Gerekli besin değerlerinin pratik şekilde karşılanmasına olanak tanıyan protein tozları; belirli doğal kaynaklardan meydana getirilir. Bu kaynaklar, tozların birbirinden farklılaşmasını sağlayan temel unsurlardır. Bunun yanında aromalar, etken maddeler, kullanım amacı da tozların farklılaşmasında etkilidir. Toz satın alırken karşınızda çıkabilecek bir diğer kategoriyse cinsiyettir. Burada protein tozunu kimler kullanabilir noktasında yanıt, gereksinim duyan ve sağlık engeli olmayan herkes olarak ortaya çıkar. Cinsiyet kategorileri bulunsa da piyasadaki çoğu tozun kullanımı, iki cinsiyete de açıktır. Kategoriler, yalnızca belirli ürünlerde belirli koşullara göre geçerlidir.

Protein Tozu Tüketiminde Cinsiyet Faktörü

Genel kabule göre erkeklerde günlük protein gereksinimi 56 gram seviyesindeyken kadınlarda bu miktar 46 gramdır. Eğer belirli egzersiz düzenine sahipseniz bu miktar kilo başına 1 gram olarak güncellenebilir. Kadınların ağırlığı erkeklerden genellikle daha az olduğu için gereksinimleri, doğal olarak daha düşük olur. [1] Tüketimlerde oran olarak protein tozu farkları buna bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yine de çoğu zaman için ürünün kullanım amacı daha belirleyici olur.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein Tozu Tüketiminde Kullanım Amacının Rolü

Kullanım amacı, tozlar arasında tercih yapmada belirleyici noktaların başında gelir. Kilo almak, kilo vermek, kas kütlesini artırmak, kas onarımını hızlandırmak, kemik gelişimini desteklemek, hastalıkların tedavisi süreci hızlandırmak başlıca amaçlardır. Kadınlarda protein tozu kullanımı, daha çok kilo verme diyetine destek amaçlı olurken erkekler daha çok kaslar üzerinde etkili olması için tercih ederler. Yaygın tercihler bu yönde olsa da iki cinsiyet de tüm amaçlara yönelik kullanım sağlayabilir.

Kadınlar ve Erkekler için Protein Tozu Önerileri Farklılaşabilir mi?

Protein tozu, uzun yıllar erkeklerle özdeşlese de bugün, kadınlar tarafından da sık tercih edilen bir ürün konumundadır. Kadınlar için protein tozu önerileri daha çok diyete destek, forma girme amaçlı olur. Peynir altı suyu, yumurta, kenevir, karışık bitkiler, kazein, bezelye, kahverengi pirinç gibi kaynaklar, önerilerde zirvede yer alır. [2] Erkekler içinse kas kazanımına yönelik bu kaynaklara ek olarak et, kompleks, izole proteinler sürece dahil olabilir. Öneriler; kaynaklardan ve ürünlerden daha çok protein tozu kullanım şekilleri yönünde şekillenir. Vücut ağırlığınıza, kullanım zamanınıza ve şeklinize göre oranı belirlemeniz en doğru yol olabilir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Shake Bir Kahvaltı Rutini Olabilir mi?
Sonraki İçerikProtein Tozu Sperm Kalitesini Etkiler mi?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ