Sporcuların, hedeflerine ulaşabilmeleri için farklı kapsamlarda pek çok takviye gıda ürünü üretiliyor. Sizin için doğru seçim olacağına kanaat getirebileceğiniz protein tozu içerik bakımından spordan beklentilerinizi karşılamalıdır. Beslenme sisteminize göre eksik kalan, ancak gerçekleştirdiğiniz sportif düzeyin gerektirdiği ihtiyaçları giderebileceğiniz aminoasit ve protein ağırlıklı takviyeler, sizin için en doğru tercihler olacaktır. Bu içerikler arasında olan lösin için merak ettiğiniz detayları bu yazıda sizlerle paylaşıyoruz.

Protein Tozunda Lösin Miktarı Ne Anlama Gelir?

Lösin Nedir?

İnek, tavuk ve balık eti ile inek sütü, ceviz, buğday, mısır başta olmak üzere tahıl, baklagil ve süt ürünleri kapsamındaki pek çok bitkisel besinin yapısında bulunan lösin faydaları ile de tüketimi cazip bir protein türüdür. DNA tarafından kodlanan amino asitler arasında olan lösin, esansiyel bir amino aisttir. (1) Yani vücut tarafından sentezlenemediği için dışarıdan alınması gerekir. Bebeklerde ve çocuklarda optimal gelişim, yetişkinlerde ise azot dengesinin sağlanması için tüketilmesi önerilen bir amino asittir.

Lösin Ne İşe Yarar?

Lösin ne işe yarar?” sorusunun temel cevabı, tıpkı diğer amino asitlerde olduğu gibi protein sentezine katılması olarak özetlenebilir. BCAA’yı oluşturan amino asitler arasında olan lösinin işlevleri arasında vücuttaki açlık ve tokluk hislerinin düzenlenmesi, metabolizmada düzenin gözetilmesi, lipid ve glikoz metabolizmasında enerji harcanmasının düzenlenmesi gibi pek çok metabolik olayda etkilidir. Anoreksijenik hormon salınımını artıran lösinin bir etkisi de glikoz homeostazını düzenlemek şeklindedir. Karaciğer ve kas hücreleri üzerinde de adipoziteyi azaltma görevi dikkat çeker. (2)

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein Tozunda Lösin Miktarı

Yetişkin bir insan için günlük lösin ihtiyacı vücut ağırlığındaki her kilogram için 10 ilâ 50 mg civarında olarak ifade edilir. (3) Tüketilen protein tozu lösin içeriğine sahipse, yüksek amino asit içeriğini barındırdığı anlamına gelir. Fiziksel egzersiz sonrası, vücutta eksilen proteinlerin yeniden oluşturulması prensibini çalıştırır. Kas kütlesinde korunmanın sağlanması ve bunun yanı sıra fazla kilolardan kurtulunması yolunda günlük lösin tüketimi gözetilerek, ideal ölçüde spor yapılarak ilerlenmesi hâlinde vücutta lösinin gerektirdiği etkilerin gözlenmesi söz konusu olabilmektedir. İdeal tüketim ise, dengeli bir beslenmeyle görülür. Lösin tüketiminizi her bir öğünde 2.5 gram olarak düzenlemeniz durumunda, hem düzenli beslenme ihtiyacınızı hem de egzersizde lösin katkısını gözetebilirsiniz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikKreatin İlaveli Protein Tozlarını Kimler Kullanmalı?
Sonraki İçerikCelsius Casino » Score 3 £10 free no deposit hundred Added bonus On the Put!

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ