Vücutta doğal olarak var olan, çeşitli ürünlerin yapısında doğal olarak kendini belli eden önemli bileşiklerden biri kreatindir. Kasları geliştirmedeki etkililik, hastalık risklerini minimum seviye çekmek temel kreatin faydaları arasında yer alır. Araştırmacıların saptamalarına göre yeryüzündeki en güvenli takviyelerinden biri olarak kabul edilir. En yaygın formu kreatin monohidrattır. Günlük 3-5 gram alınması tavsiye edilir. Piyasada farklı takviye çeşitleri içerisinde bulunabilir. Protein tozları bunlardan birisidir. Bu yazıda kreatin oranının toza sağladığı katkıları bulabilirsiniz.

Kreatinin Protein Tozu İçerisindeki İşlevi Nedir?

Kreatinin protein tozu değerleri içerisindeki temel işlevi protein sentezini hızlandırmasıdır. Protein tozlarının içerisindeki kreatin değeri 2000-5000 mg arasında değişebilir. Tozların çoğunlukla spor öncesi veya sonrasında kasların gelişimi için gerekli olan protein oranının pratik şekilde karşılanması amacıyla kullanıldığı göz önüne alındığında sentezin düzen içerisinde çabuk gerçekleşmesi spor rutini için oldukça önemlidir. ATP oluşumunu hızlandırarak egzersizler sırasında doğan enerji gereksinimi karşılar. Egzersiz yoğunluğunu %15 oranında arttırır. Böylelikle kasların gelişimindeki birçok etkeni iyileştirebilir. [1]

Kreatinin Kaslar Üzerindeki Etkisi

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Yapılan araştırmalar, kreatinin kas büyümesinin önüne geçen miyostatın seviyesini düşürdüğünü ortaya koymar. Bunun yanı sıra kaslardaki su oranını artırarak hücre hacmin büyütür. Bir haftalık süreçte dahi protein tozu+kreatin kullanılması kas boyutunu önemli oranda yükseltir. Bir buçuk aylık düzenli kullanımla kalıcı değişiklikler sağlanabilir. Kreatinsiz antrenmanlardaysa büyüme sürecinin daha uzun sürdüğü saptanmıştır. [2] Ayrıca kasların uzun egzersizlerde dayanıklılığını artırıp spor sonrası kaslarda meydana gelen hasarları kısa sürede onarmaya yardımcı olur. [3] Bunun yanında mental ve fiziksel direnç sağlamada da oldukça etkilidir.

Kreatinin Yorgunluk Üzerindeki Rolü Nedir?

Kreatin vücutta ne işe yarar sorusunun cevaplarından birisi mental ve fiziksel yorgunluğu azaltır. Beynin ihtiyaç duyduğu ATP’yi karşılayarak hafızayı dinç tutup zekanın gelişimine katkı sağlar. Baş dönmelerini yarı yarıya azaltabilir. Araştırmalara düzenli protein tozu ve kreatin kullanımı görülen kişilerde yorgunluk hissiyatı %10 düzeyindedir. Uyku düzeninin aksamasından doğan bünyedeki halsizliğin önüne geçtiği saptamalarda ortaya çıkan bir diğer faydadır. [4] Ayrıca nörolojik hastalıkların bünyedeki belirtileri azaltarak yaşama pozitif yönden bakmayı kolaylaştırır. [5] Tüm bu etkenler egzersizler sırasında gereksinim duyulan dinçliğin anahtarıdır.

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ