Protein tozu seçimi yaparken sizin için sunacağı etki, sahip olduğu servis sayısı gibi faktörler kadar önemli. Sağlığınız söz konusu olduğunda ise en önemli faktörlerden birisi de sindirim sisteminiz için gözetmeniz gereken detaylarda gizlidir. Sindirim sisteminizi önemseyen bir diyet takvimi izliyorsanız bu diyet için glutensiz laktozsuz protein tozu çeşitleri arayışına girmeniz en olası sonuçtur. Sindirim sisteminiz için en doğru seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken detayları bu yazıda sizlerle paylaşıyoruz.

Sindirim Sisteminiz İçin Doğru Protein Tozu Seçimi

Glutensiz Protein Tozu

Smoothie ve shake tarz tüketilen içeceklere ciddi anlamda katkı sunan protein tozları, bazı durumlarda diyet programları için de takviye gıda ürünü olarak tercih edilebilir. Süt, meyve suyu, kahve ve su ile karıştırılınca vücudun ihtiyacı olan temel besinlerin bir kısmını sağlayabilen bu protein tozları enerji artırıcı olarak kullanılabilir. Fakat beslenme düzenini glutensiz olarak ayarlamaya çalışanlar, özellikle glutensiz protein tozu çeşitlerini tüketmelidir. Buğday, arpa ve çavdar başta olmak üzere tahıllarda bulunan bir protein çeşidi olan gluten, özellikle çölyak hastalığı veya çölyaksız gluten duyarlılığına sahip bireyler tarafından tüketilmemesi gereken bir bileşendir. Glutenden kaçınan bireylerin, benzer şekilde kazein içeriğinden de uzak durması gerekir.

Laktozsuz Protein Tozu

En basit ve temel ifadeyle süt şekeri olarak nitelendirilebilecek olan laktoz, sindirimi için bağırsaklarda laktaz isimli enzime ihtiyaç duymaktadır. Laktaz, süt içerisindeki şekeri sindirebilmek için parçalayan bir enzimdir. Bağırsaklarda gereken şekilde laktaz üretilmeyen kişiler için laktoz sindirimi oldukça güçleşir. Laktozsuz protein tozu çeşitleri, laktaz enziminden yana sorun yaşayan ve süt şekeri içermeyen besinleri tüketmesi gereken kişiler için üretilmekte; bu protein tozları ortaya konulurken süt ürünlerindeki laktoz ayrıştırılarak formüller geliştirilmektedir. (1)

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Peki ya Glutamin?

Glutensiz whey protein arayışında olanlar, özellikle glutamin konusunda ikileme düşebilir. Glutenle aynı şey olmayan glutamin buğday, arpa ve çavdardan elde edilen bir protein olmayıp, vücutlarımızda belli ölçüde bulunan bir tür amino asittir. Benzer şekilde maltodekstrin de protein tozu gluten içerir mi, içermez mi ayrımını gözeterek tüketim tercih edenler için ikilem sebebi olsa da bir tatlandırıcıdır. Yüksek ölçüde işlenmiş bir madde olan maltodekstrin, gıda hassasiyetine sahip insanların gluten reaksiyonu veremeyeceği ölçüde gluten içerir.(2)

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikonline gambling Book & Get the deposit via mobile casino best Gambling enterprises Inside 2022
Sonraki İçerikTüm Çeşitleri ile Protein Tozu Rehberi

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ