Sporcuların kullandığı gıda takviyelerinden biri olan protein tozu birçok faydası ile bilinir. Kanıtlanmış pek çok yararı olan protein tozunun en çok kas gelişimine desteği olduğu bilinmektedir. Protein tozu ne işe yarar sorusuna bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız. Kemik sağlığına olumlu etkileri olan bu gıda takviyesi günümüzde yaygın olarak kullanılır. Protein tozu faydaları en çok araştırılan konulardan bir tanesidir.

Protein Tozu Tüketmenin Faydaları

Protein tozu faydaları arasında kas kaybını önlemesi ön plana çıkar. Özellikle ağırlık çalışan ve kas yapmak isteyenler için protein tozu tüketimi önerilir. Spor esnasında kaslar tahribata uğrar ve onarılması için proteine ihtiyaç duyulur. Protein tozları, antrenman sırasında zarar gören kasların onarılmasını sağladığı gibi aynı zamanda ve kas kaybını önler. Protein tozları içerisinde günlük alınması gerekilen kalsiyum bulunduğu için kemik sağlığına da iyi gelir. Spor öncesi veya sonrası tüketebileceğiniz protein tozları kas kaybını önlediği gibi kasların güçlenmesini de sağlar. Protein tozunun glutatyon seviyelerinin artmasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Aynı zamanda kandaki trigliserit değerinin düşürülmesini sağlar.

Protein Tozunun Bilinmeyen Yararları

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein tozu faydaları arasında kötü kolesterolü düşürmesi ve iyi kolesterolü arttırması bilinir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini de destekleyen protein tozu, vücutta eksik kalan protein miktarının alımını destekler. Zayıflamak isteyenler tarafından da kullanılan protein tozu, doktor kontrolü altında diyet yapanlar için tavsiye edilebilir. Vejetaryenler için protein tozu alımı vücudun ihtiyaç duyduğu proteini sağlamak açısından önerilir. Sadece kas yapmak amacıyla değil aynı zamanda vücudun ihtiyaç duyduğu proteinin alınması için de önerilen protein tozları günlük olarak kullanılmalıdır. [1]

Protein Tozu Kullanımının Zararları nelerdir?

Protein tozu zararlı mı sorusu çok sık sorulmaktadır. Her gıdanın fazla tüketiminin zararları olduğu gibi, fazla protein tozu kullanımı da bazı zararlara yol açabilir. Kas oluşumunun hızlı oluşması için günlük ihtiyacınızdan fazlasını alırsanız vücutta bazı alerjik hastalıklara yol açabilir. Mide bulantısı ve ishal gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Gereğinden fazla protein tozu tüketimi sindirim sorunlarına yol açabiliyor. Böbrek hastalıklarını da beraberinde getirebilen fazla protein tozu tüketimi antrenman ile birlikte kullanılmalıdır. Protein tozu kullanımı sonrası antrenman yapılmaz ise karaciğer yağlanması problemi ile karşılaşabilirsiniz. İster zayıflamak ister günlük protein ihtiyacını karşılamak veya kas yapmak için kullanın, doktor kontrolünde protein tozu tüketimi çok daha sağlıklıdır. Protein tozu faydaları için günlük gıdalara ek gıda takviyesi olarak kullanmalısınız.

 

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ