Günlük düzenli beslenme ve spor rutininde kullanılan protein tozu tuz bakımından da kontrol edilmelidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu bütün aminoasit ve vitamin bileşenlerinin yanı sıra günlük tüketimi kontrol altında tutmak gereken tuz oranını da, tüketilen protein tozunun içeriğinde gözetmek gerekmektedir. Protein tozu tuz oranı ile vücudunuzun sağlık adına günlük tüketmesi gereken tuzu aşmayacak şekilde olmalı, oranı yüksek olan protein tozlarını tüketmeniz hâlinde ise gün içinde tüketeceğiniz tuz miktarını dengelemeniz şarttır.

Protein Tozlarında Tuz Miktarına Neden Dikkat Edilmeli?

Protein Tozu Çeşitlerindeki Tuz Miktarı

Bazı protein tozu çeşitlerinin tuz miktarlarını karşılaştırdığımızda protein tozu tuz değerleri konusunda yaklaşık değerlerle örülü bir tablo netleşmektedir. Ortalama olarak bir servislik whey protein tozunda 260 mg, kazein protein tozunda 100 mg, izole protein tozunda 120 mg, et protein tozunda 600 mg ve vegan protein tozunda ise 150 mg olacak şekilde tuz içeriği bulunmaktadır. Tercih ettiğiniz protein tozu çeşidinin içeriğindeki tuz oranına göre, günlük tuz tüketiminizi dengelemeniz sağlığınız için çok önem taşımaktadır.

Günlük Tüketilmesi Gereken Tuz Miktarı

Gün içinde tükettiğimiz pek çok gıdada farklı oranlarda tuz bulunmaktadır. Hepsi 100 gramlık gramaj baz alınacak şekilde hesaplandığında beyaz ekmekte 858 mg, tam buğday ekmeğinde 100 mg, dana etinde 123 mg, sucukta 2548 mg, inek peynirinde 118 mg, yumurtada 120 mg, zeytinde ise 3475 mg tuz bulunmaktadır. Dolayısıyla protein tozunda tuz içeriği günlük tüketim gıdalarıyla kıyaslandığında oldukça düşük kalabilmektedir. Beslenme sistemiyle orantılı bir şekilde protein tozu tüketimini şekillendirmek; günlük tüketilmesi gereken tuz miktarını dengelemek adına da önem taşımaktadır. Sağlıklı bir insanın, günlük tüketmesi gereken tuz miktarı 6 gram olarak ifade edilmektedir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Fazla Tuz Tüketimi Neden Zararlıdır?

Tuz tüketiminde aşırıya kaçmak ve günlük tüketimin üstüne çıkmak pek çok farklı rahatsızlığa davetiye çıkarmaktadır. Fazla tuz tüketimi hâlinde kişilerin böbreklerinde akut veya kronik bir hastalığa geçiş riski yükselmektedir. İdrar kalsiyumu atımını belirleyen tuz tüketimi, bağırsakların kalsiyum emilimini artırmakta ve dolayısıyla kemiklerden kalsiyumu emerek osteoporoz, yani kemik erimesine yol açabilmektedir. Şekeri hücre içine taşıma konusunda engel oluşturan aşırı tuz tüketiminde insülin direnci rahatsızlığını tetikleyerek obeziteye de davetiye çıkarmaktadır. Protein tozu tuz değerleri de bu yüzden önem taşımakta, günlük tüketiminizi gözeterek tuz miktarını da dengelemeniz gerekmektedir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Shots Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Sonraki İçerikProtein Tozu Maliyetini Azaltmanın Yolları

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ