Uzun süre boyunca spor yapmayan veya performansını azaltan sporcuların kaçınılmaz olarak kas kaybı yaşayacağı bilinen bir gerçektir. Elbette böyle bir durum, spora olan hevesi kaçırabilmekte ve motivasyonu kırabilmekte; aslında çok basit bazı yollarla giderilebilecek bu olumsuzluğun demoralize edici etkileriyle sporcular baş başa kalabilmektedir. “Kas kaybı nasıl önlenir” sorusunun cevabı ise pratik beş yöntemde gizlidir.

Kas Kaybını Önlemenin 4 Yolunu Öğrenin

Korunmak İçin Hareketlilik

Kas kaybı belirtileri daha başlamadan pratik ve rutinleşebilecek egzersizlerle önlenmesi mümkündür. Bunun için de spora çeşitli nedenlerle ara vermek durumunda kalan kişiler kas kaybını önlemek için günlük yaşamlarında belli periyotlarla hareket etmelidir. Bu hareketlilik, vücuda zindelik katacağı gibi kas kaybını da oldukça yavaşlatacaktır.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Zengin Proteinli Beslenme Sistemi

Protein, günlük yaşamın en önemli destekçisi. Sağlıklı kaslar için olmazsa olmaz etkenlerden birisi olan proteini günlük olarak belirli düzeyde tüketmek gerekmektedir. Her yaş ve cinsiyete göre belirli miktarlarda tüketilmesi gereken protein; kas kaybını geri kazanmak isteyen, toparlanma döneminde olan veya hızlı kilo kaybı yaşayan bireyler tarafından doğru miktarlarda edinilmelidir.

D Vitamini ve Magnezyum Minerali

Kanda yeterli düzeyde olan D vitamini, kas kaybına karşı en doğal takviyedir. “Kas kaybı nasıl telafi edilir?” diye düşünüldüğünde, ilk olarak D vitamini seviyesi kontrol edilmeli ve D vitamini düşük kişiler besin takviyeleri ve vitamin kullanımlarını bu doğrultuda düzenlenmelidir. Benzer şekilde, bu vitaminin vücuttaki kullanımını düzenlemekte olan magnezyum mineralinin de eksik kalmaması gerekmektedir.

Düzenli Egzersiz

Kas kaybı neden olur?” diye düşünüldüğünde, karşımıza belli başlı etmenler çıkmaktadır. Bu etmenler arasında en güçlü sebeplerden birisi de hareketsizliktir. Hareketsizliğin bir adım ötesi ise kaybedilen kas gücünün geri kazanımı için düzenli olarak egzersiz yapmaktan geçmektedir. Aerobik egzersiz olarak kabul edilen yürüme, yüzme, koşma gibi etkinliklerin yanı sıra kas gücünü artıracak direnç egzersizleri de mutlaka yapılmalıdır. Bel – karın ve kalça çevresi ile üst bacak kaslarında güçlendirme yapılması hâlinde yürüme kalitesinde ve dengede artış olurken, düşmelerde azalma gözlenecektir. Kişinin yaşına ve durumuna göre uygun egzersizleri sürdürmekte, kas kaybını önlemek ve daha sağlıklı bir yaşama ulaşmak adına fayda vardır.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikGünlük Temponuzu Tok Geçirmenin Püf Noktaları
Sonraki İçerikKompleks Protein Tozunu Kimler, Ne Zaman ve Ne Kadar Kullanmalı

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ