Protein tozları, pek çok farklı üreticinin farklı içeriklerle geliştirdiği; dolayısıyla kullanıcılar için pek çok alternatif sunan takviye besin ürünü hâline gelmiştir. Sütle protein tozu kullananların sayısı, günden güne artıyor. Çünkü damak tadına göre çeşitlendirilebilecek eşlikçilerle protein tozu tüketmek, çok daha keyifli bir hale geliyor. Ancak protein tozu kullanımı için takviye bir içecek tercihi yapanların dikkat etmesi gereken unsurlar bulunuyor.

Kimler Protein Tozunu Süt Yerine Su ile Tüketmelidir?

Protein Tozunu Sudan Farklı Bir İçecekle Tüketmek

Protein tozu hazırlama esnasında, çoğu kişi su kullanmayı tercih eder. Ancak belli bir zaman sonra protein tozuna lezzetli bir katkı sunma ihtiyacı hissedilebilir. Bu esnada çoğunluğun aklına ilk olarak özellikle kahvaltıda tüketilmesi oldukça sağlıklı olan süt, gün içinde tüketimi çok sevilen sade filtre kahve ya da taze sıkılmış meyve suları gelir. Teknik açıdan protein tozunun su muadili olan ve aşırı yoğunluğuyla sıvı içinde çözülmesini engellemeyen bir içecekle tüketilmesinde herhangi bir sorun yoktur. Fakat bu içeceği seçerken, bünyenizin etkilenip etkilenmeyeceğini gözetmeniz gerekir. [1]

Protein Tozunun Mide Bulantısı Yapma İhtimali

Protein tozu mide bulantısı yapıp yapmaması açısından oldukça merak edilen bir üründür. Normal şartlar altında, içeriğinde midenize dokunacak herhangi bir bileşen bulunmaz. Ancak, laktoza alerjisi olanların protein tozu tüketiminde laktoz içeriği olmayan ürünleri tercih etmesi tavsiye edilir. Aksi takdirde alerjik tepkiler tetiklenebileceği gibi mide bulantısı gibi olumsuz durumlar da gözlenebilir. [2] Alerjik hassasiyetlere sahip kişilerin kullanacakları protein tozunu ve bu protein tozu ile birlikte eşlikçi olarak tercih edecekleri içeceği iyi seçmesi gerekir.

Protein Tozunu Süt Yerine Su ile Tüketmesi Gerekenler

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Protein tozu suyla mı sütle mi tüketilmeli gibi bir ikileme düştüğünüzde, süte alerjiniz olup olmadığını da düşünmeniz gerekir. Süt ve süt ürünlerine, ya da daha fazla bilinen bir ifadeyle laktoza, alerjisi olanların protein tozunu süt yerine su ile tüketmesi sağlık açısından doğru tercihtir. Benzer şekilde kazein proteinine alerjisi olanların, vegan veya vejetaryen beslenenlerin de protein tozlarını sütle tüketmesi tavsiye edilmez. Protein tozunuzu herhangi bir içecekle eşleştirmeyi düşündüğünüzde, protein tozunuzun besin değerini düşürmeyecek ve sizi sağlık hassasiyetleri ya da veganlık gibi beslenme tercihleri açısından zor duruma sokmayacak eşlikçileri tercih etmeniz en ideal yaklaşım olacaktır.

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ