Kardiyo egzersizleri, sistematik olarak ve disiplinli bir ilerlemeyle spordaki ivmesini artırmayı planlayan amatör veya profesyonel olarak sporla uğraşan herkesin başvurduğu yollar arasındadır. Temel bir mantıkla; kalp ve kan damarlarıyla birlikte vücuttaki dolaşım sistemine verilen “kardiyovasküler sistem” adının kısaltması olan kardiyo nedir diye düşündüğümüz zaman kalbi, akciğerleri ve damar yollarını yoğun olarak çalıştırıp güçlendiren egzersiz türlerini kapsadığı sonucuna kolayca varabiliriz.

Kardiyo Egzersizlerinden Sonra Nasıl Beslenmek Gerekir?

Kardiyo Egzersizleri ve Faydaları

Kardiyo yapmak şeklinde tanımlanan kardiyo egzersizleri ise kalbin ve akciğerlerin yoğun çalıştırıldığı; kalp ritmini artıran ve nefes alışverişini hızlandıran egzersiz türleridir. Başarılı bir kardiyo antrenmanı için koşu, yürüyüş, tenis, yüzme ve ip atlama benzeri egzersizlerin programınızda yer alıyor olması gerekmektedir. Kardiyo egzersizleri, vücudun kan dolaşımına katkı sunarken bunu alınan besinleri parçalayıp kana karıştırarak, dolayısıyla kalp ve dolaşım sistemi sayesinde de bütün dokulara dağıtarak sağlar. Damar tıkanıklıklarını engellerken kemik yoğunluğunu artıracaktır. Elbette, kalp kaslarının kuvvetlenmesinin sonucu olarak kalbin bir kez pompalama yapmasıyla kanın vücutta daha uzun yol alması da kardiyo egzersizleriyle elde edilebilecek bir sonuç olarak dikkat çekmektedir.

Kardiyo Egzersizi Beslenme Programı

Normal şartlar altında, vücudun enerji kaynağı olan karbonhidrat ve sağlıklı yağların dengeli bir beslenme programında olması kaçınılmazdır. Tabii, kardiyo gibi vücudun sınırlarını genişletmeye dönük yoğun bir antrenman programı oluşturulacaksa beslenme programının önemi daha da artmaktadır. Tam da bu noktada, doğru besinin doğru zamanda tüketilmesi oldukça kıymet kazanmaktadır. Vücudun her besini aynı yolla ve yöntemle sindirmediği göz önünde bulundurulursa kardiyo öncesi beslenme ile egzersiz sonrası beslenme programının farklı olması kaçınılmaz hâle gelmektedir. Egzersize başlamadan önce vücudun enerji ihtiyacını gidermek adına sağlıklı karbonhidratların ağırlıkta olduğu bir beslenme uygulanmalıdır. Bunun sebebi ise karbonhidratların yüksek oranda lif içermelerinden dolayı sindirilmelerinin zaman alabilmesidir. Proteinler ile yağlar ise en geç sindirilen gıdalar olmaları nedeniyle kardiyo egzersizleri öncesinde uzak durulması gereken gıda çeşitleridir.

Ücretsiz Kargo ve Hediye Ürün FırsatıSupplementler.com

Kardiyo Sonrası Beslenme

Zorlu, zorlayıcı ve yorucu bir kardiyo programı sonrasında vücudun ihtiyaç duyduğu gıdalar çeşitlilik göstermektedir. Egzersiz sonrasında enerji kaybeden vücut ve yorgun düşen kaslar için sağlıklı karbonhidratlarla protein oranının yüksek olduğu gıdalar tercih edilmelidir. Ancak kardiyo sonrası beslenme sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, egzersizden dört saat önce yemek yemiş olmanız hâlinde mutlaka bir öğün daha yemeniz gerektiğidir. Fakat dört saatten daha kısa sürede yemek yemişseniz humus, bir bardak süt, yarım porsiyon tam tahıllı ekmekten hindili sandviç veya protein barlar gibi atıştırmalıkları tüketmeniz isabetli olacaktır.

Protein Tozu Ürünlerini Keşfet
Önceki İçerikİzole mi Konsantre mi? Tarafını Seç, Vücudunu Geliştir
Sonraki İçerikKetojenik Diyette Protein Tozu Kullanımı Hakkında

YORUMLAR

LÜTFEN YORUMUNUZU GİRİNİZ
LÜTFEN ADINIZI GİRİNİZ