Toz forma sahip besinlerde topaklanma problemi ile karşılaşılabilir. Toz form denilince akla ilk gelen ürünler arasında olan protein tozu kullanımı sırasında da zaman zaman bu sorun yaşanabilir. Bu sorun genellikle son kullanma tarihinin geçmiş olmasından kaynaklansa da protein tozunun topaklanması bazı durumlarda doğru muhafaza koşulları sağlanmamasından da olabilir. Şüphesiz ki, hiç kimse keyifli bir spor öncesi shaker kabının dibinde tortu biçiminde kalmış protein tozu çökeltisi ile karşılaşmak istemez. Aşağıdaki 4 çözüm yoluyla bu sorunun önüne geçmeniz mümkün olacaktır.

Protein Tozunda Topaklanma Sorununa 4 Alternatif Çözüm

1-Son Kullanma Tarihini Kontrol Etmek

İlk yapılması gereken şey, protein tozu kullanma talimatı ve içerik detaylarının yazıldığı alanda yer alan son kullanma tarihini kontrol etmektir. Son kullanma tarihinin geçip geçmediğini, ürünü kontrol ederek de anlayabilirsiniz. Protein tozunda koku, renk ve tat bakımından değişiklik varsa sağlığınız açısından onu hiç kullanmadan doğrudan çöpe atmanız en doğru tercih olacaktır. [1]

2-Ambalajı Hiç Açılmamış Protein Tozunda Topaklanma

Ambalajı ilk açtığında topaklanmış protein tozuyla karşılaşabilirsiniz. Son kullanma tarihinin geçmemiş olduğunu varsayarsak, toz formdaki bir ürün için bu olağan bir durumdur. Burada en önemli, ayrıştırıcı nokta, topaklanmış olan kısmın kolay dağılıp dağılmadığıdır. Eğer topaklanmış bölüm kolayca dağılıyorsa, rengi, kokusu ve tadında da herhangi bir değişim yoksa ambalaj içinde kalmış olan protein tozunda herhangi bir sorun yok demektir.

3-İdeal Koşullarda Saklamak

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Açtığınız veya açmadığınız protein tozunuzu doğru koşullarda muhafaza etmeniz, topaklanma ve benzeri sorunlara karşı alabileceğiniz en iyi önlemdir. İdeal protein tozu saklama koşulları kuru ve rutubetten uzak yerlerdir. Sıcaklığın, ürünü olumsuz etkileyen bir faktör olması nedeniyle güneş almayan bir yerde tutulması gerekir. Bu olumsuz durumların önüne geçmek için protein tozu saklama kabı içerisine eklenerek de muhafaza edilebilir. Ayrıca her kullanım sonrasında, kapağı kapatmanın ardından ambalajını veya kutusunu birkaç kez sallayıp tozu ayrıştırarak topaklanmayı önlemek de iyi bir yöntemdir.

4-Doğru Shaker Kullanımı

Pratik tüketim için sevilen bir içecekle veya aromayla protein tozunu karıştırmak, tercih edilen en yaygın çözümdür. Spor salonunda kullanım için de oldukça pratik bir yöntem olan bu içeceği hazırlarken shaker kullanımı da önemlidir. Protein tozunu, sıvı karışıma eklemeden önce süzgeç kısmından özenle geçirip ardından da birkaç kez çalkalamanız, topaklanma sorununa karşı alabileceğiniz en ideal önlemdir. Bu sebeple süzgeç bölümü olan shaker modellerinden birini seçebilirsiniz.

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ