Protein tozları; pratik, sağlıklı kullanımlarıyla hayatın spor ve diyet düzeninin birçok alanına yayılmış durumdalar. En işlevli takviye ürünlerden biri olan tozlar protein başta olmak üzere günlük alınması ve dikkat edilmesi gereken besin değerlerini karşılamada idealdir. Alınmak istenen besin gereksinimlerine ve insanların beklentilerine bağlı olarak piyasadaki ürün çeşidi artmış durumdadır. Bunun doğal bir sonucu olarak toz markaları arasında en iyi ürünü sunma çabası ortaya çıkar. Markalar arası ve marka içi ürün çeşitliliğinde alınan verimliliğe göre protein tozu fiyatları değişir. Bu yazıda verimliliğe bağlı olarak fiyat dalgalanmalarını etkileyen 5 temel unsuru bulabilirsiniz.

Paket Gram Seviyesi

Tozlar insanların taleplerine bağlı olarak uzun veya kısa kullanıma açık olarak üretilir. Tek seferde uzun süreli kullanım tercih edenler yüksek gram oranına sahip ürünleri tercih ederken kısa süreli kullanımdan yana olanlar düşük gramajlı ürünlere yönelirler. İstisnai durumlar görülebilmekle birlikte özellikle aynı üründeki fitness protein tozu fiyatları gramla doğru orantılı olarak yükselip alçalabilir.

Protein Değeri

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein tozları yağ, kalori, karbonhidrat gibi kaynakları içinde barındırsalar da temelde protein kaynağıdırlar. Standart bir ölçekte porsiyon başı vaat edilen protein oranı 20-40 gram seviyesinde değişebilir. Aynı veya benzer kaynaklardan üretilip daha yüksek düzeyde protein alma imkânı sunan ürün, protein tozu fiyat performans korelasyonuna bağlı olarak daha yüksek bedelde olur.

Protein Kaynağı

Doğada birçok maddede protein bulunur. Buna bağlı olarak tozların imalatında farklı protein kaynaklarından yararlanılır. Her protein kaynağının vücuda sağladığı katkı aynı olmaz. Alınan katkının etkisiyle çoğunlukla whey ve izole tozlara yüksel bedelde erişilebilirken kazein, et ve bitki kaynaklarından elde edilenler daha düşük maliyette olur.

Kullanım Hedefi

Vücudu şekillendirmeye takviye için kullanılan sporcu protein tozları fiyatları farklı hedeflere ulaşmak için çeşitlenebilir. Diyet, toparlama, kas ve güç kazanma başlıca hedeflerden bazılarıdır. Diyet ve vücudu toparlamak için kullanılanlar kas hacmini büyütmeyi hedefleyenlere oranla görece daha düşük bedele satın alınabilir.

Satın Alınan Ortam

Diğer unsurların farklı olarak tozların özelliklerinden ziyade satış stratejisine bağlı olarak satın alınan ortamlarda fiyat dalgalanmaları görülebilir. Bu noktada protein tozu fiyat listesi durağan değildir. Aynı ürünü sanal ortamda, alışveriş merkezinde veya spor salonunda farklı fiyatlarda bulabilirsiniz. [1]

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ