Protein tozları hazır olarak vücudunuzun gereksinim duyduğu besin değerlerini karşılayabildikleri için oldukça önemlidir. Temel amaçları gereksinim duyulan proteini karşılamaya yardımcı olmaktır. Her ne kadar gerekli besin değerini karşılamak için yeterli olsa da sağlıklı vücut formu için doğal besinlerden ve egzersiz düzeninden bağımsız kullanılması tavsiye edilmez. Dolayısıyla rutin yaşam akışı içinde gereksinim duyulan miktarın yalnızca bir kısmı tozdan karşılanır. Gereksinim duyulan miktar ise genellikle vücut ağırlığına bağlı olarak ortaya çıkar. Bu yazıda kiloya göre protein tozu miktarına dair detayları bulabilirsiniz.

Kiloya Göre Standart Protein Gereksinimi

Uzmanlar kiloya göre protein alımı için belirli formül çerçevesinde hareket etmeyi önerirler. Yaygın olarak vardıkları genel kanı kg başına 0,8 g protein alımı sağlamaktır. [1] Bu oran kadınlarda günde ortalama 46 gram, erkeklerde ise 56 gram olarak kabul edilir. Ancak her koşulda alımı belirleyen erken kilonuz olur. Bu oran kilo verme, kas kazanımı, hamilelik gibi amaçlarla artabilir. Bu durumda protein tozunun rolü ortaya çıkar.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Kiloya Göre Ek Protein Gereksinimi

Yüksek protein, gerek kilo verme gerekse kas kazanımı amacıyla çoğu zaman için artı olarak kabul edilir. Uzmanlar, bu faaliyetlere yönelik protein alımının kg başına 1,2-2 g olmasını önerirler. [2] Hamilelik döneminde ise kg başına 1,1 g protein ideal olarak kabul edilir. [3] Bu gibi amaçlarla ortaya çıkan gereksinimin bir kısmını protein tozundan karşılayabilirsiniz. Bu noktada baz alacağınız kiloya göre protein tozu kullanımı olmalıdır.

Kiloya Göre Günlük Protein Tozu Miktarı

Protein tozu günde kaç gram alınmalı noktasında yanıt dozajı belirleyerek ortaya çıkar. Uzmanlar vücut sağlığı için tozun kullanımının günlük 1-2 porsiyonla sınırlı tutulmasını önerirler. [4] Bu noktada porsiyon, protein tozu ölçeğini karşılar. Standart bir protein tozu ölçeği 25-30 gramdır. Protein tozu dozu nasıl ayarlanır noktasında yanıt ölçeklerdedir. Buradan yola çıkarak standart önerilen doz 50-60 gram olarak ortaya çıkar. [5] Kiloya göre dozu az miktarda artırmanız veya azaltmanız mümkündür. Sağlık için ortaya çıkan gereksinimin bir kısmını toz dozundan geri kalanını doğal kaynaklardan karşılamanız faydalıdır.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikHangi Tür Protein Tozu Kullanmalısınız?
Sonraki İçerikKilonuza Göre Protein Tozu Ölçeği Ne Kadar Olmalı?

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ