Vücutta yaşa bağlı kas kaybının önüne geçmesiyle bilinen kreatin; direnç eğitiminde kullanılması hâlinde kas gücünde artış için faydalı olmaktadır (1). Bu faydanın elde edilebilmesi için direnç eğitimi olmadan veya protein tozu + kreatin bileşimi olmaksızın değil, bütün şartlar optimum düzeyde bir araya getirilerek tüketilmelidir.

Kreatin İlaveli Protein Tozlarını Kimler Kullanmalı?

Kreatin Faydaları Neler?

Kreatin, kas hücrelerine etki ederek fosfokreatin olarak bilinen kreatin fosfatı oluşturur. Bu da kasların büyük bir güçle kasılmaya devam edebilmesini, dolayısıyla daha çok ATP üreterek set boyunca ürettiği ATP oranında güç kazanmasını sağlar. Uzun vadede kas büyümesini artıran bu etkisinin yanı sıra kas hücre hacmini artırarak irilik ve güç artışı da destekler. Kas zarlarının gerilmesini, daha çok su alabilmelerini ve kasıldıklarında daha güçlü durmalarına aracılık eden kreatinin faydaları ‘kasları daha güçlü hâle getirmek’ ifadesiyle özetlenebilir (2, 3). Kreatin ve protein tozu kullanımı bir arada ve doğru ölçüde gerçekleştiği takdirde, birbirlerinin etkilerini pekiştirerek vücudun kas kütlesi üzerinde daha aktif bir sonuç elde edilmesi söz konusu olabilir. Bu sebeple günümüzde, protein tozu kreatin kombinasyon olarak bir araya getirilen iki önemli bileşen olarak dikkat çekmektedir.

Kreatin Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada pek çok farklı türde yer alan kreatin çeşitleri arasında kreatin fosfat, kreatin nitrat, kreatin + gliserin, kreatin etilester, kreatin magnezyum + selat, kreatin + sodyumbikarbonat ve kreatin + glutamin başta gelir. Spor içeceklerinde yaygın bir bileşen olarak karşımıza çıkan; kapsül, jel, sakız ve şeker gibi farklı formlarda sporcuların tüketimine sunulan kreatin monohidrat ise etkili bir forma sahiptir ve sindirimi kolaydır. Kreatin protein olarak vücutta arginin, glisin ve metiyonin amino asitleriyle doğal yollarla oluşabilse de günümüzde takviye sporcu gıdaları sayesinde vücudun gelişimi hızlandırılabilmekte; kreatin ve protein tozu bir arada, uygun ölçülerde tüketildikleri takdirde kas kütlesinin artışında ivmeler görülebilmektedir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Kimler Kreatin İlaveli Protein Tozu Kullanmalı?

Protein tozu ve kreatin kullanımı, protein tozunun ve kreatinin ayrı ayrı veya kreatin ilaveli protein tozu çeşitlerinin tüketilmesiyle gerçekleşir. Kreatin protein tozu, kreatin ilavesiyle hem bu bileşenin hem de protein tozunun özelliklerini bir arada sunar. Yaptıkları diyetlerde eser miktarda kreatin alamayan vejetaryenler, yaşı belli bir rakamın üzerindekiler, ağırlık kaldıranlar, vücut geliştiriciler, atletler ve kısa sürede hız ya da kas artışına ihtiyaç duyan sporcular kreatin ilaveli protein tozu takviyesine başvurabilir.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikFunds Improve Easily Acceptance pondopeso Malaysia – The best way to Training Online
Sonraki İçerikProtein Tozunda Lösin Miktarı Ne Anlama Gelir?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ