Özellikle yüksek tempolu antrenman yapanlar, hedeflerine daha hızlı ulaşmak veya beslenme takvimleriyle spor tempolarını dengelemek amacıyla whey protein tozu başta olmak üzere takviye sporcu besinlerinin kullanımını tercih eder. Çoğunlukla, istenilen düzeyde tüketildiği ve dolayısıyla bilinçli kullanıldığı için hedefe ulaşırken iyi bir destekçi olan whey protein tozu kullanımı için dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bunulur. Unutulmamalıdır ki her şeyden önce, sağlığı gözeterek doğru ürünleri tüketmek, sporun en önemli amacı olan sağlıklı vücut hedeflerinde sizin için en isabetli tercih olacaktır.

Kimler Whey Protein Tozu Kullanmamalı?

Süt Alerjisi Olanlar

İki protein çeşidinden oluşan süt için bu sacayağın bir yanı kazein diğer yanı ise whey protein olarak dikkat çeker. Whey protein ve kazein sütten ayrıştırılabilir ve peynir yapımından bir yan ürün olarak meydana getirilebilir. Bu iki protein çeşidinden whey, 9 esansiyel amino asit içeriği sayesinde yüksek kaliteli bir protein olarak kabul görür. Laktoz içeriği her ne kadar düşük olsa da aşırı derecede whey tüketimi, süte alerjisi olan bireyler için baş ağrısı, mide bulantısı, iştah azalması, midede ağrı veya kramp, sindirim sistemi bozukluğu veya akne gibi yan etkilere yol açabilir (1). Süt ve süt ürünlerine alerjisi olanların, muadil olan başka protein tozlarını tüketmesi daha yaygın rastlanan ve tercih edilen bir çözümdür.

Spora Yeni Başlayanlar

Whey protein tozu içeriği açısından herhangi bir tüketim sıkıntısına düşmeyecek olan bireyler arasından, spora yeni başlayanları farklı bir değerlendirmeye tabi tutmak gerekir. Antrenmanlara yeni başlayan, özellikle de yaşı 18’in altında olan bireyler için sadece whey protein tozu değil, herhangi bir protein tozu tüketimi ilk dönem için tavsiye edilmez. Önce vücudun doğru oranda antrenmana alışması, belli bir spor düzeyine ulaşması gerekir. Ardından günlük tüketilmesi gereken besin değerlerinin oranları netleşecektir. Vücudun ihtiyacı belirlenmeden, aşırı tüketime kayabilecek adımlardan kaçınmak spora harcanan emeğin hakkını teslim edecek bir yaklaşım olacaktır.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Böbrek Rahatsızlığı Olanlar

Whey protein tozu besin değeri açısından ne kadar üst düzey katkı sunacak olsa da sadece whey protein tozu için değil, bütün protein tozları söz konusu olduğunda bu ürünleri tüketmemesi gereken kitle, böbrek rahatsızlığı olanlardır. Bunun sebebi ise protein tüketimindeki kademeli artışın, kemiklerin güçlü olmasını sağlayan kalsiyumun idrar yoluyla kaybını artıyor olmasıdır. Bu kayıp, böbreklerle doğrudan ilgilidir ve vücudun günlük ihtiyacı olan proteinin üzerine çıkılması hâlinde böbrek hastalarının yaşayabileceği olumsuzluklar söz konusu olabilir (2).

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerik5 Adımda Öğrenin: Gıda Takviyesine İhtiyacınız Var mı?
Sonraki İçerikFunds Improve Easily Acceptance pondopeso Malaysia – The best way to Training Online

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ