Kilo vermek ve sağlıklı beslenmek konularında protein tüketimi gerektiği her zaman ön plana çıkar. Fakat fazla protein tüketimi zehirlenmelere yol açabilir. Üç makro besleyici olan yağ, karbonhidrat ve protein günlük olarak vücudumuza alınması gereken maddelerdir. Protein ağırlıklı bir beslenme programı uygulandığı zaman karbonhidrat ve yağlar azalırsa protein zehirlenmesi sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Protein zehirlenmesi nedir diye soracak olursanız, fazla protein tüketimi nedeniyle yağ, karbonhidrat ve diğer besinlerin azalarak vücudun yetersiz beslenmesi demektir.

Protein Zehirlenmesi Yaşadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Protein zehirlenmesi belirtileri;

  • Mide bulantısı
  • Tansiyon düşmesi
  • Yorgun hissetmek
  • Zayıflama
  • Açlık ve sürekli yemek yeme isteği
  • Kalp atışlarında yavaşlama
  • İshal
  • Baş ağrısı
  • Değişken ruh halleri
Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Şeklinde sıralanabilir. Vücudun düzgün çalışabilmesi için sadece protein yeterli değildir. Ayrıca yağlar, karbonhidratlar, mineral ve vitaminler de alınması gerekir. Ancak dengeli bir beslenme ile vücut geliştirmek sağlıklıdır. Sadece vücut geliştirmek için protein ağırlıklı beslenmek, protein zehirlenmesi yaşamanıza neden olabilir.

Protein Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Protein zehirlenmesi nasıl olur merak edilen sorulardan bir tanesidir. Fazla protein toplam kalori miktarının %35’inden fazla yahut 2000 kalorilik bir diyette 175 gramdan fazla alınan protein zehirlenmelere yol açmaktadır. Protein zehirlenmesi yaşamamak için günlük ne kadar protein almanız gerektiğini bilmenizde fayda vardır. Yaş ve kiloya bağlı olarak günlük alınması gerekilen protein miktarı değişir. Protein zehirlenmesi belirtileri göz önünde bulundurularak eğer bu belirtileri taşıyorsanız beslenme planınızı gözden geçirmenizi öneririz. [1]

Protein Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?

Protein zehirlenmesine ne iyi gelir sorusuna cevap verelim. Öncelikle protein zehirlenmesi yaşadığınızdan emin olmanız gerekir. Bunun için bir hastaneye gidip vücudunuzdaki protein miktarını test edip öğrenebilirsiniz. Eğer vücudunuzda yaş ve kilonuza göre fazla protein varsa ve protein zehirlenmesi belirtileri yaşıyorsanız doktorunuza danışmanızı öneririz. Protein zehirlenmesi yaşayan kişilerin beslenme planlarından proteini tamamen çıkarmadan azaltarak daha çok karbonhidrat ve yağlar tüketmesi önerilir.

Protein alımını azaltarak beslenmenize daha çok sağlıklı yağlar ekleyebilirsiniz. Aldığınız besinleri dengeli bir şekilde tüketmeye başladığınız zaman protein zehirlenmesi sorunu ortadan kalkacaktır. Eğer protein tozu kullanıyorsanız, beslenmenizde bu ürünlerin tüketimini de dengeli bir hale getirmenizi tavsiye ederiz. Her gıdanın fazlasının zararlı olduğu gerçeğinden yola çıkarak proteini de günlük ihtiyacınız olan miktarı öğrenip bunun dışında fazladan protein almamanız sağlığınız açısından önem taşımaktadır.

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ