Vücudun sağlıklı biçimde işleyebilmesi için protein takviyesi olmazsa olmazdır. Doğal ve işlenmiş olarak çok sayıda protein türü alınabilir. Hayvansal ve bitkisel gıdalardan gereksinim, beklenti durumuna göre yararlanılır. Peynir altı suyu, kazein, soya, yumurta, bezelye, kenevir, esmer pirinç, kinoa temel protein kaynaklarıdır. En yaygın takviyeler arasında yer alan protein tozları çoğunlukla bu ürünlerden yararlanılarak hazırlanır. [1] İlave malzeme ve aromalarla kaynaklar karıştırılarak protein tozu çeşitleri oluşturulur. Aroma olarak organik meyveler lezzetli bir seçimdir. Bu yazıda tozlar için kullanılan 5 meyve çeşidini bulabilirsiniz.

Çilek

Çilek, piyasadaki meyveli protein tozu aromaları için kullanılan en yaygın meyve türlerinden biridir. Yoğun olarak C, A, B6, B12 vitamini katkıları sunar. Ağızda çoğunlukla tatlı bir aroma bırakır.  Tek başına aroma olarak kullanılmasının yanı sıra muz, portakal, limon, vanilya gibi ürünlerle karıştırılabilir.

Muz

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein tozları için favori aroma türlerinden biri de muzdur. Potasyum, kalsiyum, demir bakımından oldukça zengin olup A, B, C ve E vitaminlerini yapısında taşır. Tatlandırıcılar da eklenerek çoğunlukla dile tatlı hissiyatını verir. Aromalı protein tozu yapımı için tek başına tercih edilebileceği gibi çikolata, kivi ya da çilekle karıştırılarak da aroma sağlanabilir.

Limon

Aromalı protein tozu önerileri için bir diğer lezzetli meyve, limondur. Turunçgiller familyasına dahil olup ağızlarda ekşimsi bir tat bırakır. Potasyum, protein, sodyum, kalsiyum yönlerinden zengin olan meyve, yoğun olarak C vitamini barındırır. Tozlarda çoğunlukla cheesecake ve macaroonla bileşim olarak kullanılır.

Vişne

En lezzetli protein tozu aromalarından bir diğeri vişnedir. Gülgiller familyasına dahil olup dilde ekşimsi, mayhoş bir hissiyat bırakır. A ve C vitaminlerini içinde barındırıp enerji miktarı yönünden zengindir. Çikolatayla birleştirilerek ortaya çıkacak tatlı mayhoş dengesiyle özgün ve lezzetli aroma oluşturur.

Şeftali

Gülgiller familyasından aromalı protein tozu hazırlama eyleminden kullanılan bir başka meyve şeftalidir. Ağızda tatlı hissiyatı bırakan oldukça sulu bir çeşittir. Potasyum, karbonhidrat, protein, kalsiyum, magnezyum, C vitamini yönlerinden zengin olup porsiyon başına düşük kalori verir. Çikolata, yoğurt tarzı ürünlerle şeftali karıştırılarak lezzet yönünden zengin aroma yakalanabilir.

 

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ