Nutrade Premium Isolate Protein Tozu İnceleme ve Yorum

Nutrade, ortaklarından birisinin Türk olduğu ve Avrupa bağlantılı, yeni bir ar-ge firmasıdır. Ürünleri Almanya’da imal edilmektedir. Ancak şu an satışı sadece Türkiye’de yapılmaktadır. Nutrade ürünleri satan bir sitede, patent ve ticari anlaşmalar gereği 2015 yılının sonuna kadar AB’de satışının bulunmadığı, 2015’ten sonra Avrupa piyasasına sürüleceği beyan edilmektedir. Fakat bu yazıyı 2017 yılının başlarında kaleme aldığımı düşünürsek, halen satışa çıkmadığını görüyoruz.

Ambalajlar:

  • 2100 gr bidon (70 servis)

Aromalar:

  • Kafe-Latte
  • Çilek
  • Kurabiye

İçindekiler:

Protein Karışımı: hidrolize peynir altı suyu proteini izolatı*, yağı azaltılmış kakao tozu, kahve ekstraktı, aroma verici; doğal kahve aroması, tatlandırıcı: sukraloz. *Sütten ‘fenilalanin’ içerir. Alerjen: süt ürünü içerir.

100 gr toz üründe;

  • Enerji 367 kcal
  • Yağ 1,4 gr
  • Karbonhidrat 2 gr
  • Protein 87,3 gr

Önerilen Kullanım Şekli:

2 ölçek ürünü (30 gr) 150-200 ml su ile karıştırarak günde 1-3 defa kullanabilirsiniz. Buzlu kahve olarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

Yorumumuz:

Nutrade 2017 yılı itibariyle yaklaşık 3 senelik mazisi olan yeni bir firma. Türk mü yoksa Alman firması mı ya da ürünleri Türkiye’de mi yoksa Almanya’da mı üretiliyor şeklindeki sorular bu markanın ürünlerini almak isteyen kişiler tarafından oldukça sık soruluyor. İnternette takip ettiğim kadarıyla bu firmanın bir yetkilisi kendi sosyal medya hesabından ürünlerin Alman menşeli olduğunu gösteren belgeler yayımlandı. Ve şahsımda, bu kişinin gıda takviyesi alanında uzman bir kişi olduğu intibası uyandı. Yine bu kişiden edindiğim bilgilerden, ürünlerin formülasyonlarının ve kullanılan hammaddelerin gayet başarılı ve kaliteli olduğunu gözlemledim. Yukarıda da yazılı olduğu gibi satışını yapan internet sitesinin beyanına göre Avrupa-Türk ortaklığında kurulmuş ama henüz araştırma ve geliştirme safhasında olan, anlaşmalar gereği de ürünlerini şimdilik Türkiye’de satan Nutrade’nin şu an sadece Türkiye’ye ait olan bir internet sitesi var. Bu sitede firma hakkında hiçbir bilgi yok. En azından bir iki paragraf kısa bir bilgi verilse fena olmazdı.  Toparlayacak olursam Nutrade henüz hakkında kesin konuşulacak bir marka değil, ancak mevcut izlerden gidersek şans verilebilecek ürünler üretiyor.

İlginizi Çekebilir:  Multipower 100% Whey Isolate Protein Tozu İnceleme ve Yorum

nutrade premium isolate protein

Nutrade Premium Isolate için tüketicilerin tat konusundaki görüşlerine baktığımızda özellikle kafe-latte aroması fazlaca övgü alıyor. Tat konusunda zevklerin oldukça farklı olabileceğini unutmamak gerekir ancak genel olarak tat ve karışım konusunda beğenilen bir ürün.

İçeriğe bakıldığında neredeyse ham haldeki protein tozunun kutulanıp piyasaya sürüldüğü izlenimi uyanıyor. Bu gerçekten iyi bir şey. Ne kadar doğal o kadar sağlıklı… Ürün içerisinde protein tozu, aroma ve tatlandırıcıdan başka fazladan bir katkı maddesi yok. Aromalar kakao ve doğal kahve. Tatlandırıcı olarak sukraloz tercih edilmiş. Bu tatlandırıcı şeker kamışından elde edilir ve aşırı kullanım söz konusu olmadığında yan etkisi yoktur. ‘*Sütten ‘fenilalanin içerir’ Alerjen: süt ürünü içerir’ şeklindeki ibare fenilalanine ve laktoza karşı hassasiyeti olanlar için kullanılmış. Fenilalanin bir aminoasit çeşididir ve vücutta üretilemediği için dışarıdan alınması gereklidir. Ancak nadir rastlanılsa da bazı kişiler için bu aminoasit toksik etki yapar. Bu sebeple yasal olarak bir uyarı yapılmış. Fenilketonuri hastası değilseniz endişe edeceğiniz bir şey yok. Ürün izole olması sebebiyle içindeki şeker miktarı oldukça az. Laktoz intoleransı olan kişilerde meydana gelebilecek aşı gaz oluşumu, mide bulantısı, ishal gibi problemlerin yaşanma ihtimali zayıf. Yine de az da olsa içinde laktoz olduğunu bilmeniz gerek. Bu üründe tamamen whey protein izolatı kullanılmış. Yani whey proteininin en saf formu diyebiliriz. İçerdiği yağ ve karbonhidrat miktarı düşük, protein miktarıysa yüksek… Tabi bu durum ürün fiyatını da etkiliyor. Konsantre whey proteinlerine göre daha pahalı olması bu yüzden.  Diğer protein tozu Nutrade Premium da olduğu gibi Nutrade Premium Isolate için de firma ‘…protein değerleri glycine, taurine, alanine, creatine ile şişirilmemiştir. …aminoasit zinciriyle oynanmış hammadde kullanmaz. Doğal peptitleri ayrıştırılmamıştır’ şeklinde bir bilgilendirme yapmış.  Bu, kaliteli ve saf protein satın alacağımızı açıklıyor. İçinde daha az yağ ve karbonhidrat olduğu için kalorisi de düşük. Kilo vermek isteyenler bu sebeple tercih edebilir. Protein miktarı 100 gramda 87 gram, izole protein için 3-5 gr düşük. Normalde izole proteinlerde 90 gr ve üstü uygun olanıdır. Fark küçük gibi görünebilir. Ancak izole wheyler pahalı ürünler oldukları için ben detaya inip, biraz matematik yapmak istiyorum. 100 gr üründeki 3-5 gramlık fark, 1 kutu için 60-100 gr protein ediyor. Bu da 3-4 servis daha az kullanım anlamına geliyor.

İlginizi Çekebilir:  Muscletech Nitrotech Performance Whey Protein Tozu İnceleme ve Yorum

nutrade logo

Kullanım şekli bölümünde 2 ölçek yani 30 gr toz 1 servis olarak belirlenmiş. Günlük kullanım için önerilen 1-3 servisin (30 – 90 gr) mutlak olmadığını belirteyim. Bu miktarlar dışına çıkmak yanlış bir uygulama olmayacaktır. Etkisini hissedememekten endişe etmeyin. 3 defa 30 gr kullanıldığında günde 90 gr civarı protein tozu tüketmiş olacaksınız. Bu miktar fazla olabilir. Genel olarak ihtiyaca göre günlük 50 gr kadar protein tozu tüketmek önerilir. Ürün için 2 ölçeğin 30 gr geldiği yazıyor. Ancak bazı kullanıcılar 3 ölçeğin 30 gr geldiği yönünde dönüşler yapmış. Burada dikkat edilmesi gereken, ölçeği silme değil de tepeleme doldurmak gerektiği. Bu şekilde kullanılırsa 2 ölçek 30 grama tekabül eder. Uygun fiyatlara satın alacağınız hassas mutfak terazisi ile net tespitler elde edebilirsiniz. ‘150- 200ml su’ ile kullanılabileceği yazıyor. Bu da şart değil. İstediğiniz bir gıdayla istediğiniz miktarda karışım hazırlayabilirsiniz.

nutrade premium isolate besin değeri

Piyasada çok fazla izole protein çeşidi yok. Fiyatlar ve içerikler de hemen hemen aynı.  Nutrade Premium Isolate fiyat yönünden en uygunları değil. İçerik yönünden de en iyisi değil. Ama yine de Fiyat/Performans için bir not vermek gerekirse 10 üzerinden 6 versek belki eli açık davranmış oluruz ama hakkını yemiş olmayız.

Genel olarak ürün için şahsi kanaatim; içerik izole whey için bir miktar düşük, fiyat pahalı değil ama uygun da değil. Nutrade kendini tüketiciye kabul ettirebilmek adına bu üründe fiyatı daha uygun yapabilirdi. Tüm bunlardan sonra izole whey alacak olsam Nutrade Premium Isolateyi düşünebilirdim.

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ