Günlük tüketilmesi gereken protein ihtiyacı, çeşitli durumlarda farklılık göstermektedir. Bu durumlar arasında spor yapmak ilk akla gelen seçenekler arasındadır. Profesyonel veya amatör düzeyde spor ile ilgilenen kişiler, normal şartlardan daha fazla protein tüketmelidir. Günlük tüketilen gıdalarla ulaşmanın zor olduğu bu protein düzeyinde kasları korumak ve kas kütlesini artırmak için tercih edilen takviye ürünler arasında kompleks protein tozu da en isabetli tercihlerden birisidir.

Kompleks Protein Tozunu Kimler, Ne Zaman ve Ne Kadar Kullanmalı

Kompleks Protein Tozu Nedir?

Sporla uğraşırken günlük protein ihtiyacını karşılamak isteyenlerin karşısına kompleks protein tozu çıkmaktadır. Kompleks protein tozu ne demek ve nasıl oluşmaktadır gibi soruların akla gelmesi de çok doğaldır. Sporla uğraşan kişilerin günlük protein ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri, beslenme sistemlerini düzenleyebilmeleri için geliştirilen kompleks protein tozları içeriklerinde birden fazla protein türünün olmasından dolayı bu ismi almaktadır. Kompleks protein tozlarının kalitesini, içeriğindeki bileşenler belirlemektedir. Yüksek kaliteli proteinlerden birisi olarak kabul edilen yumurta veya peynir altı suyundan imal edilen whey proteini, zengin aminoasit içeriğine sahip soya proteini ve sütten elde edilen kazeinin karışımıyla kompleks protein tozu oluşturulmaktadır.

Kompleks Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı?

Kompleks protein tozu nedir?” sorusunun ardından, kompleks protein tozlarının etkisini incelemekte fayda vardır. Ortalama sekiz saate yakın süre zarfında vücudun protein ihtiyacını karşılayabilen kompleks proteinler kas gelişimi, vücut enerjisinin korunması ve vücut direncini artırma etkilerine sahiptir. Dolayısıyla, özellikle gün içindeki hareketliliği fazla olan ya da bir sporla ilgilenen kişilerce kullanılmaktadır. Yemek yeme ihtiyacını azalttığı için kilo kontrolüyle uğraşan kişilerin de kullanımı gözlenmektedir. Kompleks protein tozları, gece boyunca acıkmış vücudun ihtiyaç duyduğu proteinlerin giderilmesi amacıyla kahvaltıda tüketilebilir. Bu sayede gününün büyük kısmında etkisini sürdürecektir. Tercihen, spordan hem önce hem de sonra kullanılabilir ancak spordan birkaç saat önce tüketmek daha faydalıdır. Bu sayede geç sindirilen proteinler spor sırasında sindirilecek ve kas yıpranması önlenecektir. Spordan sonra tüketilmesi hâlinde ise akşamdan sabaha dek vücudun ihtiyaç duyduğu proteinler sindirilecek ve kana karışacak, böylece kaslar gece boyu beslenecektir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Kompleks Protein Tozu mu, Whey mi?

Sporla veya kilo, kas kontrolü gibi uğraşlarla vakit geçirdiği için protein tozlarını tercih edenlerin zaman zaman “Kompleks protein tozu mu whey mi?” gibi bir ikileme düşmesi çok normaldir. Protein tozlarının farklı ihtiyaçları karşılama amacıyla üretildiğini bilerek, kompleks ürünlerin de karışımları ölçütünde değişik ihtiyaçlara dönük tasarlandığını anımsamakta fayda vardır. Basit bir örnekle; whey proteini hızlı bir şekilde sindirilerek kana karışırken, kazein proteini ve yumurta bazlı protein tozlarının sindirilmesi zaman almaktadır. Haliyle, kompleks protein tozlarını tüketmek gün boyunca sürecek protein desteğini sağlayacaktır.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikKas Kaybını Önlemenin 4 Yolunu Öğrenin
Sonraki İçerikProtein Tozlarında Hangi Vitamin ve Mineraller Bulunur?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ