyniri gibi gıdaları tercih edebilecekleri gibi biraz süt ile karıştırılmış whey proteinini de tüketebilmektedir. Uyku öncesi protein tüketimini artırmak isteyenler için whey protein tozunu sütle karıştırmanın yanı sıra tuzsuz tereyağı veya keten tohumu gibi yağları da süt – whey protein tozu karışımına eklemeleri kazeine benzer bir etki oluşturacaktır.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozumu Hangi Besinlerle Birleştirmeliyim?
Sonraki İçerikVeganlara Özel Kas Geliştirme Yol Haritası

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ