Rutin yaşam içerisinde çeşitli faktörlerin etkisiyle vücut ideal ağırlığını ve değerlerini korumak her zaman için mümkün olmaz. Hayalini kurduğunuz sportif vücuda ulaşamamaktan şikayetçi olabilirsiniz. Bu durumun üstesinden gelmek amacıyla ekstra çaba harcamak gerekir. Bu da çoğunlukla bir spor salonuna yazılıp uygun diyet düzeniyle süreci beslemekle mümkün olur. Kas geliştirme sürecinde birtakım prensiplere uymak, kimi durumlardansa kaçınmak gerekir. Bu şekilde süreç başarılı ve çabuk şekilde tamamlanabilir. Bu yazıda gelişim aşamasında uygulamaktan kaçınmanız gereken önemli noktaları bulabilirsiniz.

Kas Geliştirmeye Gerekenden Fazla Zaman Ayırmak

Vücut geliştirme günde kaç saat yapılmalı noktasında yanıt, 45-60 dakikadır. Geliştirmeye haftalık ayrılacak ideal gün sayısıysa 3-4 olmalıdır. Vücuttaki etkileri farklı olabilmekle birlikte çoğunlukla bu süreleri aşmak, kas gelişimine hiçbir katkıda bulunmaz. Kasların gelişmek için dinlenmeye ve onarılmaya ihtiyacı vardır. Dolayısıyla onlara kapasitelerinden fazla görev yüklemek, süreci yavaşlatabilir. Antrenman türüne göre değişiklik gösterebilmekle birlikte çoğunlukla bir bölgedeki kaslara, aynı gün içerisinde gereğinden fazla yoğunlaşmak da iyi değildir. İdeal kas geliştirme uygulamaları haftalık sürece dengeli dağıtılmalıdır.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Öğünlerde Gelişime Katkıda Bulunmayacak Besinlere Yönelmek

Gelişim sürecinde, egzersizler oranında doğru besin seçimi de önemlidir. Vücut geliştirme öncesi sonrası besin değeri, uygun kaynaklardan karşılanmalıdır. Öğünlerde yer alacak 20-30 gram protein gereksinimi için doğru kaynaklara yönelmekte vardır. Alkol, vücut geliştirirken dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Kas kazanımını olumsuz etkilediği gibi yağ kazanımını artırır. Dondurma, pasta, kurabiye gibi ürünlerden de çok kalori, az besin içerdiklerinden dolayı uzak durmalısınız. Kızartılmış, yağlı yiyecekler de uzak durmanız gerekenler arasındadır. Bunların yerine doğal protein kaynaklarına, bu kaynaklardan üretilmiş takviyelere yönelebilirsiniz. [1]

Gerekenden Az veya Çok Uyumak

Rutin yaşamda 6 saat uyku çoğu zaman vücudun dinlenmesi için yeterli olabilir. Uzmanlar, sporcular için düzenli olarak günlük 8 saat uyku önerir. Yıpranan kas dokusunun onarımı ve gelişimi büyük oranda uyku sırasında gelişir. [2] Vücut geliştirmede yapılan hatalar arasında başlıcalarından biri, uyku düzenine dikkat etmemektir. Gerekenden az uyumak, süreci yavaşlatabileceği gibi çok uyumak da ekstra gelişime olanak tanımaz.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikProtein Tozu Sperm Kalitesini Etkiler mi?
Sonraki İçerikGöbek Eritmede Protein Tozu Kullanımının Faydaları

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ