Protein tozları, insanların ihtiyacına ve tercihlerine göre üretilmektedir. Bazı insanlar sütün içerisindeki laktozu, diğer adıyla süt şekerini, laktaz enzimi eksikliğinden dolayı sindiremez. Özellikle laktoz içeren protein tozları, laktozu sindiremeyen sporcular adına bir sorun teşkil etmektedir. Laktozsuz protein tozu ise sindirim sorunu yaşayan sporcular için oldukça iyi bir seçenek olarak değerlendirilmektedir. Kullanım bakımından diğer protein tozlarından herhangi bir farklı olmayan protein tozunun laktozsuz seçeneği, bağırsağında laktaz enzimi eksikliği olan bireyler için üretilmektedir.

Laktozsuz Protein Tozu

Laktoz ve Sindirim Sistemi

Laktoz, en basit şekilde süt şekeri olarak tanımlanabilir. Laktozun sindirilebilmesi için bağırsaklarda laktaz adı verilen bir enzime ihtiyaç duyulur. Laktaz sayesinde sütün içerisindeki şeker kolayca parçalanıp sindirilebilir fakat bu durum her insan için geçerli değildir. Bazı insanlarda laktaz enzimi bağırsaklarda gerekli olarak üretilmez ve bu durum laktozun sindirimini güçleştirir. Durum böyle olunca insanlar laktozsuz besinlere yönelir. Laktozsuz nedir sorusunun en basit cevabı, süt şekeri içermeyen besinlerdir. Süt ürünlerindeki laktoz, laktoz sindiriminde sorun yaşayan insanlar için ayrıştırılır ve bu ürünler laktozsuz olarak adlandırılır.

Her Bireye Uygun Protein Tozları

Protein tozlarının çeşitli olmasının en büyük sebebi insanlardan gelen taleplerdir. Talepler doğrultusunda üretilen sporcu takviyeleri, insanların kaliteli bir yaşam sürüp spor yapmalarına imkan tanır. Laktozsuz seçeneği ile üretilen protein tozlarının da çeşitleri vardır. Laktozsuz whey protein ise bunların başında gelmektedir. Klasikleşmiş olan whey proteininin laktozsuz olan versiyonu, çoğu laktoz duyarlılığına sahip insanın ilk tercihi konumundadır. Laktozsuz whey, içerik bakımından normal whey proteininden neredeyse farksızdır.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Laktozsuz Kaliteli Yaşam

Laktozsuz protein tozu kullananlar yaşam kalitelerinin yükseldiğini belirtirler. Çünkü laktoz duyarlılığı olan kişiler laktoz içeren bir besin tükettiğinde gündelik yaşamlarını etkileyen bir sağlık durumuyla karşı karşıya kalırlar. Bu durumun önüne geçmek laktozsuz besinlere yönelmektedir. Laktozsuz olarak üretilen protein tozları ise takviye protein almak isteyen sporcuların hem yaşam kalitesini yükseltir hem de protein eksiklerini sağlıklı bir şekilde giderir. Laktozsuz protein tozu hakkında sıkça sorulan sorulardan bir tanesi nasıl ve ne kadar kullanılacağıdır. Diğer protein tozlarından farksız olan laktozsuz protein tozları, genellikle spordan önce ya da sonra bir ölçek olarak tercih edilmektedir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikKetojenik Diyette Protein Tozu Kullanımı Hakkında
Sonraki İçerikWhey Proteini ve Kolesterol İlişkisi Hakkında 4 Bilgi

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ