Fit yaşam tarzına destek olabilmek amacıyla çok sayıda protein tozu sağlıklı kullanım için üretilir. Tozlar genel yapı olarak yüksek besin değerlerini içinde barındırır. Değerlerden verimli olarak yararlanabilmek için protein tozu nasıl kullanılır noktasında doğru talimatları uygulamak önemlidir. Genellikle su, süt veya meyve suyuyla birlikte karıştırılarak tüketilir. Sıvıların ısı derecesi çoğunlukla oda sıcaklığı derecesinde veya daha altında olur. Isının yüksek olmasının tozun yapısında değişiklik meydana getirip getirmeyeceği ise çoğu kişi için soru işaretidir. Bu yazıya devam ederek aşırı ısının bileşenler üzerindeki etkisi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Protein Isıya Karşı Dayanıklı mıdır?

Protein tozları büyük oranda protein kaynaklarından meydana gelir. Protein tozu protein miktarı 30 gramlık bir ölçekte ortalama 25 gramdır. Bundan dolayı ısı konusunda temel ölçüt proteinin ısıya karşı tutumu olmalıdır. Çeşitli araştırmacılar proteinin ısıya karşı dayanıklılığına dair çalışmalar gerçekleştirirler. Saptanan verilere göre yüksek ısı denatürasyona yani yapı bozulmalarına neden olur. Denatürasyon gerçekleştikten sonra proteinin yapısında bütünsellik bozulduğu için toz, eski işlevsellikte olmaz. Yapısal değişime rağmen tozun sindirilme süresinde ise herhangi bir değişiklik meydana gelmez. [1]

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Aşırı Isıtma Protein Tozunda Başka Değişiklikler Meydana Getirir mi?

Aşırı ısı, toz üzerinde olumlu ve olumsuz başka etkiler ortaya çıkarabilir. Protein tozu ölçek görünümünde esmerliğe sebebiyet verebilir. Maillard reaksiyonu olarak adlandırılan bu durum ısıtma eyleminden önce protein yapısında var olan kimi enzimlerin ortadan kaybolması olarak açıklanabilir. [2] Isınmaya bağlı olarak gelişen bir diğer farklılık, su tutabilme oranının artmasıdır. Tozun nem alma kapasitenin artmasına bağlı olarak bu etki ortaya çıkar.

Aşırı Isı Protein Besin Değerini Etkiler mi?

Protein tozu içerikleri yüksek besin değerine sahiptir. Büyük oranda protein olmak üzere çeşitli değerleri içerisinde barındırır. Yüksek ısılı tüketiminden yanaysanız gerekli besin değerine karşılamayacağı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Yapıdaki bozulmanın tam tersine besin değerinde değişiklik meydana gelmez. Eğer tozunuz ısıtmadan evvel yüksek besin değerine sahipse yüksek, düşük değere sahipse yine düşük kalır. Gerekli olan protein tozu kalori, karbonhidrat, yağ ve protein dengesi değişmez.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Kullanımı Sonrası Vücudunuzda Neler Oluyor?
Sonraki İçerikYoğun Protein Diyetinin Etkileri Nelerdir?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ