Vücut gelişimi ve daha verimli bir spor süreci için en önemli gereksinimler arasında protein miktarı ilk sıralarda gelmektedir. Spor yapmak için çalışan ya da fizik kondisyonunu geliştirmeye çaba gösteren herkes, vücudu için gerekli beslenme programını protein emilim oranları doğrultusunda geliştirmektedir. Protein tozu emilim süresi ise, ilgili protein tozunun hammaddesine göre değişim göstermektedir. Sporcular, vücut geliştiriciler veya beslenme amaçlı protein tozu tüketenler için gıda sektörü tarafından kolay çözünen protein tozları üretilmekte; bu ürünler ise tavuk yumurtası başta olmak üzere yüksek protein katkısı sunan gıdalardan elde edilecek proteinlerden daha kolay emilmektedir.

Protein Emilim Oranları

Protein Emiliminde Referans: Tavuk Yumurtası

Protein emilimi nedir veya hangi gıdanın protein emilim süresi ideal sonuç verir gibi soruları düşündüğümüzde, referans noktası tavuk yumurtası olmaktadır. Bir protein ele alındığında, insan vücuduna olan yararı amino asit içerikleri ve biyolojik değeri ile doğrudan ilgilidir. Vücut tarafından tutulan proteinlerden üretilen azot miktarı; bize verimli bir protein olup olmadığı sonucunu sunmaktadır. Dolayısıyla sindirimindeki kolaylık ve en emilebilir proteinlerin tavuk yumurtalarından elde edilmesi ise bu gıda maddesini protein emilimi konusunda bir referans hâline getirir. Sonuç olarak insan vücudu, tavuk yumurtasında bulunan proteinlerin %94’ünü kullanabilmektedir.

Whey Proteininin Emilimi

Hidrolizasyon işlemiyle peptid bağlarının kırılması sonucu üretilen süt proteinlerine hidrolize whey proteini ismi verilir. Bu reaksiyon sayesinde ilgili bileşik, hızlı emilebilen bir forma bürünmektedir. Dolayısıyla peynir altı suyu hızlı sindirilebilmektedir. Maksimum kan konsantrasyonuna ise tüketiminin üzerinden 1 ilâ 1.5 saat geçtikten sonra ulaşacaktır. Whey protein emilim süresi ise 15 ilâ 60 dakika sürmektedir. Besin programında bu proteine dayalı bir ağırlığı bulunan sporcuların antrenmanlarından 15 dakika önce ve antrenmanın hemen bitiminde bu ürünü tüketmelidir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein Emilimi Nasıl Artırılır?

Daha başarılı sonuçlar elde edebilmek adına protein emilimini artırmak isteyen sporcular için, öncelikle protein emilimi nasıl olur gibi temel işleyişe hâkim olabilecekleri detayı sunmak gerekir. İnsan vücudu, kas yapımında vücut ağırlığının her bir kilogramı için en fazla 0.9 gram protein kullanabilmektedir. Dolayısıyla çok fazla protein tüketmek, verimsiz bir yaklaşım olacaktır. Basit bir örnekle, 70 kiloluk birisinin ideal kas gelişimi için günlük tüketmesi gereken protein miktarının 63 gram olduğunu söyleyebiliriz. Protein emilimini en üst seviyeye çıkarabilmek için vücudunuzun saat başına 1 ilâ 10 gram proteini emebileceğini göz önünde bulundurarak protein alımını gün içine yaymalı, aperatifler ve yemekler arasında günlük tüketeceğiniz proteini eşit seviyede pay etmelisiniz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikGlutensiz Beslenenlere Özel Glutensiz Protein Tozu Kullanımı
Sonraki İçerikİzole mi Konsantre mi? Tarafını Seç, Vücudunu Geliştir

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ