Sporda belli bir aşamaya gelmeyi hedefleyen veya rutin olarak spor yapan ancak kas üretimini artırmak isteyenler için protein tozu çeşitleri, oldukça cazip ancak bileşen bağlamında farklı tüketim amaçlarına dönük altı farklı türe ayrılır. Protein tozu kullanımı için bir yol haritası çizmeye çalışanlar için bütün çeşitleriyle protein tozu rehberi belli başlı fikirler sunacaktır.

Tüm Çeşitleri ile Protein Tozu Rehberi

1. Whey Proteini

Protein tozu önerisi araştıranların karşısına ilk olarak, kullanılan en yaygın protein tozlarından birisi olan whey proteini çıkar. Whey proteini, protein tozu tüketimine yeni başlayanlar ya da diyetinde daha fazla protein tüketimini elde etmek isteyenler için en iyi seçeneklerden biridir. Antrenman öncesi veya sonrasında kullanılabilen bu protein tozu çeşidi, öğünler arasında atıştırmalık için de tüketilebilir. Aradaki tek fark; antrenman öncesinde tüketilmesi durumunda kas yıkımını azaltmasına rağmen antrenman sonrasında tüketilmesi hâlinde kas oluşumunu desteklemesidir. (1)

2. Kazein Proteini

Etkisi saatler boyunca süren, dolayısıyla da yavaş sindirilen bir protein olan kazein; gece yatmadan önce tüketilmesi durumunda uyku boyunca vücudun protein sentezlemesini sağlar. Kazein protein tozu içindekiler incelenerek bu etkisinin sebebi kolayca anlaşılabilir: Suda çözünemeyen bir madde olan kazeinin, midede uzun süre jel formunda kalması nedeniyle sindirilip kana karışması için 5 ilâ 8 saat gerekir. (2)

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

3. İzole Protein

Konsantre olarak tüketilen whey proteininden daha hızlı sindirilebilen izole protein, özellikle düşük karbonhidrat içerikli veya karbonhidratsız diyet yapanlar için iyi bir seçimdir. İçeriğinde şeker veya karbonhidrat bulunmayan bu protein tozu nasıl kullanılır diye düşünmeyi gerektirmeyecek basit bir prensibe sahiptir: Hızlıca kana karıştığı için antrenman öncesi veya sonrası fark etmeksizin kullanıma uygundur.

4. Hidrolize Protein

En az izole protein kadar kaliteli bir protein kaynağı olan hidrolize protein tozu faydaları ile de dikkat çeker. Bütün protein çeşitleri gözetildiğinde, en hızlı emilime sahip olan peptidleri barındırması sayesinde anabolik etkisi oldukça güçlüdür. Whey proteinin hidrolize edilmesi sayesinde elde edilen bu protein tozu çeşidi, amino asit profilini iyice küçültüp, çok daha hızlı sindirilmesini sağlar. (3) Antrenman öncesi, sonrası ve sabah uyandıktan sonra tüketilebilen bu protein tozunda kolesterol ve laktoz bulunmaz.

5. Soya Proteini

Soya fasulyesinden elde edilen bitkisel kaynaklı bir protein olan soya proteini özellikle vejetaryen ve veganlar tarafından tercih edilir. Soya protein tozu ne işe yarar diye düşünüldüğünde akla kasların iyileşme sürecini hızlandıran glutamin, kan damarlarını genişletip kaslara besinlerin daha kolay ulaşmasını sağlayan arjinin ve vücut için çok önemli olan BCAA amino asitleri bakımından zengin içeriği gelir. Tiroid hormonunu çalışmasına yardımcı, antioksidan etkiye sahip olan soya proteini ile metabolizma hızlandırarak, vücudun yağ yakım sürecine katkı sağlanır. (4)

6. İzole Süt Proteini

İnek sütüyle aynı proteinlere sahip olan izole süt proteini özellikle protein barlarda, sporcu içeceklerinde, süt ürünlerinde ve benzer hazır gıdalarda kullanılır. Kullanıldığı üründe protein oranını artıran izole süt proteini ürünün raf ömrünü de artırır. Shake veya benzeri yöntemlerle izole süt protein tozu nasıl hazırlanır veya hangi aromalarla birlikte tüketilirse tüketilsin; önemli olan tüketim vaktidir. Antrenman sonrasında kas kaybını önlemek için kana hızla karışan bu protein tozunun gece kullanılması tavsiye edilir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikSindirim Sisteminiz İçin Doğru Protein Tozu Seçimi
Sonraki İçerikFree Slots win real money with 120 free spins For Fun In Uk

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ