Özellikle yoğun spor yapan ve beslenme takviyesi olarak protein tozu kullanan kişilerin belli bir süre kullanım sonrası aklında, ara verip vermeyeceğine dönük soru işaretleri belirebilir. Protein tozları kullanım süresi için paket veya kutuda yazan ölçek sayısının ötesinde, faydalı kullanımı hesaplamak isteyenlere fikir verebilecek bazı detaylara değinmek gerekir.

Protein Tozu Kullanımına Ara Vermek Gerekir mi?

Kreatin Kullanımı

Kasların düzgün çalışması için ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlayan kreatin tüketimi söz konusuysa, bir kreatin döngüsünden söz edilebilir. Zira kreatin anabolik sürece destek verip hormonları artırırken, katabolik süreci de azaltır. [1] Kreatin döngüsü ile vücutta kreatinin etkinlik gücünü tazeleyip, ondan elde edilen desteğin azalmasına engel olmak hedeflenir. Bu döngü kapsamında 1 ilâ 2 hafta boyunca her gün 10 – 20 gr kreatin kullanılan ‘yükleme aşaması’, 5 ilâ 6 hafta boyunca her gün servislerin 3 – 10 gr olacak şekilde kullanıldığı ‘koruma aşaması’ ve en nihayetinde 2 ilâ 4 haftalık ara verme aşaması söz konusudur. Görülebileceği üzere söz konusu kreatin olsa da ölçek bağlamında protein tozu günde kaç ölçek alınmalı gibi bir sorunun cevabı için dâhi vücudun ihtiyaç duyduğu ayarların gözetilmesi gerekir.

Günlük Protein Tüketim Hesabı

Konu protein tozu ne kadar kullanılmalı veya günlük gramaj hesabı olduğunda, belirleyici olan asıl unsur; gün içinde normal gıdalarla tüketilen protein miktarıdır. Zira protein tozu, esasında beslenme sisteminde eksik kalan protein miktarının takviye edilmesine dönük kullanılan bir destek besin ürünüdür. Protein tozu günde kaç kere kullanılır veya hangi zaman diliminde tüketilmelidir gibi soruların cevaplarını şekillendirirken, beslenme takviminiz ve spor düzeyinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Dolayısıyla günlük diyet sisteminizde protein tüketimi bazında bir artış varsa ve günlük tüketmeniz gereken protein miktarını, besinler aracılığıyla halihazırda tüketmişseniz, 24 saatlik dilimde protein tozu kullanımına ara vermeniz gerekebilir. [2]

Farklı Aromaya Geçiş Süreci

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Piyasada yer alan yüzlerce farklı çeşit protein tozunun aroma ve içerik açısından birbirlerinden çok farklı olduğu herkesin bildiği bir gerçektir. Protein tozu nedir nasıl kullanılır gibi temel durumların ötesine geçip protein tozu ile doğru aromayı eşitlemeye, kahve ya da meşrubat gibi içeceklerle protein tozunu bir araya getirip lezzetli bir içecek oluşturmaya çalışanlar, ideal lezzeti bulma evresinde farklı protein tozları dener. Bu deneme evrelerinde bir protein tozundan diğerine geçerken vücudun dinlenebilmesi ve yeni protein tozuna alışabilmesi adına bir ile üç gün boyunca protein tozu kullanımına ara verilmesi doğru bir yaklaşım olacaktır.

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ