Kış aylarının soğuk geçen günlerinin, gündüz vaktinin kısa sürmesinden de dolayı, sınırlı bir hareketlilikle geçmesinin etkileri kendisini en çok vücudumuzda gösterir. Az efor sarf edilen kış döneminde tüketilen gıdalardan alınan kaloriler doğrudan yağ olarak depolanmakta, dolayısıyla kış mevsiminde hiç istenmese de kilolar alınabilmektedir. Yaz mevsimine fit vücut ile girmek için kış geçer geçmez sağlıklı bir beslenme düzenine geçilir ve yoğun egzersizlere başlanır. Peki egzersizler yolunda giderken, fit diyet menüsünde nelere yer vermeniz gerekir?

Plaja Hazırlık: Yaz Öncesi Fit Bir Vücut İçin Nasıl Beslenmelisiniz?

Beslenmenizi Düzene Sokun!

Yaz mevsimine doğru koşar adım ilerlerken vücudunuz için fit yemek düzeni olmazsa olmazınız. Az miktarda ve sık aralıklı bir diyet programıyla veya iki öğünlü diyet programıyla beslenmenizi programa sokabilmeniz mümkündür. Bu aşamada sık tavsiye edilen metot, güçlü bir sabah kahvaltısından sonra akşam yemeğinin 17.00 ilâ 18.00 civarına çekilmesi ve proteinin ağırlıklı, ekmeksiz ve salatanın bol olduğu bir yemeğin tercih edilmesidir. Aralarda şekersiz çay ve bol suyun tüketilmesinin mümkün olduğu bu fit beslenme programı, teorik olarak “akşam yemeği” kavramına veda etmenizi sağlayacaktır.

Egzersiz ve Yağ Yakımı Şart!

Beslenme sisteminizi düzene koyarken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar düzenli egzersizler yapmanız ve günlük yağ alımını azaltmanızdır. Vücudunuz ilk olarak karbonhidratları yakacak, karbonhidratların bulunmaması hâlinde yağları yakarak enerji sağlamaya çalışacaktır. Aç karnına yürüyüş yapmanız hâlinde yağ yakımı daha hızlı olacaktır. Beslenme sisteminize saf zeytinyağı eklemeniz hem yağ alımınızı azaltacaktır hem de sağlık açısından çok daha uygun olacaktır. Yürüyüş sonrası, akşam televizyon karşısında oturup dinlenirken de az miktarda çerez, bir kase yoğurt ya da bir porsiyon meyve gibi fit atıştırmalıklar tercih edebilirsiniz. Bu besinler sayesinde tokluk hissinizi artırdığınız gibi mideniz az dolu bir şekilde uyuyacağınız için sabahları aç bir şekilde daha sağlıklı ve düzenli kahvaltılar yapmanız mümkün olacaktır. Fit beslenme programı oluştururken, bu gibi detayları dikkate alırsanız, hedeflerinize ulaşmanız da daha kolay olacaktır.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Gözden Kaçırılmaması Gereken Detaylar

Fit bir vücut için neredeyse tamamen değiştirebilmeyi göze aldığınız beslenme programınızın yanı sıra gözden kaçırmamanız gereken detaylar da önem taşımaktadır.

  • Besin tüketiminde posa ve lif içeriği yüksek gıdalarla beslenmeyi tercih etmeniz, posalı yiyeceklerin sizi daha uzun süre tok tutmasını sağlayacağı için daha idealdir.
  • Başta çay ve kahvede kullandığınız şeker olmak üzere, şekerden tamamen uzak durmanız gerekmektedir.
  • Şeker demişken, şekerli meyve sularını tüketmek yerine meyvenin kendisini yemeniz çok daha faydalı olacaktır.
  • Kadınlar günde en az 1.5 – 2 litre, erkekler ise en az 2.5- 3 litre olacak şekilde su tüketmelidir.
Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikPerformans Artırmada Protein Tozu Kullanımının 5 Rolü
Sonraki İçerikProtein Shots Nedir ve Nasıl Kullanılır?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ