Günlük kalori alımı yaparken, proteine yeteri kadar yer vermek gerekir. Uzmanlar tüketim oranının günlük olarak 46-56 gram arasından olmasını doğru kabul ederler. [1] Bu miktar kilo alıp verme, kas gelişimi, hamilelik, iyileşme gibi süreçlerin verimli geçmesi için 2 katına kadar çıkabilir. Miktarı her zaman için öğünlere doğal kaynaklar ilave ederek karşılamanız mümkün olmayabilir. Bu noktada gereksinimi karşılamak amacıyla protein tozu oldukça pratik ve işlevlidir. Amaca yönelik kullanımlarda daha verimli sonuç almak amacıyla protein tozu ne kadar sürede etkisini gösterir noktasında dikkatli olmak yarar sağlayabilir. Bu yazıda verimli performans için kullanım süresine dair bilgi edinebilirsiniz.

Protein Tozu Etkisini Hemen Gösterir mi?

Vücut için gerekli olan her besin değeri gibi protein de sindirilmek için belirli süreçlerden geçer. Tozun temel besin değeri proteindir. Bundan ötürü “protein tozu etkisini hemen gösterir mi” noktasında yanıt “dengeli beslenme ve düzenli uyku ile metabolizmanıza bağlı olarak birkaç ay sürebilir,” diyebiliriz. [2] Antrenman rutinlerinden önce veya sonra kullanıldığında doğrudan enerji kaynağı sağlamadığı gibi kısa sürede de gelişim için etkisini göstermeyebilir. Bunun için toz aylar boyunca düzenli egzersiz rutiniyle kullanılırsa ancak etkisini gösterebilir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein Tozu Etki Süresi

Protein tozu ne kadar sürede etki eder noktasında yaygın kanı 30 dakika olduğu yönündedir. [3] Bu sınırın daha uzun olabileceğine dair görüşler de bulunur. Protein tozu ne kadar zamanda etki eder konusunda birtakım araştırmacılar 1-2 saat arasında değişebileceği yönünde fikir bildirirler. [4] Egzersizden yarım saat önce veya sonra tükettiğinizde etkisini hissedebileceğiniz gibi daha bu süre dilimlerinde de tükettiğinizde tozun etkisini hissedebilirsiniz.

Protein Tozunun Etkililiği Değişkenlik Gösterir mi?

Araştırmacıların protein tozunun etkililiğine dair görüşleri genel kanıyı yansıtır. Herkes için bu süre aralığında protein tozu etkili mi sorusunun yanıtı kişiden kişiye farklılaşabilir. Metabolizmaya bağlı olarak protein, sindirim sürenize göre veya yaş durumunuza göre etki süresi değişkenlik gösterebilir. Bu gibi unsurlara bağı olarak tozun etki süresi daha kısa ve uzun şekilde ortaya çıkabilir. [5]

 

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Kaç Yaşından İtibaren Kullanılmalıdır?
Sonraki İçerikİleri Yaşlarda Protein Tozu Kullanılabilir mi?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ